خبر
آهن و فولاد  

تداوم رکود در بازارهای جهانی فولاد

می متالز - طی چند ماه گذشته بازار کالاهای اساسی از جمله فولاد با نوسان قیمتی فراوانی همراه بوده که ریشه آن در شیوع ویروسی است که صدها هزار نفر را به کام مرگ کشانده و حتی زمینه‌ساز رکود اقتصاد جهان شده است.

به گزارش می متالز، با وجود از سرگیری فعالیت مجدد واحدهای تولیدکننده فولاد در دنیا، تقاضا برای خرید فولاد اندک است و به نظر می‌رسد فولاد فراز و نشیب‌های فراوانی را تجربه کند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد بهای فولاد در دو ماه گذشته در بازارهای جهانی نه به دلیل افزایش تقاضا، بلکه به سبب افزایش بهای مواد اولیه مورد نیاز در تولید فولاد با افزایش همراه بوده است.

گفتنی است بروز اختلال در بازار تامین مواد اولیه فولاد به سبب تعلیق فعالیت واحدهای تولیدی، اعمال قرنطینه و محدودیت‌های سفر باعث افزایش بهای فولاد شده است.

همچنین یکی دیگر از عوامل موثر بر افزایش بهای فولاد را می‌توان کاهش عرضه قراضه در بازارهای جهانی برشمرد.  کارشناسان بر این باورند اگر وضعیت بازار قراضه آهن در جهان با رونق روبرو نشود، روند افزایشی بهای فولاد در سال آینده میلادی تداوم می‌یابد که این مساله سبب افزایش سایر فراورده‌های فولادی مانند ورق گرم و سرد، تیرآهن و میلگرد می‌شود.

 

افت شدید تقاضا در اروپا

از دیگر سو افزایش شمار مبتلایان به بیماری کرونا سبب شده است بازار فولاد در کشورهای اروپایی نیز با کمبود مشتری روبرو شود.

بر اساس پیش‌بینی اتحادیه فولاد اروپا، «یورو فر»، برای رونق بازار فولاد اروپا باید تا انتهای سال جاری میلادی یا اوایل سال ۲۰۲۱ منتظر ماند. این مساله به این معناست که تا آن زمان نمی‌توان انتظار داشت که در کشورهای اروپایی شاهد رشد تقاضا برای خرید فولاد یا افزایش قیمت آن باشند.

همچنین بر اساس آمار انجمن جهانی فولاد،  میزان تولید فولاد در اتحادیه اروپا در ماه مه  ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن اعلام شده که این رقم در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته میلادی با کاهش ۲۶.۸ روبرو شده است.

 

کاهش تولید فولادخام در جهان

بر اساس آمار انجمن جهانی فولاد میزان تولید فولاد خام در ۶۴ کشور عضو این گروه طی ماه مه ۸.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ریزش داشته است و به سطح ۱۴۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسیده است.

میزان تولید فولاد خام در خاورمیانه در مدت زمان مذکور با  ۷.۳ کاهش به ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن، تولید فولاد خام در آمریکای شمالی با حدود ۳۱ درصد افت به سطح ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تن  و  تولید فولاد آمریکای جنوبی در ماه مه نیز با ۲۵.۸ درصد کاهش به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن و تولید آفریقا با ۴۲ درصد افت  ۷۰۰ هزار تن رسیده است. 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

رشد ۱۰درصدی تولید فولاد ایران در دوران کرونا

می متالز - انتشار آمارهای جدید انجمن جهانی فولاد بیانگر آن است که از ژانویه۲۰۲۰ تاکنون بر خلاف بسیاری از دیگر اعضای انجمن که کاهش تولید فولاد داشته‌اند، تولید فولاد در ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰.۲درصد افزایش یافته است.
 

وضعیت متفاوت تولید فولاد در سطح جهانی در 2019 و 2020

می متالز - وضعیت تولید فولاد در شش ماهه نخست سال جاری میلادی در سطح جهان متفاوت تر از شش ماهه اول 2019 بوده است.
 

گزارش انجمن جهانی فولاد: تولید ایران رشد کرد

می متالز - انجمن جهانی فولاد از افزایش ۵.۲ درصدی تولید شرکت های فولادساز ایران و کاهش ۶ درصدی فولاد سازان جهان خبر داد.
 

تولید فولاد ایران بر خلاف رکود جهانی افزایش داشت

می متالز - انجمن جهانی فولاد در گزارش خود در نیمه نخست ۲۰۲۰ اعلام کرد: تولید فولاد ایران دارای رشد ۱۰.۲ درصدی بود، در حالی که تولید جهانی کاهش نزدیک به ۶ درصد را به ثبت رسانده است.
 در گزارش ماهانه «انجمن جهانی فولاد» تاکید شد:

ایران در صدر فهرست رشد تولید فولاد جهان + جدول و نمودار

می متالز - فولادسازان ایران در ۶ ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی بیشترین رقم رشد تولید جهان را به نام خود ثبت کردند، این را آمار انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد.
 گزارش نیمه نخست 2020 انجمن جهانی فولاد منتشر شد؛

رشد 10درصدی تولید فولاد ایران تا پایان ژوئن 2020؛‌ تولید بزرگان فولاد جهان در سراشیبی

می متالز - تولید فولاد ایران طی نیمه نخست سال جاری میلادی به رغم همه گیری ویروس کرونا، با رشد 10.2درصدی به 13 میلیون و 886هزار تن رسید. طی این مدت تولید جهانی کاهش نزدیک به 6درصدی را تجربه کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما