خبر
آهن و فولاد  
مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه در یادداشتی به مناسبت روز خبرنگار عنوان کرد:

دیده بانان جامعه، تصویرگران زندگی

می متالز - 17 مرداد هر سال بهانــه‌ای برای به خاطر آوردن و بالاتر از آن بهتر فهمیدن سختی‌های یک شغل است. بهانه‌ای برای این‌که به یاد بیاوریم در کنار ما افرادی هستند که قید زندگی بهتر و آیندۀ شغلی روشن‌تر و بودن در کنار خانواده و ده‌ها موهبت دیگر را به خاطر شغل و حرفۀ خود می‌زنند.

به گزارش می متالز، 17 مرداد تلنگری است برای همۀ ما تا اندکی دربارۀ خبرنگاری، وظیفه و مشکلات و رسالت آن بیندیشیم و بهتر و بیشتر درک کنیم این حرفه و مقتضیات آن را. راه دوری هم نباید رفت. شاید با تورق تقویم و دیدن مناسبت نام‌گذاری این روز بتوان بخشی از مسیر را طی کرد. به‌راستی چه مناسبتی جز شهادت یک خبرنگار عرصۀ قلم به نام محمود صارمی می‌تواند در یک آن، همۀ آنچه را باید بارها و بارها توضیح داد برای مخاطب روشن و شفاف کند؟
خبرنگاری از ابتدای شکل‌گیری‌اش تا به امروز که در کنار حرفه، یک علم کلاسیک و مهم به حساب می‌آید، جزو مهم‌ترین و تأثیرگذارترین مشاغل جامعه است. روشنگری، مطالبه‌گری، آگاه‌سازی، التیام‌بخشی و... همه از سرِ قلم‌های خبرنگاران شروع می‌شود و در جامعه منتشر می‌گردد. امروزه در دنیایی که سرعت تحولات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در آن بسیار زیاد است، رسانه‌های جمعی نفوذ بسیاری در بین مردم دارند و گردش اطلاعات در میان نخبگان و جوانان سریع‌تر از هر زمان دیگری است، نقش خبرنگار متعهد و حرفه‌ای بیش از گذشته موردتوجه است و چرخش یک قلم می‌تواند حتی جامعه‌ای را در مسیر درست یا غلط قرار دهد.
امروزه نقش خبرنگاران در ساماندهی و ساختاردهی اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جامعه انکارناپذیر است و دامنۀ آن فراتر از گذشته رفته است. اگر در گذشته یادداشت، تحلیل و مقالۀ یک خبرنگار را تنها روی دکه می‌شد دید، اکنون در کمترین زمان می‌توان مطلبی را برای طیف وسیعی از مردم بازگو و منتشرکرد و همین سرعت و ابعاد انتشار بر سختی کار خبرنگاران افزوده است.
از خبرنگاران می‌توان به‌عنوان یکی از مخلص‌ترین و فداکارترین صنوف فعال و کوشا در جهت ارتقای فرهنگ عمومی جامعه یاد کرد. خبرنگار تصویرگرِ زندگی و تحولات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است. نقش مثبت و منفی خبرنگار در ثبت و ضبط مشاهدات و تحولات و خبرسازی در موضوعات مختلف، خود حکایت انکارناپذیر دیگری است. خبرنگار، همسو با ضرورت، می‌اندیشد و همگام با فوریت‌های حرفه‌ای می‌نگارد و فرهنگ می‌سازد.
در سال جهش تولید و در شرایطی که کشور در میانۀ جنگ نابرابر و ناجوانمردانۀ اقتصادی قرار دارد، نقش خبرنگاران به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین اقشارِ فرهنگ‌ساز، در تزریق امید  به جامعه بسیار حساس و بی‌بدیل است. خبرنگاران می‌توانند با انعکاس صحیح دستاوردهای اقتصادی و پیشرفت‌های موجود، در راه بومی‌سازی صنعت و اقتصاد تلاش کنند. آن‌ها می‌توانند هم امید را در جامعه افزایش دهند و هم با ترسیم وضعیت موجود و مطالبه از مسئولان به پیشرفت‌ها و برداشته شدن موانع و رفع کمبودها کمک کنند. در این میان بازتاب طرح‌های توسعه و گام‌های روبه‌جلو در کشور در همۀ صنایع به‌ویژه صنعت فولاد، به‌عنوان پیشران اقتصاد غیرنفتی کشور، می‌تواند امید را در جامعه تقویت کند و نگاه‌ها به شرایط کنونی را دقیق‌تر و صحیح‌تر سازد.
در پایان، باید گفت امروز که مسائل اقتصادی بسیار پیچیده‌تر از گذشته شده، نیاز است تا در حوزۀ خبرنگاری و روزنامه‌نگاری در مسائل اقتصادی سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود و خبرنگاران تخصصی در این حوزه تربیت شوند. با وجود همۀ تلاش‌های خوبی که در این خصوص صورت گرفته و با در نظر گرفتن تلاش خبرنگاران حرفه‌ای در این زمینه، مسائل اقتصادی امروز پیچیده‌تر و متنوع‌تر از قبل شده و نیاز است تا متناسب با این پیچیدگی، بر تربیت خبرنگار تخصصی در این حوزه نیز اهتمام بیشتری صورت گیرد. در این میان هم البته فولاد مبارکۀ اصفهان آماده است تا کمکی، هرچند کوچک، در این نگاه تخصصی‌تر داشته باشد و به‌عنوان یک حامی نقش خود را ایفا کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیرعامل فولادمبارکه اصفهان:

امیدوار به انقلاب دیجیتالی در صنایع کشور هستیم

می متالز - مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در حاشیه افتتاح مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران- ایمینو گفت: خوشحالیم که امروز اولین مرکز استارتاپی بخش معدن و صنایع معدنی افتتاح و راه اندازی شد.
 

امضای تفاهم‌نامه سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران و مجتمع فولاد مبارکه اصفهان

می متالز - نشست مشترک اعضای هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی و مسوولین فروش شرکت فولاد مبارکه اصفهان در محل دفتر تهران شرکت فولاد مبارکه برگزار شد و طرفین در هفت بند با یکدیگر توافق کردند.
 

انتشار کارنامه ۱۳۶ فولادساز برتر جهان + جدول

می متالز - رتبه ذوب‌ آهن اصفهان و فولاد مبارکه افزایش یافت، فولاد خوزستان ثابت ماند.
 

حمایت از فولاد مبارکه یک مطالبه ملی است

می متالز - شهزاد بهادری، حمایت از تولید داخلی در شرایط خاص ا‌قتصادی با وجود تحریم ها می بایست در الویت دغدغه های مسوولین و مردم کشور باشد. به همین منظور لازم است حمایت از تولید ملی، صنایع بزرگ و کوچک، شفاف‌سازی در قوانین و مقررات حمایتی به صورت جدی در چارچوب عمل قرار گرفته و از حالت شعارگونه خارج شود.
 مدیرعامل فولاد مبارکه:

انتخاب نویدکیا برگرفته از خرد جمعی بود/ نویدکیا: ترکیب اصلی را حفظ می‌کنیم

می متالز - مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: انتخاب محرم نویدکیا برگرفته از خواست عمومی و خرد جمعی کارشناسان ورزشی و دلسوز باشگاه سپاهان بود.
 

حمایت مدیران ارشد کارخانه فولاد مبارکه از باشگاه سپاهان

می متالز - در دیدار مدیرعامل کارخانه فولاد مبارکه سپاهان بر حمایت از تیم فوتبال این باشگاه تاکید شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما