خبر
مواد معدنی   فلزات گرانبها  
امام جمعه تکاب؛

دولت سهم تکاب از معادن طلا را پرداخت کند

می متالز - امام جمعه تکاب با اشاره به فقر، محرومیت و مشکلات اقتصادی متعدد در این شهرستان خواستار پرداخت سهم تکاب توسط دولت از معادن طلا شد.

به گزارش می متالز، حجت الاسلام عیسی برداری با اشاره به تولید ۳۰ درصد طلای کشور در تکاب اظهارکرد: این در حالی است که با وجود انباشت ۴۰ درصدی طلای کشور در این شهرستان تکاب محروم‌ترین شهر آذربایجان غربی بوده و با مشکلات و محرومیت‌های زیادی مواجه است.

وی ادامه داد: معادن طلای تکاب با مجوزهای قانونی و بر اساس گزارش‌های رسمی مسوولان معادن طلا با تولید ۱۵۰۰ کیلوگرم طلا به همراه مواد معدنی ارزشمند از جمله نقره، جیوه سهم کامل دولتی را سالانه پرداخت می‌کنند اما این حق دولتی به خزانه واریز می‌کند و تکاب و استان سهم چندانی از آن ندارند.

حجت الاسلام برداری با تاکید بر اینکه سالهاست دولت تا ریال آخر حق دولتی را از معادن طلای و معادن سنگ این شهرستان دریافت می‌کند، اضافه کرد: معادن طلای این شهرستان در کنار مالیات و ارزش افزوده ۱۶ میلیارد تومان و ۳۰ میلیارد تومان حق دولتی در سال به دولت پرداخت کردند اما دولت تاکنون این حق را به مردم تکاب و استان پرداخت نکرده است.

امام جمعه تکاب با بیان اینکه بعد از چند سال مطالبه گری امسال تنها یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از این حق دولتی پرداخت شده است گفت: در حالی که حق دولتی معادن تکاب در سال ۵۰ میلیارد تومان است.

 

دولت در خصوص سهم دولتی معادن تکاب شفاف سازی کند

حجت الاسلام برداری خواستار پاسخگویی و شفاف سازی دولت در زمینه دریافت حق دولتی از معادن طلای تکاب شد و افزود: هم اکنون تکاب ۳۰ درصد طلای کشور را تأمین می‌کند اگر ۱۰۰ درصد طلای کشور را هم تأمین کند تا دولت اراده‌ای برای پرداخت سهم دولتی این شهرستان نداشته باشد تکاب همچنان با محرومیت دست و پنجه نرم می‌کند.

وی هم افزایی و همدلی مسوولان تکاب، استان و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برای گرفتن سهم استان و تکاب از حق دولتی معادن شد و عنوان کرد: اگر در سایه این هم افزایی استان سهم خود از ۵۰ میلیارد تومان را دریافت کند نه تنها مشکلات اقتصادی تکاب بلکه استان نیز می‌تواند رونق اقتصادی را شاهد باشد.

حجت الاسلام برداری تخریب محیط زیست، منابع طبیعی، محرومیت، فقر و بیکاری را تنها سهم تکاب از ظرفیت عظیم معادن طلا و سنگ این شهرستان دانست و افزود: این محرومیت شایسته مردم تکاب نیست و امیدواریم مسئولان به فکر محرومیت زدایی در این منطقه باشند.

امام جمعه تکاب نبود صنایع پایین دست و مرتبط با معادن طلا در تکاب را یکی دیگر از مشکلات پیش روی شهرستان دانست و افزود: با وجود معادن بی نظیر سنگ و طلا این شهرستان از صنایع مرتبط این حوزه بی بهره است.

وجود ۲ معدن طلای «زرشوران» و «آق‌دره» و ۵۹ معدن ارزشمند سنگ، اثر ثبت‌شده مجموعه جهانی تخت سلیمان، ثبت جهانی فرش افشار تکاب نشان دهنده ظرفیت کم نظیر این شهرستان است.

در حال حاضر ۴۰ درصد انباشت طلا و ۵۰ درصد کل ذخیره طلای شناسایی‌شده کشور در شهرستان طلایی تکاب واقع‌شده، اما این شهرستان از کمترین زیرساخت‌های توسعه در بخش‌های راه، درمان، بهداشت، آموزش و… نیز برخوردار نیست.

کد خبر: 120681
تاریخ: 1399/05/11 - 14:18
منبع: خبرگزاری مهر

معادن طلا  امام جمعه تکاب  عیسی برداری 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

طلاداران گله‌مند؛ انتقاد نماینده تکاب از چگونگی تخصیص منابع معادن طلا

می متالز - نماینده مردم تکاب در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از عدم برخورداری مردم از منابع طلای موجود در این شهرستان، گفت: درصد بسیار کمی از این منابع به تکاب تعلق می‌گیرد و مردم به شدت ناراضی‌اند.
 یادداشت سردبیر:

از خبر شناسایی معادن طلای خلخال خوشحال نشدیم

می متالز - طی روزهای اخیر فرماندار خلخال از شناسایی و اکتشاف معادن طلا در چهار نقطه از زون معدنی قزل اوزن خبرداد، خبری که می‌تواند مایه مسرت و خوشحالی اهالی شود، ولی نمی دانم چرا از انتشار این خبر خوشحال نشدیم!
 

معادن طلای خلخال شناسایی شد

می متالز - فرماندار خلخال گفت: با شناسایی و اکتشاف معادن طلا در چهار نقطه از زون معدنی این شهرستان بزودی بهره‌برداری از این معادن آغاز می‌شود.
 

پنج معدن طلای شرق کشور با خام فروشی تهدید می‌شود

می متالز - گنج طلایی به ارزش 2000 میلیارد ریال در یکی از بزرگترین معادن شرق کشور خوابیده و این تنها یکی از 5 معدن طلایی است که می‌تواند نان مردم خراسان جنوبی را سکه کند اما انچه که سبب شده بهره زیادی عاید از این گنج عاید ساکنان این سرزمین نشود، خام فروشی است.
 رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قزوین خواستار شد:

لزوم همراهی محیط زیست برای بهره برداری از معادن طلا

می متالز - رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قزوین گفت: معادن طلای استان قزوین در مناطق حفاظت شده محیط زیست قرار دارند و امیدواریم با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست زمینه‌های بهره برداری از آن‌ها فراهم شود.
 رئیس جمهور:

آمادگی دولت برای سرمایه‌گذاری ویژه در معادن طلا

می متالز - رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت معادن طلا در کشور که می تواند پشتوانه پول ملی باشد، گفت:​ دولت حاضر است برای معدن طلا سرمایه گذاری ویژه ای انجام دهد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما