خبر
مس  

رشد 70.3 درصدی درآمد «فملی»

می متالز - بررسی وضعیت میزان تولید و فروش محصولات مسی و غیر مسی شرکت ملی صنایع مس ایران نشان می‌دهد که این شرکت در دوره یک ماهه منتهی به 31 تیر ماه سال 1399، در تولید مفتول مس و اسید سولفوریک عملکرد خوبی را نسبت به آخرین ماه فصل بهار از خود به نمایش گذاشته است. همچنین این شرکت در ماه مورد بررسی توانسته با فروش محصولات مسی و جانبی خود به رشد 70.3 درصدی در میزان درآمد کسب شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته دست یابد.

به گزارش می متالز، به بررسی و تحلیل عملکرد شرکت ملی صنایع مس ایران در دوره یک ماهه منتهی به 31 تیر ماه سال 1399، پرداخته است. شرکت مس در چهار ماه ابتدایی سال 1399 در واحدها و پالایشگاه‌های زیرمجموعه خود به خوبی عمل کرده و نسبت به آخرین برنامه‌ تعدیل شده شرکت، در میزان تولید و فروش محصولات رکوردهای درخشانی را به ثبت رسانده است و همچنین توانسته طی این چهار ماه به ارقام قابل قبولی در فروش داخلی و خارجی نیز دست یابد.

نمودار 1 میزان تولید و فروش محصولات مسی شرکت ملی صنایع مس ایران را نشان می‌دهد. بر اساس این نمودار، شرکت ملی مس در گروه محصولات مسی در تیر ماه سال جاری، 93 هزار و 919 تن کنسانتره مس تولید کرد، در صورتی که در خرداد ماه یکصد هزار و 627 تن کنسانتره مس تولید کرده بود. به این ترتیب، در تیر ماه افت 6.7 درصدی را به همراه داشت. فملی با این میزان تولید در تیر ماه سال جاری 6.9 درصد افت را نسبت به تیر ماه 1398 داشته است؛ میزان تولید کنسانتره در تیر ماه سال گذشته، یکصد هزار و 842 تن بود. این شرکت در تیر ماه سال جاری با تولید 33 هزار و 342 تن کاتد مس، افت 4.5 درصدی را نسبت به ماه گذشته که میزان تولید کاتد 34 هزار و 898 تن بود، به ثبت رسانده و با این میزان تولید کاتد، نسبت به ماه مشابه سال 1398 رشد 45.3 درصدی داشته است. همچنین فملی در تیر ماه 1399 برای دومین ماه متوالی در سال جدید 924 تن مفتول تولید کرد که نسبت به خرداد ماه با میزان تولید 185 تن، رشد 399.5 درصدی داشته است. فملی رشد 104 درصدی تولید مفتول را نیز نسبت به تیر ماه سال گذشته تجربه کرده است.

همچنین نمودار 1 نشان می‌دهد که شرکت ملی صنایع مس ایران در تیر ماه سال جاری مانند خرداد ماه فروش کنسانتره داشت و یک هزار و 690 تن کنسانتره مس فروخت که با این میزان فروش، 48.3 درصد افت نسبت به خرداد ماه سال جاری و 94.3 درصد افت نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. 255 تن به فروش خارجی و یک هزار و 435 تن نیز به فروش داخلی اختصاص دارد. این شرکت با فروش 26 هزار و 695 تن کاتد مس، 18.4 درصد افت نسبت به خرداد ماه سال جاری و همچنین 77.3 درصد رشد نسبت به تیر ماه سال 1398 داشته است. از این میزان فروش کاتد فملی در تیر ماه، 11 هزار و 271 تن متعلق به صادرات و 15 هزار و 424 تن نیز در بازار داخل به فروش رسیده است. همچنین شرکت مس در تیر ماه سال جاری برخلاف خرداد ماه، 987 تن مفتول مسی فروخت که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با میزان فروش 453 تن، 42.2 درصد رشد را گزارش می‌کند.

نمودار 2 میزان تولید و فروش محصولات جانبی شرکت ملی صنایع مس که شامل کنسانتره طلا، نقره و مولیبدنیت می‌شود را روایت می‌کند. طبق این نمودار، در تیر ماه سال 1399 میزان تولید کنسانتره طلا و نقره 58 تن بود که با این میزان تولید 30.1 درصد افت نسبت به خرداد ماه و 20.5 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته را داشته است. در ماه گذشته فملی 571 تن کنسانتره مولیبدنیت تولید کرد که نسبت به خرداد ماه با میزان تولید 653 تن، افت 12.6 درصدی را گزارش می‌کند. همچنین شاهد افت 2.7 درصدی تولید مولیبدنیت در تیر ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم.

با این میزان تولید محصولات جانبی، 83 تن کنسانتره طلا و نقره و 629 تن کنسانتره مولیبدنیت به فروش رسیده است. فملی در تیر ماه به ترتیب در فروش کنسانتره طلا و نقره و مولیبدنیت رشد 9.2 درصدی و افت 40.1 درصدی را نسبت به خرداد ماه سال جاری تجربه کرد. همچنین میزان تغییر فروش این دو محصول جانبی در تیر ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته مثبت بوده است؛ به طوری که میزان فروش کنسانتره طلا و نقره رشد 186.2 درصدی و کنسانتره مولیبدنیت رشد 1.6 درصدی را به همراه داشت.

نمودار 3 میزان تولید و فروش اسید ‌سولفوریک شرکت ملی صنایع مس را برای ماه تیر سال جاری نشان می‌دهد، براساس این نمودار میزان تولید اسید سولفوریک 50 هزار و 995 تن و میزان فروش این محصول هشت هزار و 945 تن بوده که نسبت به خرداد ماه سال 1399 به ترتیب در تولید و فروش، رشد 90.9 درصدی و افت 57.5 درصدی را داشته است. میزان تغییرات تولید و فروش این محصول نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 266.7 درصد رشد و 60.9 درصد افت بوده است.

شرکت ملی صنایع مس ایران در تیر ماه برای دومین بار در سال جدید سنگ سولفور تولید کرد. این شرکت در تیر ماه، چهار میلیون و هفت هزار تن از این محصول را تولید کرد که نسبت به ماه مشابه سال 1398 و خرداد ماه سال جاری به ترتیب افت 17.4 درصدی و 14 درصدی را به ثبت رساند و توانست از این میزان تولید، 100 هزار و 645 تن را معامله کند. فملی با این میزان فروش رشد 33 درصدی نسبت به خرداد ماه را تجربه کرد.

بررسی آمار وضعیت تولید و فروش محصولات جانبی فملی در ماه گذشته نشان می‌دهد که این شرکت با تولید 25 هزار و 133 تن افت قابل ملاحظه 27.5 درصدی را نسبت به خرداد ماه سال 1399 به همراه داشته است. این شرکت در تیر ماه توانست تمام محصولات جانبی تولیدی را بفروشد.

طبق نمودار 4، نرخ فروش کنسانتره مولیبدن در ماه مورد بررسی نسبت به خرداد ماه سال 1399 با رشد همراه بوده و همچنین نرخ فروش کاتد مسی رشد را تجربه کرده است. این محصول، ازجمله پرطرف‌دارترین محصولات شرکت ملی صنایع مس ایران به‌ حساب می‌آید.

شرکت ملی صنایع مس ایران، در تیر ماه سال جاری، 148 تن اکسید مولیبدن تولید کرد که توانست تمام آن را از طریق صادرات مورد معامله قرار دهد، همچنین فملی در ماه مورد بررسی 11 هزار و 271 تن کاتد مس صادر کرد و درآمدی بالغ بر یک هزار و 46 میلیارد و 556 میلیون تومان را به دست آورد. همچنین فملی با فروش خارجی 255 تن کنسانتره مس توانست به درآمد 172 میلیارد و 233 میلیون تومان دست یابد.

در مجموع شرکت فملی در تیر ماه سال جاری، دو هزار و 744 میلیارد تومان درآمد کسب کرده که نسبت به خرداد ماه سال جاری 8 درصد افت و همچنین 70.3 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال 1398 داشته است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

مس به رنگ طلا/نرخ کاتد مس ۲.۵ درصد دیگر افزایش یافت

می متالز - افزایش بیش از ۲۰ درصدی نرخ کاتد مس در یک ماه گذشته از این مس‌فروش مشاهده شد.
 

آذربایجان شرقی باید از ظرفیت مهم مس سونگون بهره‌مند باشد

می متالز - نماینده شهرستان ورزقان در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه ذخیره و داشته‌های سرمایه معدن مس سونگون ۶۰ میلیارد دلار است گفت:باید همه مسوولین استانی و کشوری در رونق این صنعت عظیم و بهره مندی آذربایجان شرقی توجه ویژه نمایند.
 

افزایش بی‌سابقه واردات مس توسط چین

می متالز - داده های گمرک چین نشان می‌دهد واردات مس این کشور برای دومین ماه متوالی در جولای به رشدی بی سابقه دست یافت، که علت آن قیمت‌های مطلوب بین المللی که روزنه ای از آربیتراژ را گشودند و تقاضای شدید در بزرگترین کشور مصرف‌کننده مس جهان بود.
 با حضور وزرای جهاد کشاورزی و صمت، رئیس هیات ‌عامل ایمیدرو و مدیرعامل شرکت مس

عصر امروز تفاهم‌نامه تولید اسید فسفریک و کودهای فسفاته به امضا می‌رسد

می متالز - عصر امروز در جلسه‌ای با حضور «کاظم خاوازی»، وزیر جهاد کشاورزی، «جعفر سرقینی»، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، «خداداد غریب‌پور» رئیس هیات‌عامل ایمیدرو و دکتر «اردشیر سعدمحمدی»، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تفاهم‌نامه همکاری مشترک فی‌مابین وزارت صمت و کشاورزی در زمینه تولید اسید فسفریک و کودهای فسفاته و تضمین خرید امضا می‌شود.
 مدیرعامل فملی خبر داد:

افزایش سرمایه صد در صدی فملی در آینده نزدیک/ به زودی از سه کارخانه کنسانتره سازی بهره برداری می‌کنیم

می متالز - مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: با توجه به جلسه هم اندیشی برگزار شده به منظور تقویت بازار سرمایه امیدوارم که با مجوز دریافت شده از بورس برای ایجاد صندوق‌های سبدگردانی هر شرکت که تحت کنترل ایمیدروست، اعتقاد دارم شرایط به زودی مساعد خواهد شد.
 شرکت مشاور سرمایه گذاری مطرح کرد:

اثر سه عامل نوید بخش تداوم روند صعودی بورس در هفته آینده

می متالز - آخرین روز کاری این هفته بازار سهام در حالی با رشد ۳۹ هزار و ۵۰۵ واحدی به معاملات روزانه پایان داد که اثر سه عامل می تواند نوید بخش تداوم روند صعودی در هفته آینده باشد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما