خبر
گاز   پتروشیمی  
وزیر نفت خبر داد:

افتتاح ۳ طرح صنعت پتروشیمی

می متالز - وزیر نفت از افتتاح سه طرح متانول کاوه، کیمیای پارس خاورمیانه و کاتالیست لرستان در روز پنجشنبه (۱۶ مردادماه) خبرداد، گفت: افتتاح ۱۷ طرح پتروشیمی تا پایان امسال برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش می متالز، بیژن زنگنه امروز (دوشنبه، ۱۳ مردادماه) در حاشیه آیین افتتاح گازرسانی به ۷۷ روستا و آغاز به‌کار خط انتقال تقویتی جنوب مشهد، در پاسخ به پرسشی درباره افتتاح سه طرح پتروشیمی در پنجشنبه هفته جاری توضیح داد: کیمیای پارس خاورمیانه با ظرفیت تولید روزانه ۵ هزار تن متانول، کاوه با ظرفیت تولید روزانه ۷ هزار تن متانول و کاتالیست لرستان این هفته افتتاح می‌شوند.

وی گفت: حجم کاتالیست لرستان بالا نیست، اما این طرح از نظر راهبردی مهم است زیرا اگر کاتالیست نباشد عملیات بسیاری از فرآیندها جاری نمی‌شود.

وزیر نفت با یادآوری اینکه با بهره‌برداری ۱۷ طرح پتروشیمی سالانه ۲۵ میلیون تن به ظرفیت تولید این صنعت افزوده می‌شود، تصریح کرد: این طرح‌ها به مرور در سال ۹۹ افتتاح می‌شوند.

زنگنه با اشاره به اینکه تولید محصولات پتروشیمی نسبت به پارسال افزایش یافته است، گفت: ارزش کل محصولات پتروشیمی به دلیل کاهش قیمت نفت (قیمت محصولات پتروشیمی تابعی از قیمت نفت) ممکن است کمتر از پارسال باشد.

زنگنه با بیان اینکه امسال خوراک بیشتری (به‌ویژه اتان) در اختیار پتروشیمی‌ها قرار می‌گیرد و تولید آن نیز افزایش یافته است، تاکید کرد: پتروشیمی اکنون سرحال جلو می‌رود و ان‌اشاء‌الله به اهدافی که برایش تعیین شده است و حتی فراتر از آن می‌رسد.

سی‌ان‌جی کردن خودروهای عمومی در اولویت است

وزیر نفت درباره اینکه برنامه وزارت نفت برای افتتاح دیگر پروژه‌های گازرسانی روستایی چیست، گفت: برنامه ما این است تا پایان سال هر چند هفته یکبار آیین افتتاح گازرسانی روستایی و یا آغاز عملیات گازرسانی را داشته باشیم، البته دو یا سه استان هستند که گازرسانی در آنها از میانگین کشوری پایین‌تر است، از این رو تلاشمان این است که آنها را به میانگین کشوری برسانیم و منابع آن نیز تامین شده است.

وی درباره سی‌ان‌جی‌ سوز کردن خودروها هم اظهار کرد: سی‌ان‌جی کردن خودروهای عمومی نخستین اولویت به شمار می‌آید و سامانه خوبی برای آن راه اندازی شده و کار آن در حال انجام است؛ البته در این مسیر مشکلاتی وجود دارد که برطرف خواهد شد.

زنگنه درباره اینکه آیا برای ساخت مخازن خودروهای سی‌ان‌جی سوز از شرکت‌های دانش بنیان استفاده می‌شود، گفت: هر شرکتی توانسته مخزن بسازد ما از آن استفاده کردیم و هیچ محدودیتی نداشتیم، از ساخت مخزن نیز به تعداد مورد نیاز حمایت می‌کنیم.

به گفته وی، برای خودروهای عمومی به یک میلیون و ۴۵۰ تا یک میلیون و ۴۶۰ هزار مخزن نیاز است که اگرچه ظرفیت تولید آن در کشور هست، اما در تامین مواد اولیه که وارداتی است مشکل وجود دارد.

کد خبر: 121451
تاریخ: 1399/05/13 - 18:22
منبع: ایران پترونت

بیژن زنگنه  گازرسانی  پتروشیمی  متانول کاوه 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

"ممسنی" اقدام به فروش "پترول" کرد

می متالز - شرکت پتروشیمی ممسنی سهام گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان را واگذار کرد.
 

بازار سهام به بازدهی فولاد و پتروشیمی وابسته است/ بازار فولاد مستعد رشد بیشتر است

می متالز - امروز شاهد ثبات قیمت در اکثر مبادی خصوصی میلگرد هستیم. تلورانس نوسان قیمت میلگرد از کف ۱۰۵۰۰تا ۱۱۰۰۰ تومان می باشد.
 

جاده ابریشم و رویای صنعت پتروشیمی

می متالز - محمدحسن پیوندی ثانی با شروع دولت نهم در سال ۱۳۸۴ و خروج مهندس نعمت‌زاده از پتروشیمی و عزیمت ایشان به پالایش و پخش که به دلیل اجرای پروژه سنگین کارت سوخت صورت گرفت، بیش از همه من برای صنعت پتروشیمی کشور متاسف بودم.
 

چرا زنگنه گفت قرارداد فاز ۱۱ با توتال را نظام امضا کرده است؟

می متالز - منتقدان همواره وزارت نفت را در موضوع امضای قرارداد با توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی محکوم می‌کنند اما شواهد و قوانین ایران نشان می‌دهد، همانگونه که وزیر نفت در مجلس تاکید کرد، ‌این قرارداد را وزارت نفت امضا نکرده بلکه امضای نظام پای آن وجود دارد.
 

گزارش عملکرد هفتگی شرکت‌های پتروشیمی

می متالز - گزارش عملکرد هفتگی شرکت‌های پتروشیمی در هفته منتهی به ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۹
 

عرضه اولیه یک پتروشیمی در راه است

می متالز - مدیرعامل پتروشیمی اروند گفت: با تلاش‌های صورت گرفته، نماد پتروشیمی اروند به زودی روی تابلوی بورس قرار خواهد گرفت و سهام آن، عرضه اولیه خواهد شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما