خبر
آهن و فولاد   بورس کالا  
محمد صادق چیت ساز کارشناس بازار آهن تشریح کرد:

تبعات شایعه خروج محصولات فولادی از بورس کالا

می متالز - شایعه خروج محصولات فولادی از بورس کالا پس از 17 سال شوک بزرگی بود گرچه از وزارت صنعت تا نمایندگان مجلس این موضوع را در حد شایعه و اشتباه عنوان کردند اما باید دید چرا چنین مسئله ای در کشور آن هم در شرایطی که اغلب متقاضیان فولاد از رشد بی رویه قیمت ها و عرضه قطره چکانی مواد اولیه گله دارند مطرح شده است.

به گزارش می متالز، برخی از کارشناسان معتقدند احتمالا تصور دولت این است که قیمت مسکن به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های بخش مسکن مثل فولاد، رشد چشمگیری داشته و به همین دلیل برای پایین آوردن قیمت‌ها، اگر فولاد همانند سال‌های قبل و تعزیراتی به فروش برسد، قیمت مسکن هم کاهش می‌یابد که این مدل نگاه، قطعا تبعات ناخوشایندی برای بازار خواهد داشت.

در هفته های اخیر تعادل میزان عرضه و تقاضای محصولات میانی و نهایی فولادی در بورس کالا تا حدودی برهم خورده، سبب بروز آشفتگی در بازار فولاد شده، که این موضوع هم به بازار محصولات با لادستی با محوریت شمش فولاد و هم به محصولات پایین دستی نظیر میلگرد وتیرآهن سرایت کرده و تاثیر محسوسی بر قیمتهای این بازارها برجای گذاشته و نابسامانی هایی را بدنبال داشته است.

محمد صادق چیت ساز از کارشناسان بازار فولاد در این خصوص معتقد است: خروج محصولات فولادی از بورس کالا که بستری شفاف برای معاملات است قطعاً شفافیت را از بین می‌برد و به بازار سیاه هم دامن می‌زند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر هم بخش عمده معاملات آهن در بورس کالا تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت میگیرد و تمامی خریداران محصولات فولادی در بورس کالا از تولید کنندگان هستند و مشکل اصلی دخالت دولت در قیمت گذاری محصولات فولادی در بورس کالا و ابطال مکرر معاملات است که باعث عطش بازار و رشد قیمت ها  شده است.

وی اظهار داشت: خروج محصولات فولادی از بورس کالا و بازگشت به سیستم حواله ای چیزی جز رانت به همراه ندارد از سویی اگر کاهش قیمتی نیز داشته باشد مصرف کننده از آن منتفع نخواهد شد.

چیت ساز کاهش قیمت ها را منوط به عرضه های مداوم و منظم دانست و گفت: عرضه متناوب محصولات فولادی و کشف قیمت در بورس کالا کاهش قیمت ها را بدنبال خواهد داشت، خارج از این قاعده هر اقدامی انجام شود تأثیری در کاهش قیمت‌ها نخواهد داشت.

چیت ساز گفت: متاسفانه هیچ یک از اقدامات کنترلی که تاکنون دولت انجام داده، نه تنها کاهش قیمت را بدنبال نداشته بلکه بازار را ملتهب تر کرده است تا جاییکه قیمت های بورس از نرخ های صادراتی نیز پیشی گرفته و این اقدام در حالی رخ داده که میزان تولید افزایش یافته و میزان صادرات طی چهار ماهه ابتدای سال کاهش یافته است.

چیت ساز ادامه داد :خروج محصولات فولادی از بورس کالا اگر به بهانه صادرات بیشتر و ارزآوری نیز باشد رشد شدید قیمت ها در بازار داخل را بدنبال خواهد داشت و این اقدام نیز منطقی نیست و با توجه به مازاد تولید که در داخل وجود دارد و تعیین قیمت بر اساس ۹۵ درصد فوب خلیج‌فارس هم حاکی از آن است که زمینه برای صادرات مهیا است و به نظر می رسد مشکل اصلی در موضوع صادرات، بحث بازگشت پول است.

این کارشناسان بازار فولاد اظهار داشت:در حال حاضر به دلیل نوسان شدید  ارزی و افزایش نرخ ارز آزاد و نیمایی بسیاری از صنایع بالادستی و از صنایع پایین دستی تمایل زیادی به صادرات محصولات تولیدی خود دارند زیرا این فواصل قیمتی جذابیت های صادراتی بی شماری را برای آنها ترسیم می کند و در برخی موارد به دلیل حمایت از صادرات کنترل دقیقی در روند صادرات صورت نمی گیرد و از سویی عزمی جدی نیز برای بازگشت نرخ ارز به سامانه نیما وجود ندارد که این موضوع به یکباره بحرانی را ایجاد می کند.

وی افزود: اگر دولت فولاد سازان را به سمت تامین نیاز داخل و صادرات با ارزش افزوده بیشتر هدایت کند بدین ترتیب ارز بیشتری نیز به کشور باز می گردد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 امروز رقم می خورد:

عرضه حدود ۲ هزار تن ورق قلع اندود در بورس کالا

می متالز - در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا یک هزار و ۹۰۰ تن ورق قلع اندود در گروه فولاد عرضه می شود.
 

«نه» بازار آزاد به میلگرد ۱۱ هزار تومانی

می متالز - ریزش بازار سرمایه و افزایش نرخ ارز نیمایی و آزاد باعث سرریز شدن نقدینگی به بازارهای کالایی ظرف یک هفته اخیر شد؛ بازار فولاد نیز از این سرریز شدن نقدینگی در امان نماند و با افزایش قیمت روبه‌رو شد. رشد نرخ ارز نیمایی بالا رفتن قیمت‌های پایه در بورس کالا را به‌دنبال داشت و بالا رفتن نرخ ارز آزاد، میزان رقابت برای خرید شمش و مقاطع شدت گرفت، چراکه در این وضعیت تعویق خرید برای هفته‌های بعد به معنی زیان خواهد بود.
 

بورس کالا میزبان ۱۰۰ تن عایق رطوبتی

می متالز - در تالار صادراتی، ۱۸ هزار و ۷۳۰ تن قیر و ۱۰۰ تن عایق رطوبتی عرضه می‌شود.
 خط و نشان مسکن برای فولاد

حباب نرخ مسکن متاثر از فولاد نیست

می متالز - بازار مسکن در ایران، مدت‌هاست شرایط مساعدی ندارد. این نابسامانی‌ها در ماه‌های اخیر تشدید هم شده است؛ بنابراین در روزهایی که تعداد معاملات مسکن از رکود شدید در این حوزه خبر می‌دهد، قیمت‌ها در مسیر صعودی قرار گرفته‌اند.
 

حمایت از فولاد مبارکه یک مطالبه ملی است

می متالز - شهزاد بهادری، حمایت از تولید داخلی در شرایط خاص ا‌قتصادی با وجود تحریم ها می بایست در الویت دغدغه های مسوولین و مردم کشور باشد. به همین منظور لازم است حمایت از تولید ملی، صنایع بزرگ و کوچک، شفاف‌سازی در قوانین و مقررات حمایتی به صورت جدی در چارچوب عمل قرار گرفته و از حالت شعارگونه خارج شود.
 

نباید دست بورس‌کالا را با قوانین در عرضه مسکن بست!

می متالز - مدیر واحد کالایی و انرژی کارگزاری بهپرور پیشگامان گفت: کارشناسان معتقدند اصلاح قوانین از ابتدا و وجود منابع مشخص برای استعلامات، فضا را برای عرضه موفق مسکن در بورس کالا فراهم خواهد کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما