خبر
آهن و فولاد   اقتصاد   بورس کالا   صنعت  

توافق "صمت" و "اقتصاد" برای ۶ عرضه اولیه

می متالز - سرپرست وزارت صمت گفت: این تلقی که بخش عمده‌ای از شرکت‌های دولتی زیرمجموعه وزارت صمت هستند، تلقی اشتباهی هست و در بخشی مانند خودروسازی ما فقط ۱۳ درصد سهام داریم و عمده سهام وزارت صمت واگذار شده است.

به گزارش می متالز، حسین مدرس‌خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، در حاشیه جلسه صبح چهارشنبه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تکمیل و اتمام پروژه‌ها و طرح‌های نیمه تمام در قالب پویش تولید، تداوم امید از جمله دیگر برنامه‌های این وزارتخانه است. در حال حاضر ۴ هزار طرح نیمه تمام با پیشرفت بالای ۸۰ درصد در کشور وجود دارد که تا پایان دولت دوازدهم افتتاح خواهند شد.

عرضه سهام شرکت‌های دولتی زیرمجموعه وزارت صمت 

وی درباره عرضه سهام شرکت‌های دولتی زیرمجموعه وزارت صمت گفت: این تلقی که بخش عمده‌ای از شرکت‌های دولتی زیرمجموعه وزارت صمت هستند، تلقی اشتباهی است و در بخشی مانند خودروسازی ما فقط ۱۳ درصد سهام داریم و عمده سهام وزارت صمت واگذار شده است. ما هم یکی دو واحد داریم که در حال برنامه‌ریزی برای عرضه سهام شناورشان هستیم؛ درباره عرضه اولیه حدود ۶ واحد نیز با وزارت اقتصاد به جمع‌بندی رسیده‌ایم.

راه‌اندازی ۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی و معدنی

سرپرست وزارت صمت خاطرنشان کرد: ۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی و معدنی با حجم سرمایه‌گذاری ۱۷۰ هزار میلیارد تومان انتخاب کرده‌ایم که فردا در نهمین هفته پویش تولید، تداوم امید راه‌اندازی می‌شود. توسعه صادرات و کنترل واردات از دیگر محورهای برنامه‌های وزارت صمت است؛ در این زمینه جدی هستیم و برنامه داریم تا در زمینه کنترل و محدود کردن واردات اقدام فقط در زمینه نیازهای کارخانجات اقدام کنیم. تا حالا حدود ۲۵۰۰ تعرفه وارداتی را بسته‌ایم.

مدرس خیابانی افزود: در بخش جهش تولید از ۴ مسیر استفاده از ظرفیت‌های خالی کارخانجات، احیای واحدهای صنعتی و معدنی، تکمیل واحدهای نیمه تمام و دستیابی به فناوری‌های نوین در حال تحقق اهداف هستیم.

افزایش تولید به رغم تحریم‌ها

وی تاکید کرد: در اکثر رسته‌های کالایی شاهد افزایش تولید هستیم؛ مشخصاً در حوزه سواری با ۱۹ درصد، در حوزه آلومینیوم با ۵۰ درصد، در بخش الیاف آکلریک ۱۶۰، در بخش تلویزیون خانگی با ۷۰ درصد، در زمینه انواع لوازم خانگی با ۵ الی ۳۰ درصد، در بخش فولاد با ۷.۵ درصد، در مس حدود ۱.۵ درصد و در بخش سیمان با ۵ درصد رشد مواجه هستیم و با وجود شرایط بسیار دشوار اقتصادی و تنگ شدن حلقه‌های تحریم، تولید به کار خود ادامه می‌دهند.

دولت به هیچ وجه قصد خروج فولاد از بورس کالا را ندارد

سرپرست وزارت صمت در پاسخ به پرسشی درباره عدم عرضه شمش فولاد در بورس کالا و گفت: سازو کار بورس مربوط به ماده ۹۵ قانون برنامه توسعه سوم است و دولت به هیچ وجه قصد خروج فولاد از بورس کالا را ندارد؛ بورس یک شبکه توزیع است که در آن اصل شفاف‌سازی وجود دارد.

مدرس خیابانی ادامه داد: آنچه اخیرا اتفاق افتاده، افزایش قیمت ارز است؛ بسیاری از صادرکنندگان در این شرایط صادرات خود را افزایش می‌دهند. آنچه که در قالب شیوه‌نامه در این زمینه مورد جمع‌بندی قرار گرفته و ابلاغ شده است، این است که به تناسب صادرات که برای سال کاری برای ما اهمیت بسیاری دارد، کف عرضه برای تامین خوراک اولیه تعیین شود و مازاد نیاز صادر شود.
 

رشد ۲۰ درصدی تولید خودرو در ۴ ماه ابتدایی سال

مدرس خیابانی در پاسخ به پرسش دیگری درباره نابسامانی بازار خودرو اظهار کرد: سایپا تا آخر شهریور و ایران‌خودرو تا پایان ماه جاری دیگر هیچ تعهد معوقی ندارند و ما به کارخانجاتی اجازه فروش می‌دهیم که تعهد معوق نداشته‌ باشند. همچنین در حال جمع آوری تمام خودروهای ناقص موجود در پارکینگ خودروسازان هستیم و در بخش عرصه مشکلی نداریم اما باید وجه داشته باشیم که قیمت خودرو تابعی از قیمت مواد اولیه‌اش است؛ مثلا فولاد یکی از مواد اولیه خودروسازی است که امروز تابعی از بورس است و شاهد افزایش قیمت در این زمینه هستیم.

رانت میان کارخانه تا بازار از بین رفته است

سرپرست وزارت صمت گفت: در تلاش هستیم تا خودرو را در اختیار متقاضیان واقعی قرار دهیم. در روز اول برای ۲۵ هزار خودرو که ثبت نام انجام شد، ۵ میلیون و ۷ صد هزار نفر ثبت نام کردند، در ثبت نام اخیر که ایران خودرو برای ۱۵ هزار خودرو انجام داده است، دویست هزار نفر ثبت نام کرده‌اند؛ یعنی هم متقاضیان واقعی ثبت نام کرده‌اند و هم رانت میان کارخانه تا بازار از بین رفته است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

عرضه کلیه محصولات کارخانه های فولاد در بورس کالا

می متالز - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: علت تاکید وزارت صمت بر عرضه محصولات در بورس کالا استفاده کردن شرکت‌های تولیدکننده فولاد از مزایای بورس است که در همین راستا باید کل تولید کارخانه های فولاد در بورس قیمت گذاری و عرضه شود.
 سرپرست امور استان‌های وزارت صمت:

داشتن راهبرد و رفع محدودیت‌ها، به تحقق اهداف دولت کمک خواهد کرد

می متالز - سرپرست اداره کل امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت: داشتن راهبرد، بهره‌گیری از توانمندی‌ بخش‌های مختلف اقتصادی و رفع موانع و محدویت‌ها، زمینه‌ تحقق اهداف راهبردی دولت و این وزارتخانه را فراهم خواهد کرد.
 در هجدهمین اجلاس سالانه هیات عمومی نظام مهندسی معدن مطرح شد؛

نقطه امید سرمایه‌گذاری‌ها بخش معدن و صنایع معدنی است/ معدن به درستی پیشران اقتصاد کشور است

می متالز - هجدهمین اجلاس سالانه هیات عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران با حضور داریوش اسماعیلی معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت، کامبیز مهدیزاده مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی، تقی نبئی رییس سازمان نظام مهندسی، بهرام شکوری رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران، اعضای کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی و اعضای هیات مدیره استان‌های سازمان نظام مهندسی معدن امروز برگزار شد.
 استاندار خراسان شمالی مطرح کرد:

کم لطفی وزارت صنعت به خراسان شمالی در حوزه معادن

می متالز - استاندار خراسان شمالی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به خراسان شمالی در حوزه معادن و زیرساخت‌های این حوزه کم لطفی کرده است.
 در جلسه مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت با سازمان بورس تشریح شد

بررسی ظرفیت های بازار سرمایه برای واحدهای تولیدی

می متالز - در جلسه ویدئو کنفرانس، با اتاق‌های بازرگانی، خانه‌های صنعت و معدن، سازمان‌های صنعت معدن و تجارت استانی و شرکتهای منتخب، ظرفیتهای بازار سرمایه و نحوه بهره گیری از آن تشریح شد.
 

توضیح واعظی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای برخی کالاها

می متالز - رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: امیدواریم هفته آینده از بین سه گزینه برای وزارت صنعت، معدن و تجارت به جمع بندی رسیده و یک نفر را به مجلس معرفی کنیم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما