خبر
نسوزها  

نسوز‌ها در عبور از تحریم‌ها

می متالز - تحریم‌های جدید امریکا در امسال و خروج شرکت‌های خارجی از صنعت فولاد و نسوز کشور و در پی آن جایگزین شدن شرکت‌های داخلی، از مهم‌ترین تحولات در صنعت نسوز به‌شمار می‌رود و این موضوع به نوعی رویدادی مثبت برای این صنعت است.

به گزارش می متالز، اگرچه در این سال تولیدکنندگان با مشکل تامین مواد اولیه روبه‌رو بودند و برخی مواد اولیه‌ای که در داخل امکان تولید نداشت، به سختی و با بهای سنگین تهیه می‌شد. محصولات نسوز با توجه به افزایش نرخ دلار تا ۳ برابر با افزایش نرخ روبه‌رو شد، البته بهای افزودنی‌های نسوز که به‌طور عمده اروپایی هستند، به دلیل تحریم‌ها و تولید نشدن آنها در کشور بیشتر افزایش یافته و مشکلات تامین آنها گریبان صنعت نسوز را نیز گرفته است، از این‌رو تولیدکنندگان در زمینه فرآیند واردات مواد اولیه چند ماه دچار سردرگمی شده بودند که هم‌اکنون این وضعیت بهتر شده و مراکز استانی مسئولیت تایید ثبت‌سفارش‌ها را برعهده گرفته‌اند اما کم‌و‌بیش اختصاص نیافتن ارز و همکاری نکردن بسیاری از شرکت‌های خارجی در زمینه فروش به ایران و مشکلات انتقال پول به قوت خود باقی مانده است. چشم‌انداز سال آینده صنعت نسوز در داخل کشور بیش از هر چیزی به صنعت فولاد گره خورده است چراکه بیشترین مورد استفاده نسوز متعلق به حوزه فولاد است، بنابراین اگر صنعت فولاد به دلایلی چون رکود داخلی و کاهش صادرات فولاد با مشکلات جدی روبه‌رو نشود، با توجه به حضور نداشتن شرکت‌های خارجی‌، صنعت نسوز به شرط امکان تامین مواد اولیه می‌تواند رشد مناسبی داشته باشد.

حسام ادیب / فعال حوزه نسوز

کد خبر: 30504
تاریخ: 1397/12/19 - 14:58
منبع: روزگار معدن

تحریم‌ها  نسوز‌ها  مواد اولیه  صنعت فولاد 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 بررسی عملکرد ایرالکو در فصل نخست 1398؛

کاهش فروش ایرالکو در سایه‌ی تحریم‌ها

می متالز - شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) در فصل نخست سال 1398، هر چند که تولید محصولات خود را افزایش داد، ولی به‌دلیل معضل تحریم‌ها از فروش آن طی این دوره کاسته شد. این امر نیز میزان درآمد حاصل از فروش این شرکت را طی این دوره کاهش داد.
 

وعده حل مشکل تامین سنگ‌آهن «ذوب»

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با حضور در غرفه ذوب‌آهن اصفهان در نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از آخرین دستاوردها و نیازهای بومی‌سازی این شرکت مطلع شدند.
 

چهار کشتی ایرانی در انتظار سوخت در بنادر برزیل

می متالز - دو کشتی فله‌بر دیگر ایران که با محموله اوره به برزیل آمده و قرار بود با محموله ذرت به ایران برگردند، بدون سوخت ماندند زیرا شرکت دولتی پتروبراس از فروش سوخت بانکر به آنها به علت تحریم‌های آمریکا خودداری می‌کند.
 رئیس اتاق بازرگانی تهران:

در شرایط فعلی دیپلماسی اقتصادی اهمیت زیادی دارد

می متالز - رئیس اتاق بازرگانی تهران معتقد است در شرایط تحریم‌های اقتصادی بخش‌های مختلف اقتصاد ایران باید خود را برای شرایط جدید تقویت کنند و در این بین دیپلماسی اقتصادی بیشترین اهمیت را دارد.
 

عوامل موثر در بهره‌وری صنعت فولاد

می متالز - صنعت فولاد در کشور جزو صنایعی است که در دهه‌‌های گذشته از رشد قابل‌توجهی برخوردار بوده است.
 

نرخ غیرعادلانه سنگ آهن/ حرکت فولاد به سمت انحصار خرید

می متالز - در حال حاضر یک قدم به سمت عادلانه تر شدن نرخ سنگ آهن و رقابت با بازارهای جهانی برداشته شده است اما هنوز عدالت در این خصوص رعایت نمی شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما