خبر
نسوزها  

نسوز‌ها در عبور از تحریم‌ها

می متالز - تحریم‌های جدید امریکا در امسال و خروج شرکت‌های خارجی از صنعت فولاد و نسوز کشور و در پی آن جایگزین شدن شرکت‌های داخلی، از مهم‌ترین تحولات در صنعت نسوز به‌شمار می‌رود و این موضوع به نوعی رویدادی مثبت برای این صنعت است.

به گزارش می متالز، اگرچه در این سال تولیدکنندگان با مشکل تامین مواد اولیه روبه‌رو بودند و برخی مواد اولیه‌ای که در داخل امکان تولید نداشت، به سختی و با بهای سنگین تهیه می‌شد. محصولات نسوز با توجه به افزایش نرخ دلار تا ۳ برابر با افزایش نرخ روبه‌رو شد، البته بهای افزودنی‌های نسوز که به‌طور عمده اروپایی هستند، به دلیل تحریم‌ها و تولید نشدن آنها در کشور بیشتر افزایش یافته و مشکلات تامین آنها گریبان صنعت نسوز را نیز گرفته است، از این‌رو تولیدکنندگان در زمینه فرآیند واردات مواد اولیه چند ماه دچار سردرگمی شده بودند که هم‌اکنون این وضعیت بهتر شده و مراکز استانی مسئولیت تایید ثبت‌سفارش‌ها را برعهده گرفته‌اند اما کم‌و‌بیش اختصاص نیافتن ارز و همکاری نکردن بسیاری از شرکت‌های خارجی در زمینه فروش به ایران و مشکلات انتقال پول به قوت خود باقی مانده است. چشم‌انداز سال آینده صنعت نسوز در داخل کشور بیش از هر چیزی به صنعت فولاد گره خورده است چراکه بیشترین مورد استفاده نسوز متعلق به حوزه فولاد است، بنابراین اگر صنعت فولاد به دلایلی چون رکود داخلی و کاهش صادرات فولاد با مشکلات جدی روبه‌رو نشود، با توجه به حضور نداشتن شرکت‌های خارجی‌، صنعت نسوز به شرط امکان تامین مواد اولیه می‌تواند رشد مناسبی داشته باشد.

حسام ادیب / فعال حوزه نسوز

کد خبر: 30504
تاریخ: 1397/12/19 - 14:58
منبع: روزگار معدن

تحریم‌ها  نسوز‌ها  مواد اولیه  صنعت فولاد 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 سخنگوی وزارت امور خارجه:

ایران ارزشی برای معافیت‌های اعطایی بر تحریم‌ها قائل نیست

می متالز - سخنگوی وزارت امورخارجه در واکنش به بیانیه کاخ سفید مبنی بر تمدید نشدن معافیت برای خریداران نفت ایران گفت: ایران با توجه به غیرقانونی بودن اصل تحریم‌های مورد نظر، در اصل ارزش و اعتباری برای معافیت‌های اعطایی بر تحریم‌ها قائل نبوده و نیست.
 مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در نمایشگاه محیط زیست:

فضای سبز ذوب‌آهن اصفهان ۸۴ برابر حد استانداردهای محیط زیستی

می متالز - ذوب آهن اصفهان در طول فعالیت خود ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین های تحت اختیار را تبدیل به فضای سبز کرده و برای نگهداری آن سالانه ۱۴ میلیارد تومان هزینه می‌کند.
 

فولاد دومین صنعت بزرگ جهان

می متالز - صنعت فولادسازی پس از نفت و گاز طبیعی دومین صنعت بزرگ جهان از نظر ارزش اقتصادی و گردش مالی به‌شمار می‌رود.
 

روسیه در پاسخ به اوکراین تحریم‌های اقتصادی را افزایش داد

می متالز - روسیه در پاسخ به اقدام اخیر اوکراین مبنی بر افزایش تحریم‌های مسکو، محدودیت های جدیدی را در بخش تجارت با اوکراین معرفی کرد.
 عضو هیات رییسه اتاق ایران و پاکستان:

تحریم‌های آمریکا موجب افزایش مبادلات تجاری تهران و اسلام‌آباد شده است/ پاکستان توان پرداخت ارز برای تسویه بدهی‌های خود را ندارد

می متالز - عضو هیات رییسه اتاق ایران و پاکستان گفت: یکی از مشکلات ما این است که تجار ما از همتایان پاکستانی طلبکار هستند اما متاسفانه پاکستان توان پرداخت ارز را ندارد و بیشتر به دنبال استفاده از پول‌های ملی است و از سویی کالاهای آنها نیز محدود است و این باعث شده تا ما با مشکل مواجه شویم و اگر مبادلات کالا به کالا شود، بخشی از این مشکل برطرف خواهد شد.
 

همکاری روسیه با ونزوئلا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا

می متالز - روسیه با خرید نفت از ونزوئلا و فروش آن به مشتریان با اخذ درصدی نفت آن کشور را می‌فروشد تا ونزوئلا تحریم‌ها را دور زده باشد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما