خبر
مس   تحقیق و توسعه  
گفت‌وگو با پژوهشگر برتر و سرپرست کارخانه آزمایشی فرآوری مواد امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه

پژوهش همراه خط تولید است

می متالز - «مجید بهجت‌جباری» که 13 سال است در بخش تحقیقات فرآوری امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه مشغول فعالیت است، در سال جاری توانست به‌عنوان یکی از سه پژوهشگر برتر مجتمع مس سرچشمه انتخاب شود.

به گزارش می متالز به نقل از عصر مس آنلاین، پژوهشگر نمونه مجتمع مس سرچشمه گفت: «یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی که در سال جاری توسط واحد تحقیقات فرآوری در کارخانجات تغلیظ مجتمع مس سرچشمه انجام شد، پروژه «بررسی امکان بهبود بازیابی مولیبدن در کارخانه مولیبدن» بود که با پایش‌هایی که انجام گرفت و با کمک همکاران امور تغلیظ، افت بازیابی کارخانه مولیبدن جبران شد.»

«مجید بهجت‌جباری» ادامه داد: «از اسفند سال گذشته بازیابی کارخانه مولیبدن دچار نوسان شدید شد. این نوسان ادامه داشت و در نتیجه بازدهی کارخانه افت کرد و تولید کارخانه به‌شدت پایین آمد. از همان روزهای ابتدایی که این اتفاق افتاد، پروژه‌ای در این زمینه تعریف و تحقیقات شروع شد.»

این فارغ‌التحصیل مهندسی متالورژی از دانشگاه شهید باهنر کرمان اضافه کرد: «خوشبختانه پس از نمونه‌گیری‌هایی که در کارخانه انجام شد، اطلاعات خیلی خوبی به دست آمد و براساس آن‌ها در یک بازه زمانی، یک تغییر مدار در کارخانه اعمال و باطله مدار هفت ساعته از کارخانه خارج شد.  در پی این تغییر، مشکلات ناشی از بار در گردش بالای مواد در کارخانه به میزان قابل توجهی کاسته شد و عیار مولیبدن باطله نهایی رفته‌رفته کاهش پیدا کرد.  در ادامه با توجه به نوساناتی که در باطله مدار هفت ساعته وجود داشت با نظر معاونت محترم عملیات تغلیظ جناب آقای مهندس فاضلی موقتاً با برگشت مدار به حالت قبل و طراحی یک سینی در بخش ابتدایی سلول‌های کلینر ششم تولید کنسانتره مولیبدن بهبود یافت.»

سرپرست کارخانه آزمایشی فرآوری مواد امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه همچنین درباره دیگر طرح‌های پژوهشی انجام شده در این واحد گفت: «یکی از مشکلات اصلی کارخانجات تغلیظ افت عیار کنسانتره است که در اثر راه‌یابی پیریت به کنسانتره اتفاق می‌افتد که سال‌هاست در حال کار روی آن هستیم و پژوهش خوبی که در این زمینه انجام گرفت منجر به معرفی یک بازداشت‌کننده شد. این بازداشت‌کننده در مقیاس نیمه‌صنعتی نیز آزمایش شد و براساس آن جهت تست این ماده شیمیایی در مقیاس صنعتی یک دستگاه طراحی، ساخته و در کارخانه تغلیظ قدیم نصب شد که طی چندین مرحله مورد استفاده قرار گرفت.»

پژوهش مغز متفکر کارخانه است

جباری که 13 سال است در بخش تحقیقات فرآوری امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه مشغول فعالیت است و در سال جاری توانست به‌عنوان یکی از سه پژوهشگر برتر مجتمع مس سرچشمه انتخاب شود، درباره اهمیت تحقیق و توسعه در صنعت هم گفت: «تحقیق و توسعه و پژوهش یکی از ارکان اصلی شرکت‌ها هستند و نباید نقش و اهمیت آن‌ها کم‌رنگ انگاشته شود. در دنیا بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولیدی سرمایه‌گذاری‌های کلانی در بخش تحقیق و توسعه خود دارند زیرا می‌دانند مغز متفکر یک شرکت و کارخانه تحقیق و توسعه آن است. اگر شرکت‌های برتر دنیا را بررسی کنید خواهید دید که بخش قابل توجهی از بودجه این شرکت‌ها مربوط به حوزه تحقیق و توسعه است و اساساً یکی از دلایل موفقیت این شرکت‌ها اهمیت و اولویت دادن به بحث پژوهش است.»

او ادامه داد: «ما از نظر امکانات و توان انجام پژوهش و تحقیق در صنعت در کشور کمبودی نداریم اما آن‌چه باعث می‌شود گاهی این مهم نادیده گرفته شود، اولویت ندادن به تحقیق و توسعه در صنایع است. این نگاه به تحقیق و توسعه باید تغییر کند زیرا حتی اگر پنج درصد از طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی بتوانند عملیاتی شوند، بازگشت سرمایه فوق‌العاده‌ای برای صنعت به همراه خواهند داشت.»

سرپرست کارخانه آزمایشی فرآوری مواد امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه همچنین یادآور شد: «یکی از اتفاقات خوبی که در سال جاری در زمینه تقویت فرهنگ تحقیق و پژوهش اتفاق افتاد، برگزاری جشنواره به مناسبت هفته پژوهش در مجتمع مس سرچشمه بود که در جریان آن پژوهشگران برتر نیز انتخاب و معرفی شدند. این اقدامی قابل تحسین بود که باعث ایجاد انگیزه و حس رقابت سالم بین محققان و پژوهشگران خواهد شد.»

جباری اضافه کرد: «البته پژوهشگر هیچ‌وقت نباید ناامید باشد و همیشه باید انگیزه لازم را برای تلاش و کوشش و به‌روز بودن داشته باشد؛ مخصوصاً به علت سرعت تغییر تکنولوژی پژوهشگر همواره باید آماده تغییر باشد. با این حال تلاش در راستای تقویت فرهنگ پژوهش در صنعت امری مهم است که انگیزه و توان پژوهش در پژوهشگران و محققان را بیشتر می‌کند. برای خود من عنوان پژوهشگر برتر، مسئولیت بیشتری را ایجاد کرده است برای این‌که با تلاش بیشتر و انجام طرح‌های پژوهشی مناسب، با کمک سایر همکاران بتوانیم گوشه‌ای از مشکلات خط تولید را کم کنیم.»

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 در ششمین جایزه بهره وری معدن و صنایع معدنی معرفی شد:

8 شرکت،‌ 9 پروژه بهبود بهره وری

می متالز - جایزه بهره وری معدن و صنایع معدنی، 8 پروژه برتر را به عنوان "پروژه های بهبود" معرفی کرد. شرکت های حاضر در این بخش اقدام به اجرای پروژه هایی با هدف ارتقای شاخص بهره وری کرده اند.
 

مجتمع مس سرچشمه از توسعه مزارع آلوئه ورا حمایت می‌کند

می متالز - محسن ارسلان دبیر کارگروه اقتصاد مقاومتی مجتمع مس سرچشمه با اشاره به اینکه حمایت از توسعه و کشت آلوئه ورا را در دستور کار داریم، گفت: تاکنون بیش از پنج هزار مترمربع در قالب چند گلخانه کشت آلوئه ورا در رفسنجان را مورد حمایت قرار داده‌ایم.
 

رشد 6.3 درصدی هزینه تحقیق و توسعه در جهان

می متالز - هزینه های تحقیق و توسعه با افزایش چشم گیر در جهان به 6.3 درصد رسیده است و نشان از اهمیت تحقیق و توسعه که یکی از زمینه های اصلی کسب و کار است، دارد.
 رئیس واحد نگهداری و تعمیرات ذوب مجتمع مس سرچشمه خبر داد

بومی سازی 400 قطعه اساسی در مجتمع مس سرچشمه

می متالز - محمدمهدی رحیم زاده گفت: در راستای بومی‌سازی، حمایت از صنعت داخلی و کاهش ریسک‌های تولید، این واحد در سال گذشته با هماهنگی امور مهندسی مجتمع مس سرچشمه، بیش از 400 قطعه خارجی در مجتمع را نقشه‌کشی کرده و این قطعات در حال ساخت داخل می‌باشند.
 

بازدید اردشیر سعدمحمدی از مجتمع مس سرچشمه و شهربابک

می متالز - اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت از مجتمع مس سرچشمه و شهربابک بازدید کرد. نخستین بازدید مدیرعامل شرکت مس از مجتمع‌ مس سرچشمه و شهربابک با استقبال پرشور کارکنان روبرو و موجب خوشحالی و خوشنودی بدنه کارگری و کارکنان شرکت مس شد.
 

بازدید دکتر اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت مس از مجتمع مس سرچشمه

می متالز - دکتر اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) عصر روز سه‌شنبه 31 اردیبهشت‌ماه 1398 از مجتمع مس سرچشمه بازدید کرد و با حضور در جلسه تولید مجتمع مس سرچشمه عملکرد تولیدی و توسعه ای این مجتمع از ابتدای سال جاری را مورد بررسی قرار داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما