خبر
مس   فن آوری های نوین  
برای اولین بار در دنیا،

تولید کاتد مس به روش تانک بایولیچینگ در ایران انجام شد

می متالز - شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) توانست با همکاری و حمایت‌های بانک پاسارگاد برای اولین بار در جهان کاتد مس را با استفاده از باکتری (تانک بایولیچینگ) استحصال کند.

به گزارش می متالز به نقل از ایرنا، در این روش که «تانک بایولیچینگ» نامیده می‌شود برای اولین‌بار توسط متخصصان ایرانی در شهربابک استان کرمان به ظرفیت 50 هزار تن کاتد مس در سال عملیاتی و اجرا شد.
روش «تانک بیولیچینگ» یک روش پیشرفته صنعتی سازگار با محیط زیست و منطبق با مفهوم توسعه پایدار است که در آن محصول فرایندی یعنی کاتد مسی با استفاده از فناوری بیوتکنولوژی از سنگ معدنی مس تولید می‌شود.
در مراسم عملیاتی شدن این روش جدید، مدیرعامل بانک پاسارگاد و رئیس هیأت مدیره میدکو اظهار داشت: امروز یک روز تاریخی نه‌تنها برای میدکو بلکه برای کشور ایران است.
مجید قاسمی افزود: ایران تنها کشوری است که توانست برای اولین بار در دنیا با درایت، شجاعت، مدیریت و تلاش مجدانه مدیران و متخصصان به این مهم دست پیدا کند.


روز تاریخی برای صنعت مس ایران


همچنین علی‌اصغر پورمند مدیرعامل هلدینگ میدکو در این مراسم گفت: امروز روزی تاریخی برای صنعت مس در دنیا است. این مهم امری شجاعانه از طرف فرزندان این انقلاب و هدیه‌ای است به ملت بزرگ ایران که در سایه حمایت‌های گروه مالی پاسارگاد محقق شده است.
وی با اشاره به اینکه اتمام این پروژه پایان آن نیست و آغازی است برای تولید مس به روش بایوتانک لیچینگ تصریح کرد: در آینده سعی می‌کنیم این فن‌آوری را در سایر کشورها هم اجرا کنیم.
به گفته پورمند از مزایای اصلی این روش می‌توان به حذف کوره‌های ذوب و درنتیجه کاهش قابل‌ملاحظه آلایندگی‌های زیست‌محیطی و صرفه‌جویی در مصرف آب و مصرف انرژی اشاره کرد.
وی در خاتمه گفت: با پایان پروژه‌های میدکو 15 هزار شغل مستقیم و 150 هزار شغل غیرمستقیم ایجاد می‌شود و این در حالی است که اینک 11 هزار نفر در هلدینگ میدکو مشغول به کار هستند.
تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید در استان کرمان توانسته با فراهم کردن زمینه مناسب کاری برای سرمایه‌گذاران و معین‌های اقتصادی مقتدر ازجمله میدکو قدم‌های مؤثری را در تقویت بنیه اقتصادی مردم استان با خلق فرصت‌های جدید شغلی برداشته است.
موفقیت بخش خصوصی در استان کرمان از ابتدای آغاز بکار دولت یازدهم تاکنون موجب گردید که رئیس‌جمهوری در سفر بهمن‌ماه امسال خود استان کرمان را به‌عنوان پایلوت تفویض اختیار در کشور معرفی کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

حضور میدکو در هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست

می متالز - در این نمایشگاه که از 24 تا 27 فرودین ماه 98 با حضور بیش از 600 شرکت و نهاد در قالب 7 سالن با هدف معرفی اهمیت و جایگاه موضوع محیط‌زیست و توسعه پایدار در تداوم و رونق تولید برگزار شد، میدکو و شرکتهای زیرمجموعه فعالیت های خود در زمینه حفظ محیط زیست را معرفی کرده و در طول این نمایشگاه 2 کارگاه برگزار نمودند.
 

حضور سبز و فعال هلدینگ میدکو در هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست + گزارش تصویری

می متالز - شرکت مادر تخصصی (هلدینگ) توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) در هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست که از تاریخ 24 تا 27 فروردین 1398 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد حضوری فعال داشت. مقامات مختلفی از این نمایشگاه و غرفه میدکو بازدید کردند از جمله دکتر عیسی کلانتری (رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران) و دکتر معصومه ابتکار (مشاور رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست). ایشان از نزدیک در جریان دستاوردهای زیست محیطی این هلدینگ معظم قرار گرفتند.
 در کارگاه پروژه خاموش سازى کک به روش خشک میدکو اعلام شد:

بازیابی انرژی حرارتی موجود در کک داغ

می متالز - کارگاه پروژه خاموش سازى کک به روش خشک در غرفه میدکو در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست برگزار شد.
 گزارش تولید مس 2018 اعلام شد

ارائه دستاوردهای محیط زیستیِ شرکت مس در نمایشگاه محیط‌زیست

می متالز - هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط‌زیست با حضور شرکت ملی صنایع مس ایران، از 24 تا 27 فروردین‌ماه در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.
 

صنعت فولاد پتانسیل جذب سرمایه گذاری های جدید را دارد

می متالز - مقررات و قوانین باید به گونه ای تدوین گردند که حضور سرمایه گذار و سرمایه گذاری در بخش فولاد افزایش یابد چراکه صنعت فولاد پتانسیل جذب سرمایه گذاری های جدید را دارد.
 

صنعت مس نگین صنایع دستی زنجان

می متالز - صنعت مس یکی از مهمترین صنایع دستی هنرمندان زنجانی است که از گذشتگان به نسل فعلی زنجانی‌ها منتقل شده است. این صنعت امروز جایگاه ویژه‌ای بین هنرهای دستی دارد و نظر علاقمندان به هنر و صنایع دستی و همچنین گردشگران زنجانی را بیش از پیش به خود جلب می‌کند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما