خبر
انرژی   بورس و سهام  

رشد ۱۲۷ درصدی ارزش معاملات بورس انرژی

می متالز - رییس اداره بازرسی، امور اعضاء و نظارت بورس انرژی اعلام کرد: ارزش معاملات بورس انرژی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ به میزان ۱۲۷ درصد رشد مواجه شده است.

به گزارش می متالز، محمود کریمی اعلام کرد: در سه ماه پایانی سال ۹۷ بازارهای بورس انرژی شاهد انجام معاملاتی به ارزش بیش از  ۷۵ هزار میلیارد ریال بوده‌اند که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته  با ارزشی بیش از ۳۳ هزار میلیارد ریال، میزان رشد بیش از ۱۲۷ درصد را تجربه نموده‌اند.

وی در ادامه گفت : در سه ماه آخر سال ۹۷ تعداد شرکت‌های کارگزاری عضو بورس انرژی ۶۷ شرکت کارگزاری بوده که از این تعداد، ۵۰ شرکت کارگزاری در دوره مذکور در زمینه ارائه خدمات به مشتریان فعالیت کرده اند.

همچنین تعداد ایستگاه‌های معاملاتی شرکت های کارگزاری عضو تا پایان سال گذشته، ۸۷ ایستگاه معاملاتی بوده است. از سویی دیگر، تعداد کارگزاران فعال در بازارهای مشتقه، فیزیکی و سایر اوراق بهادار در سه ماهه پایانی سال  ۹۷ به ترتیب، ۲۹، ۴۹ و ۴ شرکت کارگزاری بوده است.

وی در ادامه گفت : پنج شرکت کارگزاری برتر از نظر ارزش کل معاملات در بازارهای بورس انرژی در زمستان سال ۹۷ به ترتیب شرکت‌های کارگزاری پارسیان (با ۱۳.۱ درصد سهم از بازار)، بانک ملت (با ۱۲.۱ درصد سهم از بازار)، مفید (با ۷.۲ درصد سهم از بازار)، آینده نگر خوارزمی (با ۶.۹ درصد سهم از بازار) و شرکت کارگزاری بانک مسکن (با ۵.۵ درصد سهم از بازار) بوده‌اند. مجموع سهم پنج شرکت برتر در این دوره از کل معاملات در بازارهای بورس انرژی تقریبا برابر با  ۴۵ درصد بوده است.

همچنین از ابتدای دی تا پایان اسفند ماه، پنج شرکت کارگزاری برتر از نظر ارزش معاملات در بازار مشتقه بورس انرژی شامل کارگزاری‌های پارسیان (۲۲.۵درصد)، بانک ملت (۲۱.۱درصد)، آینده نگر خوارزمی (۱۲.۱درصد)، بانک مسکن (۸.۹درصد) و بانک صنعت‌و معدن  (درصد ۷) بوده است.

در همین رابطه، پنج شرکت کارگزاری برتر در بازار فیزیکی بورس انرژی در سه ماهه آخر سال نیز شرکت‌های کارگزاری مفید (۱۶.۴درصد)، خبرگان سهام (۱۱.۵درصد)، پارس ایده بنیان (درصد ۷.۷)، اقتصاد بیدار (۷.۴درصد) و بانک ملی ایران ( ۷.۴درصد) بوده‌ است.

شایان ذکر است در بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله نیز در دوره سه ماهه پایانی سال ۹۷ نیز ۴ شرکت کارگزاری فعالیت کرده اند که به ترتیب سهم از این بازار شامل امین آوید (۴۳.۸ درصد)، بورس بیمه ایران (۴۳.۳ درصد)، مفید (۱۲.۳درصد) و پارسیان (درصد ۰.۵۳) می شود.

کد خبر: 32808
تاریخ: 1398/01/21 - 21:32
منبع: ایبنا

معاملات  بورس انرژی  محمود کریمی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

آغاز موج کاهش قیمت طلا در بازار

می متالز - قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی تحت تاثیر رشد ارزش دلار و اقدام سرمایه‌گذاران در سودگیری از رشد اخیر قیمت‌ها، کاهش پیدا کرد.
 

بازگشت ۲۳ نماد و خروج ۹ شرکت از تابلو در روز کاهش ۱۷۷۸ واحدی شاخص

می متالز - در روز کاهش ۱۷۷۸ واحدی شاخص بورس، نماد ۹ شرکت به دلایل مختلف از تابلو خارج و نماد ۲۳ شرکت نیز عمدتا پس از برگزاری مجمع سالانه بازگشایی شد.
 در تیرماه ۹۸؛

معاملات فرابورس ایران بیش از ۲۰۰ درصد افزایش یافت

می متالز - معاملات فرابورس ایران در نخستین ماه از فصل تابستان با جابه جایی ۳۶ هزار و ۷۲۴ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۸۰ هزار و ۹۸۴ میلیارد ریال پایان پذیرفت که این ارقام در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۲۵۵ و ۲۰۶ درصدی حجم و ارزش معاملات را نشان می‌دهد.
 

شاخص در کانال ۲۵۱ هزار واحدی

می متالز - شاخص بورس تهران با کاهش ۱۷۷۸ واحدی عدد ۲۵۱ هزار و ۲۷۸ واحد را ثبت کرد و شاخص هم وزن روی عدد ۵۹ هزار و ۵۳۹ واحد ایستاد. شاخص بازار اول نیز کانال ۱۸۵ هزار واحدی را نشان داد و شاخص بازار دوم نیز عدد ۴۹۹ هزار و ۶۶۱ واحد را نمایش داد. همچنین آیفکس با کاهش ۴ واحدی به عدد ۳ هزار و ۲۷۰ واحد رسید.
 

افت نسبی قیمت نفت در معاملات صبحگاهی

می متالز - پس از آنکه آژانس بین ‌المللی انرژی اعلام کرد به دنبال تشدید تنش‌ها در خاورمیانه و در صورت نیاز برای جلوگیری از اختلال در عرضه اقدامات لازم را انجام خواهد داد، قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه اندکی کاهش یافت.
 

رشد بازارها در اروپا، آمریکا و آسیا

می متالز - بازارهای اروپا و آمریکا در معاملات روز سه شنبه، کمی رشد کردند و بازارهای سهام در آسیا نیز سبز شدند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما