خبر
آلومینیوم  

دغد‌غه‌هایی از جنس فلز نقره‌ای

می متالز - صنعت آلومینیوم همواره جزو آن‌دسته از صنایعی بوده که چه در بالادست و چه در پایین‌دست از کمبود مواد اولیه در رنج بوده است.

به گزارش می متالز، در بالادست آن در دهه‌های گذشته شاهد سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی نبوده‌ایم که همین موضوع به پایین‌دست نیز سرایت کرده و آنها را با کمبود مواد اولیه روبه‌رو کرده است. صنایع بالادست از کمبود اولیه رنج می‌برند و این موضوع سبب شده واحدهای تولید شمش آلومینیوم بخشی از شمش موردنیاز خود را صادر و در ازای آن مواد اولیه وارد کنند و این همواره یکی از مشکلات صنعت آلومینیوم قلمداد می‌شود و دولت اگر در این زمینه بتواند به تولیدکنندگان شمش در تامین مواد اولیه کمک کند به دنبال آن به صنایع پایین‌دستی که ازسوی بخش خصوصی اداره می‌شود نیز کمک می‌کند اما اگر قرار باشد شرایط به همین شکل پیش برود و واحدهای تولیدکننده به نرخ پایین شمش را بفروشند و به نرخ بالا مواد اولیه خود را وارد کنند، این فشارها به صنایع پایین‌دست نیز سرایت خواهد کرد که در این روند، نرخ تمام‌شده افزایش می‌یابد و به دنبال این موضوع امکان صادرات و رقابت با خارجی‌ها نیز افت می‌کند. در مرحله ادامه‌دار این روند ممکن است با مشکل واردات محصولات آلومینیومی روبه‌رو شویم. البته سایر حوزه‌ها نیز به نوبه خود موانعی را بر سر راه تولید آلومینیوم ایجاد می‌کنند که به قوانین کشور و نظام تسهیلات‌دهی و مالیات‌ستانی بازمی‌گردد، این عوامل نیز به نوبه خود سبب می‌شود فضای مناسبی برای تولیدکنندگان آلومینیوم فراهم نباشد. برای نمونه سال گذشته با تغییرات بسیاری در زمینه آیین‌نامه‌های دولتی به منظور تولید روبه‌رو بودیم و این آیین‌نامه‌ها موانعی را برای تولید ایجاد کردند که امیدواریم در سال جدید دیگر تولیدکنندگان با این موانع روبه‌رو نباشند.

آریا صادق‌نیت حقیقی / عضو هیات‌مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران

کد خبر: 33143
تاریخ: 1398/01/24 - 13:37
منبع: روزگار معدن

صنعت آلومینیوم 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

ضرر آلومینیومی‌ها از جنگ تجاری جهانی

می متالز - مدیرعامل شرکت تولیدکننده آلومینیوم آلکوا هشدار داد تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین تأثیر منفی روی قیمت‌های جهانی آلومینیوم گذاشته و به صنعت آلومینیوم آسیب می‌زند.
 

ارتقای کیفیت پروفیل‌های آلومینیومی با استفاده از نانوپوشش‌ها

می متالز - محققان یکی از شرکت‌های فعال در حوزه تولید آلومینیوم موفق به جایگزینی نانوپوشش‌های تبدیلی زیرکونیومی به جای پوشش‌های تبدیلی کروماته رایج در صنعت آلومینیوم شدند که به گفته آنها علاوه بر آنکه قیمت نهایی محصول کاهش یافته، موجب کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی نیز شده است.
 

نشست مشترک معاون امور صنایع با سندیکای صنعت آلومینیوم/ تسهیل ورود مواد اولیه به کشور

می متالز - معاون امور صنایع طی نشست مشترک با سندیکای صنعت آلومینیوم اعلام کرد: رفع ممنوعیت واردات شمش حاصل از ذوب قراضه با توجه به ایجاد ارزش افزوده و توسعه صادرات محصولات آلومینیومی در دستور کار وزارت صنعت، معدن وتجارت قرار خواهدگرفت.
 معاون امور صنایع وزارت صمت:

ضرورت تسهیل ورود مواد اولیه صنعت به کشور

می متالز - مقیمی گفت: رفع ممنوعیت واردات شمش حاصل از ذوب قراضه با توجه به ایجاد ارزش افزوده و توسعه صادرات محصولات آلومینیومی در دستور کار وزارت صمت قرار خواهدگرفت.
 مرادی مطرح کرد؛

فعالیت ۶۰ درصد واحد‌های صنفی آلومینیوم در تهران/ صادرات آلومینیوم ایران به آفریقا

می متالز - رئیس اتحادیه فروشندگان ظروف آلومینیوم گفت: هم اکنون ۵۰ تا ۶۰ درصد از واحد‌های صنفی آلومینیوم در تهران مشغول به فعالیت هستند.
 تولیدکنندگان مفتول آلومینیوم از مهم‌ترین مشکلاتشان گفتند:

توقف پروژه‌های عمرانی، نداشتن سرمایه در گردش و خرید نقدی شمش در بورس

می متالز - عرصه تولید با مشکلات زیادی دست به گریبان است که صنعت آلومینیوم نیز از آن مستثنی نیست. نوسانات ارزی و میزان عرضه شمش آلومینیوم تاثیر چشمگیری بر قیمت این ماده اولیه و به تبع آن مفتول آلومینیوم داشته است. همچنین کاهش تقاضا به ویژه در بخش مشتریان دولتی، رکود و کاهش تولید را در این صنعت به دنبال داشته است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما