خبر
آلومینیوم  

دغد‌غه‌هایی از جنس فلز نقره‌ای

می متالز - صنعت آلومینیوم همواره جزو آن‌دسته از صنایعی بوده که چه در بالادست و چه در پایین‌دست از کمبود مواد اولیه در رنج بوده است.

به گزارش می متالز، در بالادست آن در دهه‌های گذشته شاهد سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی نبوده‌ایم که همین موضوع به پایین‌دست نیز سرایت کرده و آنها را با کمبود مواد اولیه روبه‌رو کرده است. صنایع بالادست از کمبود اولیه رنج می‌برند و این موضوع سبب شده واحدهای تولید شمش آلومینیوم بخشی از شمش موردنیاز خود را صادر و در ازای آن مواد اولیه وارد کنند و این همواره یکی از مشکلات صنعت آلومینیوم قلمداد می‌شود و دولت اگر در این زمینه بتواند به تولیدکنندگان شمش در تامین مواد اولیه کمک کند به دنبال آن به صنایع پایین‌دستی که ازسوی بخش خصوصی اداره می‌شود نیز کمک می‌کند اما اگر قرار باشد شرایط به همین شکل پیش برود و واحدهای تولیدکننده به نرخ پایین شمش را بفروشند و به نرخ بالا مواد اولیه خود را وارد کنند، این فشارها به صنایع پایین‌دست نیز سرایت خواهد کرد که در این روند، نرخ تمام‌شده افزایش می‌یابد و به دنبال این موضوع امکان صادرات و رقابت با خارجی‌ها نیز افت می‌کند. در مرحله ادامه‌دار این روند ممکن است با مشکل واردات محصولات آلومینیومی روبه‌رو شویم. البته سایر حوزه‌ها نیز به نوبه خود موانعی را بر سر راه تولید آلومینیوم ایجاد می‌کنند که به قوانین کشور و نظام تسهیلات‌دهی و مالیات‌ستانی بازمی‌گردد، این عوامل نیز به نوبه خود سبب می‌شود فضای مناسبی برای تولیدکنندگان آلومینیوم فراهم نباشد. برای نمونه سال گذشته با تغییرات بسیاری در زمینه آیین‌نامه‌های دولتی به منظور تولید روبه‌رو بودیم و این آیین‌نامه‌ها موانعی را برای تولید ایجاد کردند که امیدواریم در سال جدید دیگر تولیدکنندگان با این موانع روبه‌رو نباشند.

آریا صادق‌نیت حقیقی / عضو هیات‌مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران

کد خبر: 33143
تاریخ: 1398/01/24 - 13:37
منبع: روزگار معدن

صنعت آلومینیوم 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مرادی مطرح کرد؛

فعالیت ۶۰ درصد واحد‌های صنفی آلومینیوم در تهران/ صادرات آلومینیوم ایران به آفریقا

می متالز - رئیس اتحادیه فروشندگان ظروف آلومینیوم گفت: هم اکنون ۵۰ تا ۶۰ درصد از واحد‌های صنفی آلومینیوم در تهران مشغول به فعالیت هستند.
 تولیدکنندگان مفتول آلومینیوم از مهم‌ترین مشکلاتشان گفتند:

توقف پروژه‌های عمرانی، نداشتن سرمایه در گردش و خرید نقدی شمش در بورس

می متالز - عرصه تولید با مشکلات زیادی دست به گریبان است که صنعت آلومینیوم نیز از آن مستثنی نیست. نوسانات ارزی و میزان عرضه شمش آلومینیوم تاثیر چشمگیری بر قیمت این ماده اولیه و به تبع آن مفتول آلومینیوم داشته است. همچنین کاهش تقاضا به ویژه در بخش مشتریان دولتی، رکود و کاهش تولید را در این صنعت به دنبال داشته است.
 

صنعت آلومینیوم؛ طغیان ۹۷، چشم انداز ۹۸

می متالز - در ذیل یادداشتی از حمید عموشعبانی؛ فعال صنعت آلومینیوم را می خوانید.
 مدیرعامل آلومراد با تاکید بر نبود عزم جدی برای رفع مشکلات، گفت:

افزایش پیوسته مشکلات در سایه ناکارآمدی و غیر واقع‌بینی

می متالز - وزنه‌ سنگین «رکود»، صنعت آلومینیوم را نیز پاگیر کرده است. تولیدکنندگان این صنعت در بی ثباتی حاکم بر همه وجوه بازار، بدون حمایت دولت رها شده‌اند. در حالی صنعت‌گران آلومینیوم و به‌طور ویژه تولیدکنندگان مفتول آلومینیوم در آینده‌ای مبهم گام می‌گذارند که چشم امیدشان از دولت و بسترهایی که برای فعالیت بهتر آن‌ها باید فراهم کند، برداشته شده است.
 در بازار آلومینا چه خبر است؟

کاهش شدید قیمت آلومینا در سه ماهه پایانی سال 2018

می متالز - قیمت مواد اولیه صنعت آلومینیوم مانند آلومینا از روند بازار فلز آن تبعیت می‌کند. با توجه به کاهش شدید قیمت جهانی آلومینیوم به‌ویژه در ماه‌های پایانی سال 2018، شاهد کاهش قیمت آلومینا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مواد اولیه صنعت آلومینیوم بودیم. با وجود کاهش 25 درصدی قیمت آلومینیوم در ماه‌های پایانی سال 2018، کاهش قیمت آلومینا شدیدتر و حتی حدود 40 درصد بود.
 

کودتای رکود علیه رونق بازار مفتول آلومینیوم

می متالز - سال گذشته بی‌ثباتی حاکم بر صنعت آلومینیوم، فعالان این عرصه را با چالش‌های نفس‌گیری دست به گریبان کرد. تولیدکنندگان مفتول آلومینیوم و مصرف‌کنندگان این محصول، روزگار خوشی را تجربه نکردند و رکود موجود در بازار، کسب و کار آنها را از رونق انداخت.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما