خبر
آهن و فولاد   علوم  

فراخوان ملی برای تولید "کک سوزنی" با تکیه بر دانش شرکت‌های دانش‌بنیان

می متالز - رئیس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: چالش اصلی صنعت فولاد، با تکیه بر توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان حل می‌شود.

به گزارش می متالز، سید محمد صاحبکار یکی از چالش‌های اصلی تولید فولاد ایران را وابستگی این صنعت به واردات الکترودگرافیتی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر الکترودگرافیتی مورد نیاز کشور به طور کامل از خارج وارد می‌شود.

وی افزود: برای واردات الکترود گرافیتی، ارز قابل توجهی از کشور خارج می‌شود، لذا تولید داخلی این محصول باید در اولویت اصلی بخش صنعت و معدن کشور قرار گیرد.

صاحبکار در رابطه با مشکل تامین مواد اولیه تولید الکترودگرافیتی، گفت: مواد اولیه مورد نیاز برای تولید الکترود گرافیتی، کک سوزنی است که تولید کک سوزنی با کیفیت بالا در انحصار کشورهای معدودی است؛ لذا برای بومی‌سازی الکترودگرافیتی، دستیابی به تولید کک سوزنی، شرط اساسی نیل به این هدف است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری افزود: به منظور رفع موانع تامین الکترودگرافیتی مورد نیاز صنایع تولیدی کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدامات متعددی را در دست اجرا دارد و باید همه توان کشور در این زمینه شناسایی شود و با هم‌افزایی آنها، به نتیجه مطلوب رسید.

رییس مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت: به منظور بومی‌سازی و توسعه دانش فنی و فرآیند تولید کک سوزنی و فرآوری خوراک آن با تکیه بر توانمندی پژوهشگران و شرکت‌های دانش‌بنیان فراخوان انجام شده است که این فراخوان در محورهای گوگردزدایی از روغن‌های آروماتیکی سنگین، جداسازی ذرات QI از قیر قطران زغال‌سنگ، فرایند تولید کک اسفنجی و کک سوزنی و تولید کک سوزنی با استفاده از خوراک‌هایی که نیاز به کاهش گوگرد و ذرات جامد ندارند، اطلاع‌رسانی شده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 صاحبکار مطرح کرد؛

ضرورت تولید داخلی الکترودگرافیتی/ تولید کک سوزنی در انحصار کشور‌های معدودی است

می متالز - رئیس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی گفت: چالش اصلی صنعت فولاد، با تکیه بر توانمندی شرکت‌های دانش بنیان حل می‌شود.
 

فراخوان ملی برای تولید کک سوزنی با کاربرد در صنعت فولاد

می متالز - با توجه به اینکه چالش اصلی صنعت فولاد، می تواند با تکیه بر توانمندی شرکت‌های دانش بنیان حل شود از این رو معاونت علمی، اقدام به فراخوان ملی تولید کک سوزنی کاربردی در صنعت فولاد کرد.
 

بهره‌گیری مستمر فولاد مبارکه از فناوری روز

می متالز - مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به دریافت جایزه مدیریت و فناوری از سوی این مجموعه گفت: توجه فولاد مبارکه به مبحث فناوری، مستمر و برنامه‌ریزی‌ شده است.
 سید محمد صاحب‌کار خراسانی، رئیس مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان در گرو تعامل با صنایع بزرگ

می متالز - مهم‌ترین برنامه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است و در این زمینه تلاش می‌شود علاوه‌بر تصویب قانون‌های حمایتی در حوزه بازارسازی و تعامل با بازار، بین این شرکت‌ها با شرکت‌های صنعتی و مصرف‌کنندگان نهایی، ارتباطاتی برقرار شود و این روابط با کمک تمام فعالان صنایع فلزی و معدنی، به‌طور روزافزون گسترش یابد.
 

آیا وابستگی به واردات کک سوزنی برای چین دردسر ساز می شود؟

می متالز - با توجه به اصلاحات ساختاری در صنعت فولاد چین و افزایش استفاده از کوره های قوس الکتریکی تقاضای الکترود گرافیتی و در نتیجه کک سوزنی به عنوان ماده اولیه مورد نیاز برای تولید الکترود در این کشور بالا رفت. از طرفی افزایش اهمیت و توجه به خودروهای برقی نیز تقاضای کک سوزنی را در صنعت خودروهای برقی بالا برد.
 

پرداخت بیش از ۵۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان

می متالز - شبکه بانکی کشور در ۹ ماه منتهی به آذرماه سال ۱۳۹۷، به ۶۲۶ شرکت دانش بنیان معادل ۵۱۹۹۴ میلیارد ریال تسهیلات (به طور متوسط به هر شرکت ۸۳ میلیارد ریال) پرداخت کرده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما