خبر
آهن و فولاد   علوم  

فراخوان ملی برای تولید "کک سوزنی" با تکیه بر دانش شرکت‌های دانش‌بنیان

می متالز - رئیس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: چالش اصلی صنعت فولاد، با تکیه بر توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان حل می‌شود.

به گزارش می متالز، سید محمد صاحبکار یکی از چالش‌های اصلی تولید فولاد ایران را وابستگی این صنعت به واردات الکترودگرافیتی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر الکترودگرافیتی مورد نیاز کشور به طور کامل از خارج وارد می‌شود.

وی افزود: برای واردات الکترود گرافیتی، ارز قابل توجهی از کشور خارج می‌شود، لذا تولید داخلی این محصول باید در اولویت اصلی بخش صنعت و معدن کشور قرار گیرد.

صاحبکار در رابطه با مشکل تامین مواد اولیه تولید الکترودگرافیتی، گفت: مواد اولیه مورد نیاز برای تولید الکترود گرافیتی، کک سوزنی است که تولید کک سوزنی با کیفیت بالا در انحصار کشورهای معدودی است؛ لذا برای بومی‌سازی الکترودگرافیتی، دستیابی به تولید کک سوزنی، شرط اساسی نیل به این هدف است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری افزود: به منظور رفع موانع تامین الکترودگرافیتی مورد نیاز صنایع تولیدی کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدامات متعددی را در دست اجرا دارد و باید همه توان کشور در این زمینه شناسایی شود و با هم‌افزایی آنها، به نتیجه مطلوب رسید.

رییس مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت: به منظور بومی‌سازی و توسعه دانش فنی و فرآیند تولید کک سوزنی و فرآوری خوراک آن با تکیه بر توانمندی پژوهشگران و شرکت‌های دانش‌بنیان فراخوان انجام شده است که این فراخوان در محورهای گوگردزدایی از روغن‌های آروماتیکی سنگین، جداسازی ذرات QI از قیر قطران زغال‌سنگ، فرایند تولید کک اسفنجی و کک سوزنی و تولید کک سوزنی با استفاده از خوراک‌هایی که نیاز به کاهش گوگرد و ذرات جامد ندارند، اطلاع‌رسانی شده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تحویل نخستین محموله کک سوزنی گازپروم روسیه به تولیدکنندگان داخلی

می متالز - شرکت پالایش Gazprom تنها تولیدکنندگان کک سوزنی روسیه نخستین محموله کک سوزنی خود را تولید و به یکی از تولیدکنندگان داخلی عرضه نمود.
 با دستور وزیر نفت

شورای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت نفت تشکیل شد

می متالز - در سال رونق تولید و با هدف ایجاد زیست‌بوم نوآوری و فناوری صنعت نفت، با دستور وزیر نفت «شورای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت نفت» تشکیل شد.
 

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پتروایران تفاهمنامه امضا کردند

می متالز - معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت توسعه پتروایران در سال رونق تولید، تفاهمنامه همکاری‌ امضا کردند.
 

بی‌توجهی فولادسازان به شرکت‌های دانش‌بنیان

می متالز - استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان در هر صنعتی می‌تواند موجب بهره‌وری و ارزش‌افزوده شود، ظرفیتی که در صنعت فولاد کشور چندان مورد توجه قرار نگرفته است.
 صاحبکار مطرح کرد؛

ضرورت تولید داخلی الکترودگرافیتی/ تولید کک سوزنی در انحصار کشور‌های معدودی است

می متالز - رئیس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی گفت: چالش اصلی صنعت فولاد، با تکیه بر توانمندی شرکت‌های دانش بنیان حل می‌شود.
 

فراخوان ملی برای تولید کک سوزنی با کاربرد در صنعت فولاد

می متالز - با توجه به اینکه چالش اصلی صنعت فولاد، می تواند با تکیه بر توانمندی شرکت‌های دانش بنیان حل شود از این رو معاونت علمی، اقدام به فراخوان ملی تولید کک سوزنی کاربردی در صنعت فولاد کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما