خبر
اقتصاد  
بخش نخست

فساد، جاده مرگ اقتصاد (1)

می متالز - یادداشتی از دکتر محسن پرورش - کارشناس سرمایه گذاری و پژوهشگر اقتصادی - را در ذیل می خوانید.

دکتر محسن پرورش - کارشناس سرمایه گذاری و پژوهشگر اقتصادی 

می متالز - هزینه فساد برای تجارت و برای جامعه بزرگ است و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی دراز مدتی نیز دارد‌.

پولی که در طی یک فرآیند فساد دست به دست می‌شود اغلب پولی است که می‌بایست برای تامین خدمات ملی و زیر ساخت‌های یک کشور هزینه می‌شد.

این محرومیت کشور از اجرای طرح‌ها و خدمات به طور غیر مستقیم بیشترین آسیب را به آن گروه‌هایی از جامعه می‌زند که محروم‌تر هستند و از مزایای کمتری برخوردارند. زیرا آنها کمتر امکان استفاده از مزایای مالی فساد را دارند و کیفیت زندگی‌ شان وابسته به خدمات و هزینه‌های دولت است. پس، فساد به یقین، بخش‌های کمتر ثروتمند و کمتر برخوردار جامعه را فقیر می‌کند و نرخ رشد فقر در جامعه را از نرخ رشد رفاه و ثروت بیشتر می‌سازد.
هر چه یک کشور در این مسیر پیشتر برود، میانگین رفاه و ثروت جامعه پائین‌تر می‌رود و شکاف اقتصادی بزرگ‌تر شده و بی عدالتی در توزیع پول و منابع و رفاه گسترده‌تر می‌شود.

روی تلخ‌تر و رنج‌بارتر گسترده شدن فساد آن است که هر چه در هرم اقتصادی جامعه به طبقات پائین‌تر برویم دسترسی ساکنان آن طبقات را حتی به نیازهای اولیه زندگی مانند بهداشت، آموزش، پوشاک و خوراک کمتر خواهد کرد زیرا فساد گسترده یک مسیر انحرافی بزرگ بر سر راه گردش اقتصادی و توزیع ثروت در جامعه ایجاد می‌کند که زمین‌های پائین دست خود را به محرومیت و خشکی می‌راند. در پشت اعداد و آمار مربوط به فساد در کشورها داستان‌های دردناکی از تراژدی‌های انسانی وجود دارند.

پس، شگفت نیست اگر به گزارش بانک جهانی، هر چه سطوح فساد بالاتر باشند درآمد سرانه پائین‌تر خواهد بود. فساد، فقر می‌آورد و فقر، قاتل انسان است؛ یعنی فساد قاتل انسان است.

با وجود آنکه امکان اندازه‌گیری دقیق گردش مالی فرآیندهای اقتصادی فاسد وجود ندارد تخمین زده می‌شود که در سطح کلان فساد سالیانه هزینه‌ای برابر با '۲/۶ تریلیون دلار' یا ۵% تولید ناخالص داخلی را بر دوش اقتصاد جهان می‌گذارد.
در دنیا سالیانه بیش از '۱ تریلیون دلار' رشوه پرداخت می‌شود.

فساد را سوء استفاده از منصب عمومی یا خصوصی برای نفع شخصی تعریف می‌کنند و شامل رشوه، اختلاس و قوم و خویش گرائی می‌شود و روش‌های رایج آن دستکاری قیمت‌ها، تقلب و پولشوئی هستند.
پایان بخش نخست

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

فرجام طرح‌های توسعه در « هرمز »

می متالز - طرح‌های توسعه فولاد هرمزگان به زودی تعیین تکلیف می‌شود.
 

رقابت استارتاپ‌ها در فینال رویداد استارتاپ جاده ابریشم

می متالز - هشت تیم برتر استارتاپی کشوری در فینال دومین رویداد استارتاپ جاده ابریشم در نیمه اردیبهشت‌ماه در تهران با یکدیگر رقابت می‌کنند.
 

با احیای وزارت بازرگانی هیچ دردی از کشور دوا نمی‌شود

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به هزینه های سنگین احیای وزارت بازرگانی گفت: با تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ دردی از کشور دوا نمی‌شود و حتی مشکلات اضافه‌تر هم می‌شود.
 

طرح اصلاح قانون بانک مرکزی به مجلس رسید/ لایحه اصلاح بانکداری اسلامی در راه است

می متالز - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طرح اصلاح قانون بانک مرکزی به مجلس رسیده و همچنین لایحه اصلاحیه قانون بانکداری اسلامی نیز طی دو هفته آینده به صحن اصلی مجلس خواهد رسید.
 

متغیرهای اقتصادی در سال ۹۷ قابل قبول نبود/ اقتصاد به ثبات بازگشته است

می متالز - وزیر اقتصاد با بیان اینکه اوضاع متغیرهای کلان اقتصادی در سال ۹۷ قابل قبول نبود، گفت: به رغم مطلوب نبودن وضعیت اما با یک مدیریت مناسب، بازگشت ثبات در اقتصاد شکل گرفت.
 

بریکس آینده اقتصاد جهانی است

می متالز - در نشست میان دوره‌ای شورای تجارت بریکس عنوان شد که اعضای این بلوک می توانند رشد اقتصاد جهانی را ارتقاء دهند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما