خبر
سهام  
زورآزمایی نقدینگی در بورس تهران

دیده‌بان بورس دوشنبه (26 فروردین)

می متالز - بازار سهام که معاملات روز گذشته را در فضایی منفی آغاز کرده بود، خیلی سریع تغییر مسیر داد و افزایشی شد. هرچند برخی تک‌نمادها در این رویداد بی‌تاثیر نبودند، اما همچنان به نظر می‌رسد قدرت پول‌های تازه مهم‌ترین عاملی است که از منفی شدن بورس ممانعت به عمل می‌آورد.

به گزارش می متالز،  دیروز شاخص بورس توانست با صعود 881 واحدی به کانال 196 هزار صعود کرده و رکورد تازه‌ای در تاریخ خود به ثبت رساند. در چنین شرایطی همچنان تمایل بسیاری از گروه‌های فعال سهام به اصلاح قیمت‌ها است؛ به ویژه افرادی که در انتظار ورود مجدد در روند اصلاحی احتمالی هستند. اما فعلا همراهی شرایط عمومی در کنار قدرت بالای نقدینگی که به سمت بورس آمده منجر به رشد ادامه‌دار این بازار شده‌اند.

بازار سهام در بوته مقایسه: از آنجا که جریان نقدینگی در بورس تهران نقش تعیین‌کننده‌ای را در شرایط کنونی دارد، بنابراین شناسایی مسیر ورود پول‌ها اهمیت جدی پیدا می‌کند. برای این منظور، حتما یکی از فاکتورها شرایط موجود در بازارهای موازی است. پس از یک سال عدم تمایل سرمایه‌گذاران به سپرده‌های بانکی، اکنون نوبت آن رسیده است که این گزینه کم‌ریسک مورد ارزیابی سرمایه‌گذاران قرار گیرد. به عبارت دقیق‌تر، محرک‌های اخیر نرخ دلار و سکه و بی‌واکنشی این بازارها منجر شد رویاپردازی‌های مربوط به نرخ‌های نجومی در این دو بازار به شدت کم‌رنگ شود. این کم‌نوسانی در بازارها بار دیگر می‌تواند تمایل برای جذب نقدینگی به بازار پول را مجدد احیا کرد. هم‌زمان اما، نشانه‌ای خاصی برای افزایش نرخ سود از بانک مرکزی مشاهده نمی‌شود و حتی برخی شایعات، کاهش احتمالی این نرخ را تایید می‌کنند.  

بر این اساس، با وجود آنکه کاهش التهاب بازارهای دلار و سکه بازار سپرده‌های بانکی را گرم می‌کند، اما زمزمه‌های کاهش سود از این جذابیت می‌کاهد. این امر منجر می‌شود سهم قابل توجهی از نقدینگی به ورود به گزینه بعدی است فکر کنند. به ویژه آنکه پس از مشاهده کارنامه پرشور سال 97 بازارهای کشورمان، جاماندگی بورس در رشدهای تورمی برای خیلی‌های عیان شد. این امر در کنار انتظارات برای تعدیل مجدد نسبت قیمت به درآمد سرمایه‌گذاران باعث جلب توجه سرمایه‌گذاران به این بازار شد.

اکنون باید دید این حجم از نقدینگی تا چه حد می‌تواند فشارهای عرضه پس از شناسایی سود این روزها را تحمل کند. بنابراین در روزهای جاری توجه جدی باید به جریان‌های پول در سهام مختلف شود تا افراد تله‌های مختلف قیمتی نشوند.

رویدادهای داخلی از نگاه «دنیای بورس»

الف) کلان: نخستین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در سال جدید روز یکشنبه به ریاست حسن روحانی رییس جمهور و با حضور رییس مجلس، رییس قوه قضائیه و دیگر اعضای شورای عالی تشکیل شد. محمدجواد ظریف؛ وزیر امور خارجه دیروز در حاشیه مراسم رونمایی از سایت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه از آغاز به کار ساز‌و‌کار متناظر ایرانی «اینس‌تکس» از هفته گذشته خبر داد.

عملیات بازار باز به صورت جدی در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته و آیین‌نامه اجرایی آن در انتظار تصویب در نخستین جلسه شورای پول و اعتبار است.

ب) صنایع: قیمت پایه محصول‌های پتروشیمی منتهی به یکشنبه (25فروردین98) بر اساس میانگین نرخ ارز معاملاتی در سامانه نیما 8957.9 تومان اعلام شد. قیمت محصول‌های پلیمری و شیمیایی از سوی دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی بر اساس میانگین نرخ ارز معاملاتی در سامانه نیما (sanarate.ir) محاسبه و اعلام شد.

همچنین دیروز بانک مرکزی ایران هیچ‌گاه درخواستی برای وام به صندوق بین المللی پول ارائه نکرده است. در همین حال برخی از مدیران شرکت‌های بیمه‌ای و کارگروه‌های ارزیابی خسارت، گزارشی از خسارات سیل اخیر در کشور به رییس کل بیمه مرکزی ارایه کردند.

ج) شرکت‌ها: بر اساس تصمیم وزارت صمت، دو خودروساز اصلی یعنی ایران خودرو و سایپا، ۲۰ درصد از محصول‌های خود را به صورت تحویل فوری و یک ماهه عرضه‌ کرده‌اند که قرار است از امروز 10 صبح فروش فوری محصول‌های ایران خودرو با عرضه دو محصول پژو 405 بنزینی و پژو 206 تیپ 5 در دستور کار قرار گیرد.  جواد سلیمانی؛ مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از هدف‌گذاری در سال ۱۳۹۸ برای اجرای استراتژی توسعه محصول‌های خود و اعمال تغییر در تیراژ، تنوع و ترکیب محصول‌های این مجموعه برای پاسخگویی به خواسته‌ها و سلایق جامعه خبر داد.

در رویداد دیگری دیروز مدیران فولاد مبارکه از سهم تولید آهن اسفنجی این مجموعه در سال ۹۷ و برنامه تولید انواع محصول‌های فولادی در سال جاری خبر داد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 جدال سنگین عرضه و تقاضا پس از رالی‌ پرشتاب

نقشه نیمروز بورس دوشنبه (دوم اردیبهشت)

می متالز - گرمای معاملات بورس تهران همچنان ادامه دارد. گرچه فشار عمومی عرضه منجر به عقب‌نشینی قیمت‌ها از سقف روزانه شد اما قدرت سمت تقاضا افزایش محسوس ارزش معاملات را در پی داشت که نشان از پتانسیل بورس برای ادامه مسیر صعودی دارد. به نظر می‌رسد رونمایی تدریجی عملکرد ماهانه شرکت‌ها با انتشار خبرهای مرتبط با گروه‌های مختلف سهام بر تب‌وتاب معاملات در دو سوی خرید و فروش افزوده و جریان ورودی پول‌ها را تداوم بخشیده است.
 سیاه و سفید رکوردهای بورسی

دیده‌بان بورس دوشنبه (دوم اردیبهشت)

می متالز - نخستین ماه از سال 98 در شرایطی به پایان رسید که شاخص بورس توانست بهترین فروردین را در تاریخ خود به ثبت برساند. هم‌زمان بازار سهام توانست رتبه نخست را در میان تمامی بازارهای داخلی در این مدت به ثبت برساند و گوی سبقت را در سال جاری در اختیار بگیرد. اکنون اما بیم و امیدهایی در دل سهامداران قابل ردیابی است که توجه دقیق به آنها می‌تواند نقشه راه بهتری برای آینده باشد.
 

معارفه امروز زیرمجموعه شستا

می متالز - هلدینگ ۲ هزار میلیارد تومانی سرمایه گذاری صدر تامین امروز معرفی می‌شود تا این زیرمجموعه مهم شستا، آماده عرضه اولیه ۵ تا ۱۰ درصدی سهام باشد.
 معاون وزیر صمت مطرح کرد؛

دو عامل تضعیف کننده بخش تولید

می متالز - معاون وزیر صمت کمبود نقدینگی و فشار مالیاتی را دو عامل تاثیرگذار بر میزان تولید بنگاه‌ها برشمرد.
 

مزیت‌ های فاینکس ٢٠١٩ برای شرکت‌ های بزرگ

می متالز - مدیر عامل بورس تهران در خصوص دوازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه بیان کرد: شرکت‌ های گوناگون به‌ ویژه شرکت‌ هایی که در زمینه ‌آی‌ تی فعالیت می‌ کنند، توانمندی‌ های خود در حوزه صنعت و خدمات بازار مالی را ارائه و از جدیدترین دستاوردهای خود رونمایی می‌ کنند.
 جهش بورس به قله جدید

نقشه نیمروز بورس شنبه (31 فروردین)

می متالز - شاخص کل بورس تهران پس از اصلاح موقت طی روز چهارشنبه، بار دیگر به مسیر صعودی بازگشت. این نماگر در معاملات امروز به دلیل استقبال گسترده سرمایه‌گذاران از سهام بیش از 4 هزار واحد دیگر ارتفاع گرفت و برای اولین بار وارد کانال 204 هزار واحدی شد. انتشار اخبار مساعد پیرامون سهام خودرویی، اوره‌سازان صنعت پتروشیمی منجر به پیوستن ادامه‌دار پول‌های جدید و افزایش تقاضا در تمام صنایع بورسی در معاملات امروز ارزیابی می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما