خبر
بورس و سهام  
زورآزمایی نقدینگی در بورس تهران

دیده‌بان بورس دوشنبه (26 فروردین)

می متالز - بازار سهام که معاملات روز گذشته را در فضایی منفی آغاز کرده بود، خیلی سریع تغییر مسیر داد و افزایشی شد. هرچند برخی تک‌نمادها در این رویداد بی‌تاثیر نبودند، اما همچنان به نظر می‌رسد قدرت پول‌های تازه مهم‌ترین عاملی است که از منفی شدن بورس ممانعت به عمل می‌آورد.

به گزارش می متالز،  دیروز شاخص بورس توانست با صعود 881 واحدی به کانال 196 هزار صعود کرده و رکورد تازه‌ای در تاریخ خود به ثبت رساند. در چنین شرایطی همچنان تمایل بسیاری از گروه‌های فعال سهام به اصلاح قیمت‌ها است؛ به ویژه افرادی که در انتظار ورود مجدد در روند اصلاحی احتمالی هستند. اما فعلا همراهی شرایط عمومی در کنار قدرت بالای نقدینگی که به سمت بورس آمده منجر به رشد ادامه‌دار این بازار شده‌اند.

بازار سهام در بوته مقایسه: از آنجا که جریان نقدینگی در بورس تهران نقش تعیین‌کننده‌ای را در شرایط کنونی دارد، بنابراین شناسایی مسیر ورود پول‌ها اهمیت جدی پیدا می‌کند. برای این منظور، حتما یکی از فاکتورها شرایط موجود در بازارهای موازی است. پس از یک سال عدم تمایل سرمایه‌گذاران به سپرده‌های بانکی، اکنون نوبت آن رسیده است که این گزینه کم‌ریسک مورد ارزیابی سرمایه‌گذاران قرار گیرد. به عبارت دقیق‌تر، محرک‌های اخیر نرخ دلار و سکه و بی‌واکنشی این بازارها منجر شد رویاپردازی‌های مربوط به نرخ‌های نجومی در این دو بازار به شدت کم‌رنگ شود. این کم‌نوسانی در بازارها بار دیگر می‌تواند تمایل برای جذب نقدینگی به بازار پول را مجدد احیا کرد. هم‌زمان اما، نشانه‌ای خاصی برای افزایش نرخ سود از بانک مرکزی مشاهده نمی‌شود و حتی برخی شایعات، کاهش احتمالی این نرخ را تایید می‌کنند.  

بر این اساس، با وجود آنکه کاهش التهاب بازارهای دلار و سکه بازار سپرده‌های بانکی را گرم می‌کند، اما زمزمه‌های کاهش سود از این جذابیت می‌کاهد. این امر منجر می‌شود سهم قابل توجهی از نقدینگی به ورود به گزینه بعدی است فکر کنند. به ویژه آنکه پس از مشاهده کارنامه پرشور سال 97 بازارهای کشورمان، جاماندگی بورس در رشدهای تورمی برای خیلی‌های عیان شد. این امر در کنار انتظارات برای تعدیل مجدد نسبت قیمت به درآمد سرمایه‌گذاران باعث جلب توجه سرمایه‌گذاران به این بازار شد.

اکنون باید دید این حجم از نقدینگی تا چه حد می‌تواند فشارهای عرضه پس از شناسایی سود این روزها را تحمل کند. بنابراین در روزهای جاری توجه جدی باید به جریان‌های پول در سهام مختلف شود تا افراد تله‌های مختلف قیمتی نشوند.

رویدادهای داخلی از نگاه «دنیای بورس»

الف) کلان: نخستین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در سال جدید روز یکشنبه به ریاست حسن روحانی رییس جمهور و با حضور رییس مجلس، رییس قوه قضائیه و دیگر اعضای شورای عالی تشکیل شد. محمدجواد ظریف؛ وزیر امور خارجه دیروز در حاشیه مراسم رونمایی از سایت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه از آغاز به کار ساز‌و‌کار متناظر ایرانی «اینس‌تکس» از هفته گذشته خبر داد.

عملیات بازار باز به صورت جدی در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته و آیین‌نامه اجرایی آن در انتظار تصویب در نخستین جلسه شورای پول و اعتبار است.

ب) صنایع: قیمت پایه محصول‌های پتروشیمی منتهی به یکشنبه (25فروردین98) بر اساس میانگین نرخ ارز معاملاتی در سامانه نیما 8957.9 تومان اعلام شد. قیمت محصول‌های پلیمری و شیمیایی از سوی دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی بر اساس میانگین نرخ ارز معاملاتی در سامانه نیما (sanarate.ir) محاسبه و اعلام شد.

همچنین دیروز بانک مرکزی ایران هیچ‌گاه درخواستی برای وام به صندوق بین المللی پول ارائه نکرده است. در همین حال برخی از مدیران شرکت‌های بیمه‌ای و کارگروه‌های ارزیابی خسارت، گزارشی از خسارات سیل اخیر در کشور به رییس کل بیمه مرکزی ارایه کردند.

ج) شرکت‌ها: بر اساس تصمیم وزارت صمت، دو خودروساز اصلی یعنی ایران خودرو و سایپا، ۲۰ درصد از محصول‌های خود را به صورت تحویل فوری و یک ماهه عرضه‌ کرده‌اند که قرار است از امروز 10 صبح فروش فوری محصول‌های ایران خودرو با عرضه دو محصول پژو 405 بنزینی و پژو 206 تیپ 5 در دستور کار قرار گیرد.  جواد سلیمانی؛ مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از هدف‌گذاری در سال ۱۳۹۸ برای اجرای استراتژی توسعه محصول‌های خود و اعمال تغییر در تیراژ، تنوع و ترکیب محصول‌های این مجموعه برای پاسخگویی به خواسته‌ها و سلایق جامعه خبر داد.

در رویداد دیگری دیروز مدیران فولاد مبارکه از سهم تولید آهن اسفنجی این مجموعه در سال ۹۷ و برنامه تولید انواع محصول‌های فولادی در سال جاری خبر داد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

بازگشت ۲۳ نماد و خروج ۹ شرکت از تابلو در روز کاهش ۱۷۷۸ واحدی شاخص

می متالز - در روز کاهش ۱۷۷۸ واحدی شاخص بورس، نماد ۹ شرکت به دلایل مختلف از تابلو خارج و نماد ۲۳ شرکت نیز عمدتا پس از برگزاری مجمع سالانه بازگشایی شد.
 بورس تهران در موضع انفعال

نقشه نیمروز بورس سه‌شنبه(یک مرداد)

می متالز - شاخص کل بورس تهران پس از دو جهش متوالی در معاملات امروز تحت تاثیر انفعال اهالی سهام در دو سوی معاملات عقب‌نشینی حدود 2 هزار واحدی را تجربه کرد. در حالی که کارنامه‌های فصلی خبر از سودآوری مقبول شرکت‌ها می‌داد و برای دو روز موج قدرتمندی از تقاضا را رقم زده بود اما در معاملات امروز موج کم‌جان تقاضا مغلوب عرضه‌هایی شد که عموما در پی شناسایی سود بودند. با وجود این، تردید در برخورد دوباره با سقف تاریخی باعث شد تا ضمن مشارکت کمتر معامله‌گران، ارزش معاملات افت کند.
 خیز بورس برای قله‌های جدید

دیده‌بان بورس سه‌شنبه (یک مرداد)

می متالز - شاخص کل بورس تهران در معاملات دیروز با حمایت رشد قیمتی سهام بزرگان بورس رشد نزدیک به 3400 واحدی را تجربه کرد. طی چند هفته گذشته بورس با اختلاف نظر بر سر تشکیل حباب یا پتانسیل ادامه رشد قیمتی مواجه بود. حال اما به نظر می‌رسد وضعیت تا حدودی متفاوت است و نظرات مبنی بر پتانسیل ادامه رشد سهام غالب شده است. با این حال به صورت طبیعی همچنان تردیدهایی از سوی معامله‌گران دیده می‌شود که عرضه سهام را از سمت این معامله‌گران تقویت می‌کند. این موضوع به خصوص در رفتار برخی از معامله‌گران حقوقی محسوس بود.
 بازیگران بورس (31 تیر)

کارنامه تیرماه معامله‌گران سهام/ خریدها حقیقی‌ها در «فملی»/ توجه حقوقی‌ها به «وبصادر»

می متالز - اگر چه خریدهای پرحجم حقیقی‌ها در روز دوشنبه در نماد شرکت ملی مس ایران ادامه پیدا کرد اما بیش‌تر بازار به دنبال این بود که کدام حقوقی به دادوستد نماد بانک صادرات پرداخت؟
 

شاخص در کانال ۲۵۱ هزار واحدی

می متالز - شاخص بورس تهران با کاهش ۱۷۷۸ واحدی عدد ۲۵۱ هزار و ۲۷۸ واحد را ثبت کرد و شاخص هم وزن روی عدد ۵۹ هزار و ۵۳۹ واحد ایستاد. شاخص بازار اول نیز کانال ۱۸۵ هزار واحدی را نشان داد و شاخص بازار دوم نیز عدد ۴۹۹ هزار و ۶۶۱ واحد را نمایش داد. همچنین آیفکس با کاهش ۴ واحدی به عدد ۳ هزار و ۲۷۰ واحد رسید.
 

فهرست صف خرید و فروش ۵۸ سهم در مرحله پیش گشایش امروز بازار

می متالز - در مرحله پیش گشایش چهارمین روز کاری این هفته بازار سهام، ۳۷ سهم دارای صف خرید و ۲۱ سهم دیگر دارای صف فروش هستند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما