خبر
نفت  
مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران عنوان کرد

سازگاری فعالیت‌های فلات قاره با استانداردها و قوانین زیست‌محیطی

می متالز - مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران از سازگاری و هماهنگی کامل فعالیت‌های تولید نفت و گاز این شرکت در خلیج‌فارس با استانداردها و قوانین زیست‌محیطی خبر داد.

به گزارش می متالز، حمید بورد گفت: شرکت نفت فلات قاره ایران به عنوان شرکتی پیشتاز در حوزه تصفیه تکمیلی آب‌های وارد شده به دریا تقربیا از ۱۰ سال گذشته سامانه‌های تصفیه پساب صنعتی را در همه مناطق خود مستقر کرده و از این طریق آلودگی نزدیک به ۲۹۰ هزار بشکه پساب تولیدی کاهش یافته و از هرگونه آلودگی عاری شده است، اما با توجه به سختگیرانه‌تر شدن قوانین سازمان محیط زیست، چرخه پساب موجود را ارتقا داده و بهینه‌سازی کرده و تصفیه تکمیلی روی آن نصب می‌شود.

وی با بیان اینکه برای دفع بخشی از پساب در سکوی ابوذر، چاه‌های تزریقی ایجاد کرده و این پساب به چاه‌های مرده تزریق می‌شود، گفت: در حوزه مقابله با آلودگی نفتی، طرح اقتضایی مقابله با آلودگی نفتی نیز به تصویب سازمان بنادر رسیده است.

وی افزود: خوشبختانه در جزیره خارک با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت بحث بازیافت لجن‌های نفتی و پاکسازی خاک‌های آلوده که معضلی ۵۰ ساله بود به سرانجام رسید. همچنین پیت‌های بزرگ نفتی که مانند لکه‌های بزرگ سیاه رنگی در بعضی مکان‌ها دیده می‌شد در حال جمع‌آوری است و خاک‌های آلوده آن زیست ‌پالایی و گیاه‌پالایی شده و همه مناطق عملیاتی دارای پوشش گیاهی خواهند شد.

به گفته وی، در حوزه اقدام‌های فرهنگی و تعامل با سازمان‌های مختلف، امضای تفاهم‌نامه با اداره کل محیط زیست استان بوشهر در راستای حمایت و صیانت از حیات‌وحش و آهوان منطقه خارک به انجام رسید که با این اقدام، شرکت نفت فلات قاره ایران به عنوان یکی از برندها و حامیان اصلی حیات‌وحش در کل خلیج‌فارس مطرح خواهد شد. همچنین احیای زیست‌بوم‌های مرجانی جزیره خارک که در پروژه ان‌جی‌ال خارک دچار آسیب شده بودند نیز عملیاتی شده و این زیست‌بوم‌ها در قالب کاشت مرجان‌های جدید به طور کامل احیا خواهند شد.

بورد افزود: طرح جمع‌آوری گازهای همراه در جزایر خارک و سیری از سال‌های گذشته اجرا شده و در یک برنامه سه ساله همه گازهای همراه که در این جزایر سوزانده می‌شود به محصولات و ارزش افزوده بیشتر تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه یکی از منابع پرریسک آلایندگی، خطوط لوله است، گفت: با تلاش‌های مدیریت امور تولید، سیستم مدیریت یکپارچه خطوط لوله (PIMS) اجرایی شده و شرکت نفت فلات قاره ایران پیشتاز استقرار مدل‌های پیشرفته حفظ و نگهداشت خطوط لوله است. با استقرار این سیستم، اولویت‌بندی خطوط لوله، برنامه‌ریزی برای تعمیرات و نگهداشت انجام شده و ریسک آلایندگی ناشی از خطوط لوله کاهش خواهد یافت. همچنین، ارزیابی اثرات زیست‌محیطی پیش از آغاز پروژه‌ها با جدیت از سوی شرکت نفت فلات قاره ایران انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران در پایان گفت: این شرکت به صورت فصلی فعالیت‌های خود را به سازمان‌های مربوطه از جمله محیط زیست گزارش می‌دهد و همه خروجی‌ها چه از نظر پساب و چه دودکش‌ها پایش شده و ارقام آن به‌طور مستقیم از طرف آزمایشگاه‌های معتمد محیط زیست اعلام می‌شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

ضرورت استفاده بهینه از پساب در صنایع فولادی چهارمحال و بختیاری

می متالز - خشکسالی در سال های اخیر موجب صرفه جویی 31درصدی آب در شرکت فولاد سفیدشت چهارمحال و بختیاری شد و تا چهار ماه آینده با طرح انتقال پساب بروجن نیاز به آب زیرزمینی قطع می شود.
 

استاندارد بهینه سازی مصرف آب فولاد مبارکه 2.5 برابر بهتر از میانگین/ جزئیات راهکارهای مقابله با آلایندگی فولادسازی ها

می متالز - محسن ستاری گفت: شرکت فولاد مبارکه با ایجاد سیستم های تصفیه آب و اصلاح فرایندها میزان مصرف آب به ازای هر تن را از 16 متر مکعب به 2.7 متر مکعب رسانده که 2.5 برابر بهتر از استانداردهای است که در صنایع اجرا می شود.
 

دومین محموله کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده ارسال شد

می متالز - دومین محموله کمک‌های غیرنقدی شرکت نفت فلات قاره ایران به مناطق سیل‌زده ارسال شد.
 

تولید نفت میدان دورود افزایش یافت

می متالز - با وارد مدارشدن چاه D-۶ میدان دورود در منطقه خارک شرکت نفت فلات قاره ایران، تولید نفت در این منطقه عملیاتی افزایش یافت.
 مدیرعامل شرکت مس در بازدید از نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست:

اسیدسولفوریک نقطه عطف فعالیت‌های تولیدی شرکت مس/ خرید سیستم ETP برای تصفیه پساب‌های کارخانه اسید

می متالز - مهندس محمدرضا بنی‌اسدی‌راد مدیرعامل شرکت مس گفت: نقطه عطف بهره‌برداری از کارخانه اسید مجتمع مس سرچشمه برقراری توازن و تناسب بین فعالیت‌های تولیدی، توسعه‌ای و محیط زیستی در شرکت مس برای نخستین بار است.
 کارشناسان ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست معدن مطرح کردند:

موفقیت در کاهش آلودگی با استفاده دوباره از پساب‌ها

می متالز - هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط‌زیست از ۲۴ تا۲۷ فروردین‌ با حضور شرکت‌های مختلف معدنی و مسئولان محیط‌زیست در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار شد و شرکت‌های مختلف معدنی به ارائه آخرین دستاوردهای خود در عرصه محافظت از محیط‌زیست، تامین، تجهیز و نصب تجهیزات زیست‌محیطی، انرژی‌های پاک، بازیافت، تصفیه و بهینه‌سازی مصرف انرژی، پایش آلودگی هوا و آب و پساب پرداختند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما