خبر
فلزات گرانبها   بانک ها  
آخرین تحولات بازار ارزی کشور

رشد دلار و سکه تعدیل شد

می متالز - در معاملات روز دوشنبه بهای دلار و سکه با سرعت کمتری نسبت به روز قبل افزایش یافت. پیش‌دستی بازارساز در جلوگیری از شکل‌گیری فاصله آربیتراژی مانع از مرزشکنی شاخص ارزی کشور شد. سکه نیز همگام با نرخ ارز و با نادیده گرفتن افت اونس طلا در بازار جهانی به افزایش قیمت پرداخت.

به گزارش می متالز، هر دلار آمریکا ساعت 18 امروز به بهای 13 هزار و 810 تومان به فروش رفت تا تنها 60 تومان در مقیاس روزانه افزایش قیمت داشته باشد. در آغاز معاملات دوشنبه شاخص ارزی کشور خیلی زود توانست از مرز 13 هزار و 800 تومانی عبور کند، اما به دلیل ضعف تقاضا در بازار امکان حمله به مرز روانی 14 هزار تومانی برای دلالان میسر نشد. بازارساز که در معاملات یکشنبه متوجه جبهه‌گیری افزایشی‌های بازار شده بود در شروع معاملات امروز با تغییر استراتژی قیمت‌گذاری مانع از نیل سفته‌بازان به اهداف خود شد. صرافی‌های عامل بازارساز نرخ ارز مندرج بر تابلوی خود را 240 تومان افزایش دادند و به سطح 13 هزار و 690 تومان رساندند. این حربه بازارساز تفاوت قیمتی دلار صرافی‌های عامل و نرخ ارز بازار آزاد را به کمتر از 100 تومان رساند تا با حذف فاصله آربیتراژی، جذابیت صف‌نشینی خرید از صرافی‌های بازارساز و کسب سود از فروش آن در بازار آزاد برای دلالان از بین برود. همین امر با محدود کردن نوسان دلار منجر به رشد روزانه نرخ ارز به سطح 0.4 درصد شد.

 کند شدن سرعت رشد سکه

هر سکه طرح جدید ساعت 18 امروز به قیمت 4 میلیون و 840 تومان معامله شد و رشد روزانه 30 هزار تومانی را تجربه کرد. از رمق افتادن صعود شاخص ارزی کشور و افت اونس طلا در بازار جهانی از سرعت رشد سکه کاست، بطوری که رشد 1.7 درصدی این دارایی ارزشمند در روز یکشنبه به سطح 0.6 درصد در معاملات امروز تقلیل یافت. اونس طلا به واسطه سیگنال‌های مثبت اقتصادی کاهشی شده و از مرز روانی 1300 دلاری هرچه بیشتر دور شد. مدیریت بازارساز نیز ضمن از میان برداشتن فاصله آربیتراژی ایجاد شده در یکشنبه به محدود شدن سرعت افزایش روزانه نرخ ارز در سطح 0.4 درصد منجر شد. با این حال عدم وجود نهادی همچون بازارساز ارزی برای کنترل جریان معاملات بازار سکه، کنترل رفتار این دارایی ارزشمند را دشوار ساخته است. صرافی‌های عامل بازارساز می‌توانند با تغییر در جریان عرضه نوسان نرخ ارز را کنترل کنند، اما نبود چنین نهادی در بازار سکه منجر به واکنش شدید‌تر سکه نسبت به دلار شده است. در همین راستا بهای سکه بیش از دو برابر رشد نرخ ارز افزایش یافت. طی معاملات دوشنبه حباب سکه نیز 50 هزار تومان ارتفاع گرفت.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

دلار به ۱۳۴۰۰ تومان رسید/ افزایش ۴۰ هزار تومانی بهای سکه + جدول

می متالز - در معاملات امروز بازار تهران سکه طرح جدید با 40 هزار تومان افزایش 4 میلیون و 770 هزار تومان و دلار با افت 143 تومانی 13400 تومان به فروش رسید.
 

تنش بازار ارز فروکش کرد/ نگهداری ارز خانگی صرفه ندارد

می متالز - عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه بازگشت آرامش نسبی نرخ‌ها به بازار نزدیک است، افزود: بزودی تنش‌های قیمتی بازار ارز به حداقل خود خواهد رسید.
 

تقاضای جدید هند و چین برای خرید سیمان ایران

می متالز - یک کارشناس صنعت سیمان از تقاضای جدید تجار هندی و چینی برای خرید سیمان ایران خبر داد و گفت: پیش بینی می شود، صادرات سیمان امسال ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یابد.
 نرخ ارز و سکه در معاملات امروز به سطوح ابتدای هفته بازگشت

عقبگرد سه روزه دلار و سکه

می متالز - دلار و سکه که در دو روز گذشته افزایشی شده بودند و در معاملات سه‌شنبه روند معکوسی را تجربه کردند و به اصلاح قیمت پرداختند. نظارت بازارساز ارزی بر عرضه دلار و کاهش سطح تقاضا از جمله عوامل افت نرخ ارز بود. سکه نیز در هم‌افزایی اثر توامان افت اونس طلا و دلار با شدت بیشتری کاهشی شد.
 

هدف‌گذاری خودرویی دولت در سال ۹۸

می متالز - در شرایطی وزیر صمت در اظهارات چند روز گذشته خود بر هدف‌گذاری تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاهی خودرو در سال ۹۸ تاکید کرد که به‌نظر می‌رسد تحقق این میزان تولید در سال‌جاری با توجه به شرایط خاص سیاسی و اقتصادی کشور با الزاماتی همراه خواهد بود. آنچه مشخص است سال ۹۷ برای خودروسازی کشور سال خوش‌یمنی نبود؛ چراکه تولید با وجود تحریم‌های داخلی و خارجی سیر نزولی یافت و بازار نیز به تبع عملکرد خودروسازان با آشفتگی‌های زیادی روبه‌رو بود.
 

دو برنامه جدید ارزی بانک مرکزی

می متالز - جزییات دو برنامه جدید ارزی بانک مرکزی اعلام شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما