خبر
اقتصاد   صنعت  

محیط کسب‌وکار در سال جدید

می متالز - سال ۹۷ در حالی با نابسامانی‌های اقتصادی و فضای نامطلوب کسب‌وکار برای صاحبان تولید به پایان رسید که این فضای مه‌آلود و گنگ برای کسب‌وکارها امتدادش به سال ۹۸ نیز کشیده شده است.

به گزارش می متالز، محیط کسب‌وکار سال‌هاست از نابسامانی‌ها و ناپایداری‌های اقتصادی رنج می‌برد. شاهد این مدعا گزارش‌های ملی و بین‌المللی از پایش فضای کسب‌وکار است. براساس گزارش «Doing Business» بانک جهانی، رتبه کشور ما در مولفه‌های کسب‌وکار و همچنین رتبه کل کشور از بین ۱۹۰ کشور مورد مطالعه در بیشتر سال‌ها بالاتر از ۱۲۰ بوده و براساس ارزیابی‌ها در سال‌های اخیر نیز رتبه کشور در مدار صعودی قرار داشته است.

از سوی دیگر گزارش فصلی اتاق بازرگانی ایران از زمستان ۹۶ تا پاییز ۹۷ حاکی از بدتر شدن وضعیت کسب‌وکار کشور است. این در حالی است که براساس تبصره ماده (۴) قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار، وزارت امور اقتصادی و دارایی ماموریت دارد با همکاری دستگاه‌های اجرایی و نهادهای بین‌المللی جایگاه ایران در رتبه‌بندی‌های جهانی و ملی کسب‌وکار را بهبود بخشد و خاک مساعد و مناسب کسب‌وکار کشور را به سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی معرفی کند.

از سوی دیگر براساس ماده (۲۲) قانون برنامه پنج‌ساله ششم، دولت موظف شده در هر سال رتبه کشور را در شاخص انجام کسب‌وکار، ۱۰ رتبه ارتقا دهد تا به کمتر از ۷۰ در پایان اجرای قانون برنامه ششم توسعه (سال ۱۴۰۰) برسد. حال این سوال مطرح است که تا چه اندازه سیاست‌گذاران و متولیان به هدف‌گذاری پی‌ریزی‌شده جامه عمل پوشانده‌اند؟

 آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد نه‌تنها هدف‌گذاری قانون برنامه ششم توسعه برای ارتقای ۱۰ پله‌ای سالانه شاخص در سال‌های گذشته محقق نشده است، بلکه صاحبان کسب‌وکار و فعالان بنگاه‌ها به مراتب سال‌ به سال در شرایط بحرانی‌تری قرار گرفته‌اند. به اعتقاد صاحبان بنگاه‌های اقتصادی سال ۹۷ یکی از سال‌های بسیار سخت برای کسب‌وکارهایشان بوده است. آنان معتقدند در کنار تشدید و تمدید دوباره تحریم‌های خارجی، صدور مجوزهای خلق‌الساعه، نوسان‌های نرخ ارز و کمبود مواد اولیه از جمله عواملی هستند که فضای کسب‌وکار را برای فعالان تنگ و تاریک کرده است. 

سال ۹۷ در حالی با نابسامانی‌های اقتصادی و فضای نامطلوب کسب‌وکار برای صاحبان تولید به پایان رسید که این فضای مه‌آلود و گنگ برای کسب‌وکارها امتدادش به سال ۹۸ نیز کشیده شده است. فعالان بر این باورند که نمی‌توان چشم‌انداز مطلوبی برای فضای کسب‌وکار در سال جاری متصور شد.

سایه سنگین‌ تحریم‌ها بر اقتصاد کشور، مشکلات سال گذشته را تبدیل به ابرچالش‌های اساسی در سال جدید خواهد کرد. از سوی دیگر آنان معتقدند قوانین پیچیده و دست‌و‌پاگیر آن قدر برای تولیدکنندگان هزینه‌بر بوده که نهایتا بسیاری از واحدهای تولیدی که با حداقل ظرفیت مشغول به کار بوده‌اند، مجبور به تعطیلی واحدهای تولیدی خود در سال ۹۸ شوند. ارزیابی ناظران نشان می‌دهد چنین فضای نامساعدی نشات گرفته از ساختاری دچار تعارض و بخشی‌نگری است که زمینه‌ساز رانت و فساد در نظام اداری و اجرایی شده است.

در پرونده پیش‌رو افق محیط کسب‌وکار در سال جدید زیر ذره‌بین قرار داده شده است که نظر کارشناسان در ادامه آمده است:

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 وزیر اقتصاد لیست کاری جدید به رئیس‌کل گمرک داد

قول و قرارهای جدید تجاری

می متالز - دو تصمیم تسهیل‌کننده جدید برای تجارت خارجی اتخاذ شد. مطابق تصمیم سیاستی اول، وزیر اقتصاد طی نامه‌ای گمرک ایران را مکلف به انجام اقدامات اصلاحی درحوزه تجارت فرامرزی و تغییر رویه‌های مربوط به ارزش‌گذاری کالاها کرده است. همچنین براساس تصمیم دوم، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، با صدور بخشنامه‌ای، ۵ دستور جدید را با هدف روان‌سازی و سرعت‌بخشی به ترخیص اقلام و کالاهای اساسی، خطاب به مدیران اجرایی گمرکات ابلاغ کرده است.
 در نشست کمیته ماده 12 مطرح شد؛

بررسی امکان معافیت مالیاتی برای سرمایه‌گذاران حوزه عمران و راه‌سازی

می متالز - اعتراض نسبت به دریافت مالیات از درآمد سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه فعالیت‌های عمرانی و راه‌سازی، موضوعی بود که در نشست اخیر کمیته ماده 12 بررسی و مقرر شد معاونت حقوقی ریاست جمهوری با همکاری سازمان امور مالیاتی از درآمد دقیق دولت از این بخش مطلع شوند و پس از بررسی‌های لازم در مورد امکان معافیت از پرداخت مالیات، این عافیت را به عنوان مشوقی برای سرمایه‌گذاران در نظر بگیرند.
 توسط مدیرعامل بورس تهران، سفیر اتریش و رییس هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و اتریش انجام شد؛

نواختن زنگ معاملات بورس تهران

می متالز - صبح امروز دوشنبه ۲۸ مرداد۹۸، با هماهنگی اتاق بازرگانی ایران و اتریش، سفیر اتریش از بورس اوراق بهادار تهران بازدید و در مراسمی نمادین زنگ معاملات توسط مدیرعامل بورس تهران، سفیر اتریش و رییس هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و اتریش به صدا در آمد.
 رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین:

مشکل اصلی صادرات به اروپا، بازگشت ارز به چرخه اقتصاد است

می متالز - رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: مشکل این است که از صادرکنندگان، پیمان ارزی می خواهند. به عبارتی صادرکننده موظف به بازگشت ارز حاصل از صادرات به سیستم ظرف چهار ماه است که ما با بانک مرکزی در تماسیم تا زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات به شش ماه افزایش یابد.
 

درخواست افزایش اختیارات برای صندوق ضمانت

می متالز - رئیس صندوق ضمانت صادرات ایران از ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهوری برای افزایش اختیارات این صندوق خبر داد.
 

دور تازه مناسبات ایران و ترکمنستان

می متالز - دور تازه تعاملات اقتصادی ایران و ترکمنستان با برگزاری نخستین نشست اقتصادی کشورهای خزر آغاز شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما