خبر
زمین شناسی  
رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی اعلام کرد:

۶ الی ۷ سانتیمتر نرخ فرونشست در استان البرز

می متالز - رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی ضمن بیان اینکه پهنه فرونشست در استان البرز نسبت به گذشته افزایش یافته، گفت: استان البرز به عنوان یکی از استان‌های پرخطر و در معرض تنش مخاطره فرونشست در کشور محسوب می‌شود.

به گزارش می متالز، فریبرز قریب با بیان این مطلب افزود: به دلیل شرایط خاص استان از نظر جمعیتی و وابستگی زیاد به منابع آب زیرزمینی، مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مطالعات جدیدی در این زمینه انجام داده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی با اشاره به این‌که نتایج بیانگر گسترش پهنه فرونشست نسبت به مطالعات قبلی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سال 1384 است، تصریح کرد: تقریباً تمامی دشت‌های هشتگرد، نظرآباد و کرج با نرخ سالانه حدود 6-7 سانتیمتر در سال متاثر از این پدیده هستند.

قریب خاطرنشان کرد: بر اساس مستندات و گزارشات موجود در مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در صورت تداوم خشکسالی‌ها در منطقه و فشار بیش از حد توان بر منابع و انسداد جریان‌های بالادستی آب و عدم توجه به هشدارها، چشم‌انداز نامطلوبی در پیش‌روی دشت های  استان البرز به وجود خواهد آمد.

شایان ذکر است، یافته‌های مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این خصوص به صورت مستند موجود و قابل دسترس است و پیش از این در جلسات متعدد استانداری و دستگاه‌های اجرایی استان البرز نیز ارائه شده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

دو انتصاب جدید در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور

می‌متالز - صبح امروز با حضور رئیس، مدیران و معاونان این سازمان، "معاون زمین‌شناسی" و "مدیرکل امور آزمایشگاه و خدمات فنی" معرفی و کار خود را رسما آغاز کردند.
 مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور خبر داد

فرونشست زمین در دشت‌های بحرانی خراسان رضوی ادامه دارد

می‌متالز - مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور با بیان این‌که پدیده فرونشست زمین در پنج دشت بحرانی خراسان رضوی همچنان ادامه دارد، گفت: تداوم پدیده خشکسالی ظرف دو دهه اخیر در بخش وسیعی از کشور از یک سو و همچنین برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی موجبات وقوع پدیده فرونشست زمین را در بسیاری از دشت‌های حاصلخیز فراهم کرده است.
 

فرونشست زمین در دشت‌های بحرانی خراسان رضوی ادامه دارد

می متالز - مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور خبر داد: فرونشست زمین در دشت‌های بحرانی خراسان رضوی ادامه دارد.
 با پشتوانه مطالعات ۶۰ساله

۶ اطلس مخاطرات زمین‌شناسی رونمایی شد

می متالز - در شصتمین سالگرد تاسیس سازمان زمین‌شناسی از ۶ اطلس ملی - موضوعی مخاطرات زمین‌شناسی اعم از فرونشست، گرد و غبار، زمین‌لغزش، سیل، لرزه زمین ساخت و کارست رونمایی شد.
 در بررسی اهمیت اکتشاف و حفاری معدن مطرح شد

هزینه بالا مانعی برای رشد اکتشاف عمقی

می متالز - یکی از مهم‌ترین مراحل کار معدن، اکتشاف و حفاری است اما با توجه به اینکه این امر نیازمند هزینه و ریسک بالاست، به‌طور معمول بخش خصوصی در ورود به این حیطه با مشکل روبه‌رو می‌شود و گاهی اکتشاف را تا نیمه رها می‌کند.
 در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور صورت گرفت:

رونمایی از اطلس نقشه‌های ملی موضوعی مخاطرات زمین‌شناسی

می متالز - مراسم رونمایی از اطلس نقشه‌های ملی موضوعی مخاطرات زمین‌شناسی با حضور علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت و رئیس این سازمان و جمعی از معاونان و مدیران وی برگزار شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما