خبر
اقتصاد   بانک ها  
مسکو: برای عملیاتی شدن اینستکس با اروپا همکاری داریم

دادوستد میلیون دلاری با اینستکس

می متالز - سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه اعلام کرد تاکنون چند میلیون دلار از طریق اینستکس مبادله انجام شده است. اخیرا فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از عملیاتی شدن این مکانیزم خبر داد و گفت که نخستین تراکنش‌های آن درحال طی کردن پروسه خود است.

به گزارش می متالز، اینستکس سازوکاری است که بعد از خروج آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ از سوی اروپا برای انتفاع اقتصادی ایران از منافع برجام و ترغیب کردن این کشور به ماندن در برجام پیشنهاد شد.

با این وجود به‌رغم گذشت چند ماه از این وعده‌های اروپایی‌ها، این مکانیزم تا کنون اجرایی نشده است. قرار است این مکانیزم فعلا برای مبادله مواد غذایی و دارویی مورد استفاده قرار بگیرد، اما مقامات ایرانی می‌گویند که باید شامل فروش نفت ایران نیز باشد.

 همزمان سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه هشدار داد که هرگونه استفاده از زور علیه ایران به فروپاشی منطقه منجر خواهد شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، «ماریا زاخارووا» نسبت به خطرات سناریوی استفاده از زور علیه ایران هشدار داد و گفت که این موضوع موجب فروپاشی منطقه می‌شود.

او سه‌شنبه شب در گفت‌وگو با رادیو «کومسومولسکایا پراودا» روسیه تاکید کرد: پیش‌بینی نتایج سناریوی استفاده از زور (علیه ایران) بسیار آسان است، به‌طوری‌که فردی که در این زمینه آگاهی نداشته باشد نیز به راحتی می‌تواند آن را پیش‌بینی کند.

در همین حال وزارت خارجه روسیه به نشریه «فایننشال تایمز» گفت: مسکو تمایل دارد برای عملیاتی شدن ساز و کار اینستکس با اتحادیه اروپا همکاری داشته باشد.

پتانسیل کامل اینستکس تنها زمانی قابل به کارگیری است که برای مشارکت دیگر کشورها، نه فقط کشورهای عضو اتحادیه اروپا، گشوده باشد.این ساز و کار باید صادرات نفت ایران را نیز تحت پوشش قرار دهد.

 در همین رابطه نیز بخوانید:

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

کانال مالی سوئیس از اینستکس و کانال کره‌جنوبی فعال‌تر است

می متالز - رئیس اتاق مشترک ایران و سوئیس می‌گوید: سفر وزیر خارجه سوئیس به ایران غیر از بعد سیاسی، به لحاظ مالی و تجاری هم اهمیت زیادی دارد؛ احتمالا شرکت‌های سوئیسی خود را برای دوران پساترامپ آماده می‌کنند. در صورت پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات، حجم فعالیتی که انتظار می‌رود با پیروزی بایدن اتفاق بیفتد، ممکن نخواهد بود اما کانال همچنان فعال خواهد بود.
 جهان اقتصاد و کسب‌وکار به روایت آمار

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته دوم شهریورماه 1399

می متالز - نرخ تورم و بیکاری در منطقه یورو و اتحادیه اروپا، برآورد بانک جهانی از خسارات انفجار بیروت، جدیدترین آمارهای اشتغال آمریکا و نرخ رشد اقتصادی کشورهای هند، استرالیا و ترکیه مهم‌ترین اعداد و ارقام اقتصادی منتشر شده طی این هفته بوده‌اند.
 

ورود سازمان تجارت جهانی به تنش های فولادی اروپا

می متالز - سازمان تجارت جهانی به تنش های فولادی اروپا که در نتیجه اقدام اتحادیه اروپا در خصوص واردات فولاد بوجود آمده ورود کرد.
 

آغاز بازبینی تعرفه ضد دامپینیگ فولاد از سوی اتحادیه اروپا

می متالز - کمیسیون اروپا بازبینی تعرفه ضد دامپنگ فولاد خود را آغاز کرد.
 کلانیش خبر داد:

رقابت صادر کنندگان فولاد برای استفاده از تخفیف های اروپا

می متالز - صادر کنندگان فولاد در تلاش هستند تا بیشترین سهم را از تخفیف هایی که اتحادیه اروپا در خصوص تعرفه های جدید خود اعمال کرده ببرند.
 

اتحادیه اروپا اقدامات ضد دامپینگ خود را علیه چین ادامه می دهد

می متالز - اتحادیه اروپا از ادامه بکارگیری اقدامات ضد دامپینگ خود علیه چین در خصوص فولاد خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما