خبر
آهن و فولاد   نسوزها  

انعقاد قرارداد تجاری‌سازی برای نسوزهای نانویی پژوهشگران در صنایع فولاد کشور

می متالز - تیمی از پژوهشگران یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان به دانش فنی تولید نسوزهای مصرفی توربین‌های گازی دست یافتند و اخیراً توانستند قرارداد فروش به ارزش ۲۰ میلیارد ریال با مجتمع فولاد مبارکه و فولاد سبا به امضا برسانند.

به گزارش می متالز، یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۲ اقدام به تولید نسوزهای مصرفی در توربین‌های گازی طرح زیمنس نیروگاه‌های برق کشور کرد و پس از دریافت تأییدیه‌های لازم از معتبرترین آزمایشگاه‌های بین‌المللی و به تبع آن شرکت توانیر، محصولات خود را به نیروگاه‌های برق کشور عرضه کرد. تولیدات این شرکت با استفاده از فناوری نانو و به روش فوق سرمایش تولید شده است.
مواد اولیه پس از مخلوط‌سازی با محلول‌های نانو، قالب‌گیری، ویبره و پرس، به تونل انجماد منتقل می‌شود. در این مرحله انبساط ۱۱ درصدی مواد حامل ناشی از انجماد از یک طرف و عدم امکان خروج مواد از قالب از طرف دیگر، منجر به پدیده فرم دهی به روش پرس ایزو استاتیک سرد می‌شود و قطعات خارج شده از قالب دارای استحکام خام بسیار بالایی هستند.
کسب دانش فنی و تولید مغزی "بلوک تاندیش" با استفاده از فناوری نانو از دستاوردهای این پژوهشگران است. این محصول مورد استفاده در صنایع فولاد است و تست این نازل‌ها از سوی بخش‌های صنعتی با موفقیت انجام شد. این نازل‌ها با استفاده از فناوری نانو تولید شده و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی است. مغزی بلوک تاندیش تاکنون از کشورهای آسیایی و اروپایی به کشور وارد می‌شد و با کسب دانش فنی تولید این محصول می‌توان از خروج میلیون‌ها دلار ارز در سال جلوگیری کرد.
کوره قوس الکتریکی (EAF) از دیگر محصولات دانش‌بنیان این شرکت است. کوره قوس الکتریکی کوره‌ای است که در آن مواد با استفاده از یک قوس الکتریکی گرم می‌شود. در کوره‌های قوس الکتریکی صنعت فولاد، فولادهای قراضه و گندله ذوب شده و به فولاد با کیفیت بالا تبدیل می‌شوند. وظیفه اصلی اغلب کوره‌های قوس الکتریکی این است که مواد جامد را در اسرع وقت به مذاب تبدیل کند تا در مرحله بعد (فولادسازی ثانویه) بیشتر تصفیه شود. در برخی از کوره‌ها گاهی دما به ۱۶۵۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.
این قطعه حساس که با استفاده از فناوری نانو در کشور ساخته شده، با موفقیت در شرکت فولاد آلیاژی ایران تست شده و در مرحله ورود به فاز نیمه‌صنعتی قرار دارد.
با توجه به دمای فوق‌العاده بالای این کوره‌ها و خوردگی و سایش بسیار بالای آن و همچنین حساسیت ویژه این قطعه که گاه تا ۱۰۰ تن مذاب از آن عبور می‌کند و در صورت بروز هرگونه اشکالی در آن امکان بروز خطرات جدی وجود دارد، تولید داخلی این محصولات از اهمیت خاصی برخوردار است. این قطعه درحال‌حاضر از خارج وارد می‌شود و نمونه‌های گرافیتی داخلی هم به دلیل حرارت و اکسیژن بالای فرآیند با مشکل اکسیداسیون و افت شدید کیفیت مواجه هستند که ساخت بلوک‌های نانویی در این شرکت می‌تواند کمک بسیار زیادی به صنعت فولاد کشور باشد.
این شرکت نسوزهای مصرفی در توربین‌های گازی را با استفاده از فناوری نانو نیز به تولید رسانده و توانسته قراردادی برای خرید نسوزهای مصرفی با مجتمع فولاد مبارکه و فولاد سبا به ارزش ۲۰ میلیارد ریال منعقد کند.
این پژوهشگران تأمین‌کننده محصولات نسوز برای صنایع مادر مانند فولاد، نیروگاه‌ها، سیمان و مس هستند و چشم‌انداز آن‌ها برای ۵ سال آینده این است که بتوانند به تمام شرکت‌های بزرگ محصولات خود را عرضه کنند.
بازارهای هدف این شرکت کشورهای روسیه، سوریه و عراق است و درحال‌حاضر با یک شرکت نیروگاهی عراقی در حال توافق برای تجاری‌سازی این محصولات هستند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

ضرورت تامین پایدار مواد اولیه ذوب آهن/ اتصال معادن به صنایع فولادی با واگذاری پهنه های معدنی

می متالز - در ماه های اخیر قیمت ارز دوباره صعودی شده و بسیاری از مدیران معادن را بر آن داشته تا به دنبال عرضه محصولات خود در بازار جهانی باشند یا سنگ آهن را با قیمت های جهانی در داخل بفروشند، همین مساله صنعت فولادی ها از جمله ذوب آهن را تحت تاثیر قرار می دهد.
 

عزم جدی «ومعادن» در توسعه زیرساخت‌های انرژی، اکتشاف و حمل و نقل

می متالز - مدیرعامل سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات از اقدامات و برنامه‌های خود در حوزه انرژی، اکتشاف، حمل و نقل، کاتالیست و تأمین مواد اولیه فولاد کردستان خبر داد.
 

رشد "فولادی" در خرداد 99

می متالز - شرکت صنایع فولاد آلیاژی یزد با نماد "فولادی" گزارش فعالیت ماهانه 1 ماهه منتهی به 31 خرداد 99 را منتشر کرد.
 رئیس کل بانک مرکزی:

پتروشیمی‌ها و صنایع فولاد ارز خود را به کشور باز گردانده‌اند

می متالز - رئیس کل بانک مرکزی گفت: خوشبختانه صادرکنندگان عمده که همان پتروشیمی‌ها و صنایع فولاد هستند، ارز خود را به کشور بازگردانده‌اند و امیدواریم دیگر صادرکنندگان نیز ارز حاصل از صادرات خود را بازگردانند.
 

سهم ۳۰ درصدی فام در توسعه گندله‌سازی کشور

می متالز - با وجود اینکه هنوز نام ایران در فهرست کشورهای پیشرفته و ابراقتصادی دنیا جای نگرفته است اما به دلیل منابع غنی سنگ‌آهن، نیروی انسانی مناسب و همچنین پتانسیل‌های گازی موجود در کشور، به عنوان دهمین تولیدکننده فولاد دنیا شناخته می‌شود.
 پویش دیدبان دانشجویی در ذوب آهن اصفهان

ذوب آهن از انرژی ارزان و معادن غنی محروم است

می متالز - نیروی کار و منابع انرژی ارزان و معادن غنی سه دلیل اصلی گسترش صنایع فولادی در کشور است اما شرایط به نحوی تغییر داده شده که ذوب آهن از انرژی ارزان و معادن غنی محروم است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما