خبر
صنعت   دانشگاه ها  
رئیس اتاق کرمان در نشست کمیته سیاست‌گذاری تعامل صنعت و دانشگاه

دانشگاه‌ها باید وارد مسیر کارآفرینی شوند

می متالز - سیدمهدی طبیب‌زاده، رئیس اتاق کرمان در نشست کمیته سیاست‌گذاری تعامل صنعت و دانشگاه گفت: دانشجویان کارآفرین باید استعدادیابی و شناسایی شوند و با ایجاد انگیزه و حمایت از آنها، تبدیل دانشگاه‌ها به دانشگاه کارآفرین با شتاب بیشتری دنبال شود.

به گزارش می متالز، رئیس اتاق کرمان با بیان اینکه دانشگاه به‌عنوان یک محل تولید، محصول خوب و تجاری شده برای جذب در صنعت ارائه نمی‌کند، گفت: شاید به دلیل اینکه دانشجویان از کیفیت لازم برای فعالیت در صنعت برخوردار نیستند، موجب اعتماد کمتر صنعت به دانشگاه شده است.

سیدمهدی طبیب‌زاده در دومین نشست کمیته سیاست‌گذاری تعامل صنعت و دانشگاه، افزود: حضور یافتن دانشجویان در صنایع نباید صرفاً برای رفع تکلیف باشد بلکه باید دانشجویان را برای انجام کار گروهی و حتی انجام تجارتی کوچک تشویق کرد و به آنها امتیاز داد.

طبیب‌زاده، اظهار کرد: ایجاد انگیزه و حمایت از دانشجویان، تبدیل دانشگاه‌ها را به دانشگاه کارآفرین شتاب می‌بخشد و باید دانشجویان کارآفرین استعدادیابی و شناسایی شوند. رئیس اتاق کرمان بیان کرد: دانشجویان نیز باید برای اهداف موردنظر صنعت، در آزمون‌هایی شرکت کنند و سپس تقسیم‌بندی و آموزش ببینند تا تعامل صنعت و دانشگاه بیش‌ازپیش تقویت شود.

وی با تأکید بر مهارت‌آموزی در بین دانشجویان افزود: ظرفیت‌ها و نعمت‌های فراوان موجود در استان با مهارت نیروی انسانی و همت مضاعف آنها موجب توسعه استان خواهد شد.

عضو هیات رئیسه اتاق کرمان نیز در ادامه این نشست به حل مسائل صنعت از نگاه دانشگاه و نه از نگاه دانشجو اشاره کرد و گفت: دانشجو باید دوره کارآموزی و کارورزی را در صنعت بگذراند و از دانشجو انتظار حل مسئله نداشته باشیم بلکه باید برنامه‌ریزی شود تا دانشجویان توانمند شوند.

عباس جبالبارزی افزود: باید صنعت و دانشگاه با جدیت این ارتباط را دنبال کنند زیرا هدف این است که دانشجویان به‌گونه‌ای آموزش ببینند که پس از فارغ‌التحصیلی مهارت، فرصت شغلی و کارآفرینی داشته باشند و بعد آموزش‌هایی را نیز فرامی‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه مسائل صنایع باید توسط دانشگاه حل شود، تصریح کرد: باید از داوطلبان صنایع برای حل مشکلاتشان از طریق دانشگاه استقبال کرد و اگر این اتفاق بیفتد سایر صنایع نیز علاقه‌مند می‌شوند؛ که در این رابطه باید نگاه دانشگاه از نگاه درآمدی فاصله داشته باشد.

جبالبارزی، با تأکید بر اینکه باید دانشگاه واحد تحقیق و توسعه صنایع باشد، خاطرنشان کرد: همچنین پس از پذیرفتن دانشجویان در صنایع باید برای آنها برنامه تعریف کرد و مسئولیت پذیرفت.

در ادامه این نشست مجری پروژه مدل تعامل صنعت و دانشگاه گفت: در این پژوهش با هدف پرورش نیروی انسانی مولد کسب‌وکار، ابتدا به مطالعه و مقایسه روند ارتباط دانشگاه و صنعت در جوامع و مطالعات مختلف پرداخته شد و سپس با گردآوری و دسته‌بندی چالش‌ها در مطالعات گذشته و بررسی سازوکارهای مختلف، راهکارهایی برای رفع چالش‌های موجود ارائه شده است.

یاسمن اسدی افزود: این پژوهش به‌صورت مورد کاوی در دانشگاه شهید باهنر کرمان و صنایع مختلف استان کرمان انجام و از روش تمرکز گروهی برای ارائه راهکار استفاده شده است.

وی در ادامه برای ارتباط بهتر دانشگاه و صنعت به ارائه پیشنهاد‌هایی پرداخت و بیان کرد: تعریف پروژه مشترک بین صنعت و دانشگاه بر اساس نیازهای صنعت و اجرای آن توسط دانشجو، ارائه خدمات رفاهی مانند سرویس ایاب و ذهاب به دانشجویان از طرف صنایع، تعریف نیازهای صنعتی و انتخاب دانشجو مناسب با آن نیاز و ... از جمله این موارد است.

اسدی تصریح کرد: صنعت و دانشگاه می‌توانند با حلقه کلینیک ارتباطی شامل دفتر ارتباط با دانشگاه، کمیته سیاست‌گذاری، سامانه و مشاوره دفتر تحقیق و توسعه به یکدیگر وصل شوند که مجموعه‌هایی مانند اتاق بازرگانی کرمان، شرکت شهرک‌های صنعتی، سازمان صنعت و معدن و تجارت، مراکز رشد و پارک‌های علمی و فناوری می‌توانند در این زمینه همکاری کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 وزیر نفت:

توسعه فناوری‌های بخش بالادست صنعت نفت با همکاری دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است

می متالز - وزیر نفت با اشاره به پیشبرد قراردادهای میدان‌محور صنعت نفت که با همکاری دانشگاه‌ها دنبال می‌شود، ابراز امیدواری کرد با تداوم این روند، زمینه ارتقا و توسعه فناوری‌های بخش بالادست صنعت نفت فراهم شود.
 معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در جشنواره اینوماین 2:

بستر مشارکت و همکاری صنعت و دانشگاه فراهم است

می متالز - معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بستر مشارکت و همکاری صنعت و دانشگاه فراهم است.
 

صنعت فعالیت‌های دانش بنیان را جدی بگیرد

می متالز - رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: رییس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با گلایه از سیستم دولتی بیان کرد: واقعیت تلخ این است که دچار خود تحریمی هستیم و به گفته یکی از فعالان صنعتی و اقتصادی، ۸۰ درصد تحریم ها از داخل کشور است و از وزرای صمت، اقتصاد و رییس سازمان برنامه و بودجه می خواهیم که خود تحریمی داخلی علیه صنایع را تمام کنند.
 در دومین جشنواره اینوماین مطرح شد:

تعامل دو جانبه صنعت و دانشگاه بر اساس نیازهای بازار

می متالز - معاون پژوهشی دانشگاه تهران بر تعامل دو جانبه صنعت و دانشگاه بر اساس نیازهای بازار تاکید کرد.
 

ثبت‌نام ۷۹ واحد صنعتی آذربایجان‌غربی در سامانه «تاپ»

می متالز - رییس اداره آموزش، پژوهش و فناوری سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: مدیران ۷۹ واحد صنعتی تولیدی این استان در سامانه ملی تاپ (توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار) ثبت‌نام کرده‌اند.
 

همایش کاربرد ژئومکانیک در اکتشاف و حفاری برگزار شد

می متالز - همایش علمی پژوهشی با عنوان طرح کلان کاربرد ژئومکانیک در اکتشاف منابع هیدروکربنی و فناوری‌های نوین حفاری در راستای همکاری‌های مشترک میان صنعت و دانشگاه در شرکت ملی حفاری ایران در اهواز برگزار شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما