خبر
محیط زیست   خودرو  

راهکارهایی برای حل مشکل آلودگی هوای تهران

می متالز - با توجه به سابقه طولانی مساله آلودگی هوای تهران و مطرح‌ بودن برخی راه‌حل‌ها از جمله فیلتر دوده و اسقاط خودروهای فرسوده لازم است دستگاه‌های مرتبط در حوزه آلودگی هوا از جمله شهرداری و سازمان محیط زیست پاسخگوی عدم انجام مسوولیت‌های خود طی سال‌های گذشته باشند.

به گزارش می متالز، اندیشکده امیرکبیر در یک پیشنهاد سیاستی اعلام کرده است هرساله با نزدیک شدن به فصل سرما، مردم به‌ویژه در کلان‌شهرها با پدیده آلودگی هوا مواجه هستند، پدیده‌ای که تاکنون دولت و مجلس به‌رغم وقوع سالانه، برنامه قابل توجهی برای مقابله و کاهش آن پیاده‌سازی نکرده‌اند. همچنین به‌دلیل عدم شناخت صحیح از آلاینده‌ها، راهکارهای مسوولان ذی‌ربط نتوانسته است آلودگی هوا را کاهش دهد. این پژوهشکده برای شناخت صحیحی از بحث آلودگی و عوامل اثر گذار در این ارتباط راهکارهایی عملیاتی را برای مقابله با این پدیده مطرح کرده است.

بر اساس گزارش این پژوهشکده نزدیک به ۷۰ درصد از آلودگی هوا مربوط به خودروها اعم از سواری، تجاری و موتورسیکلت‌ها است. در این میان وانت‌ها با ۷/ ۰ درصد کمترین و کامیون‌ها با ۴۶/ ۲۲درصد بیشترین سهم را در آلودگی هوا دارند. خودروهای سواری سهمی معادل ۴/ ۱ درصد در این زمینه دارند. راهکارهای این پژوهشکده به دو بخش کوتاه مدت و فوری و میان مدت و بلند مدت تقسیم می‌شود. در بخش راهکارهای کوتاه مدت و فوری می‌توان به لغو طرح زوج و فرد از در منزل، عدم گسترش محدوده طرح ترافیک به محدوده طرح آلودگی هوا، ممنوعیت تردد خودروهای سواری با سن بیش از ۱۵ سال در محدوده طرح، فروش نیم‌بهای مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک به خودروهای سواری با سن کمتر از ۱۰ سال.

ممنوعیت تردد اتوبوس‌های عمومی و خصوصی بدون فیلتر دوده یا اتوبوس‌های با سن بیش از ۱۵ سال در شهر  و ممنوعیت تردد خودروهای سنگین اعم از کامیونت، کامیون و تریلر بدون فیلتر دوده یا با سن بیش از ۱۰ سال  اشاره کرد. راهکارهای میان مدت و بلند مدت مدنظر این پژوهشکده نیز عبارتند از: الزام و پایش دائمی نصب فیلتر دوده روی تمامی خودروهای سنگین و اتوبوس‌های حمل‌ونقل شهری طی یک سال آینده. افزایش تقاضا برای گواهی اسقاط خودروهای فرسوده، ممنوعیت تردد خودروهای سواری با سن بیش از ۲۰ سال طی یک سال آینده (به‌صورت پلکانی)، نوسازی ناوگان حمل‌ونقل اتوبوس عمومی درون‌شهری طی دو سال آینده، ممنوعیت تردد اتوبوس‌های با سن بیش از ۱۰ سال و کامیون‌های با سن بیش از ۱۵ سال در معابر شهری در تمامی ساعات شبانه‌روز طی دو سال آینده به‌صورت پلکانی، ممنوعیت تردد کامیون‌های با سن بیش از ۱۵ سال در معابر شهری در تمامی ساعات شبانه‌روز طی دو سال آینده به‌صورت پلکانی و اصلاح سهمیه تخصیصی به تاکسی‌های عمومی و اینترنتی و اصلاح نرخ‌های کرایه متناسب با افزایش هزینه‌های ناشی از آن، برای توسعه ناوگان حمل‌ونقل سواری عمومی اشاره کرد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

سرانه مصرف گاز در ایران ۶ برابر جهان است

می متالز - مطابق گزارش اوپک، ایران سهمی معادل ۶.۷ درصد تقاضای گاز جهان را به خود اختصاص داده و این در شرایطی است که فقط ۱.۱ درصد جمعیت دنیا را دارا است. این اعداد نشان می‌دهد که سرانه مصرف گاز در ایران ۶ برابر جهان است.
 

نقش ضایعات آهنی ناشی از اسقاط در صنعت فولاد و خودرو

می متالز - نایب رئیس انجمن اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده کشور در خصوص نقش صنعت اسقاط در جبران کمبود ضایعات آهنی در کشور و تاثیر آن بر صنعت فولاد و خطوط تولید خودروسازان به بیان توضیحاتی پرداخت.
 

عوامل آلودگی هوای تهران

می متالز - مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: «موتورسیکلت‌ها»، «دیزلی‌ها» و «بنزینی‌های فرسوده» سه عامل اصلی آلودگی هوای پایتخت هستند.
 

اولین موضع خودرویی سرپرست صمت

می متالز - نخستین اظهارنظر خودرویی سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، با قیمت خودرو گره خورد، آن هم خودروهای سنگین که معمولا مسوولان «صمت» خیلی به آن ورود نمی‌کنند.
 با توجه به توقف از رده خارج کردن فرسوده‌ها

مسیرهای سه‌گانه خروج فرسوده‌ها

می متالز - تداوم تولید و افزایش تیراژ خودرو این روزها دغدغه بسیاری از نمایندگان مجلس و دولتی‌ها شده است، این در شرایطی است که به‌نظر می‌رسد برای هیچ نهاد و سازمانی بحران خودروهای فرسوده دغدغه‌ای ایجاد نکرده است.
 

ارائه خدمات سوخت به خودروهای وارداتی پولی می‌شود

می متالز - وزارت راه و شهرسازی به دولت پیشنهاد داد برای استفاده از سامانه خدمات ستاد مدیریت سوخت از سوی واردکنندگان خودرو به ازای هر دستگاه خودرو، ۱.۵ میلیون تومان دریافت شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما