خبر
اقتصاد   بورس و سهام  
سیگنال‌های اقتصادی و سیاسی بازارها:

پیش‌ بینی وضعیت دلار و طلا در هفته جاری / اخباری که احتمالا بازارها را متاثر کنند

می متالز - در شرایطی که روند همه بازارها صعودی است و مقامات مسئول از کنترل بازارها سخن می‌گویند، چه سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی برای بازارها به چشم می‌خورد؟

به گزارش می متالز، پیش از شروع هفته اخیر آخرین کارنامه هفتگی بازارها این گونه بود؛ بورس ۲ درصد بازدهی مثبت، طلا ۲٫۵ درصد بازدهی مثبت، سکه ۴٫۸ درصد بازدهی مثبت و دلار ۴٫۲ درصد بازدهی مثبت.

با توجه به سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی چند روز اخیر به نظر می‌رسد بازار ارز متاثر از برخی اخبار سیاسی منطقه و بازار طلا متاثر از نوسان احتمالی دلار و رشد جهانی قیمت طلا تحت فشار باشند و در کنار آنها، بازار سهام روزهای آرام‌تری را پشت سر بگذارد.

 نشانه‌های رشد احتمالی قیمت دلار و طلا / پیش‌ بینی بازارها در هفته پیش‌ رو

در عمل نیز بازارها طبق انتظار عمل و هر سه بازار روند صعودی خود را حفظ کردند. نکته قابل توجه افزایش شدت رشد در قیمت طلا و سهام نسبت به هفته قبل است. در همین حال دلار و سکه نیز همان روند مثبت بودن خود را حفظ کرده‌اند.

در هفته اخیر همه بازارها بازدهی مثبت داشتند.

در نهایت طی هفته اخیر بازدهی بازارها این گونه بود: بورس بازدهی مثبت ۳٫۶ درصدی، دلار بازدهی مثبت ۲٫۴ درصدی، طلا بازدهی مثبت ۴٫۵ درصدی و سکه هم بازدهی مثبت ۴٫۶ درصدی.

اما در این شرایط که روند همه بازارها صعودی است چه سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی برای بازارها به چشم می‌خورد؟

سیگنال‌های سیاسی برای بازارها

در چند روز اخیر اخبار مهم سیاسی برای بازارها وجود داشت. برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین و اظهار نظراتی مانند اینکه ایران باید اقدامات ناقض برجام را به عقب برگرداند (توسط سخنگوی وزارت خارجه آلمان) یا اظهار نظر نماینده چین مبنی بر اینکه استفاده از مکانیسم ماشه علیه ایران به نفع هیچ کس نیست یا اظهارنظر نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌ المللی مبنی بر اینکه شرکت‌ کنندگان در نشست در حمایت از برجام با یکدیگر اتفاق نظر دارند؛ نشان می‌دهد که همچنان سیگنال نا اطمینانی البته با شدت کمی کمتر از گذشته، از این ناحیه وجود دارد.

جدی‌ تر شدن اخبار مربوط به استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ابراز نگرانی فرانسه از ادامه فعالیت‌های موشکی ایران، اعلام خبر بررسی استیضاح سه وزیر کابینه دولت (شامل وزرای آموزش و پرورش، نفت و کشور) در جلسات هفته جاری کمیسیون‌های تخصصی مجلس هم سه خبر دیگری هستند که هرکدام می‌توانند نا اطمینانی‌هایی را از آینده مبهم سیاست و تسری آن به اقتصاد به همراه داشته باشد.

سیگنال‌های اقتصادی برای بازارها

اما در شرایط بیم بازارها از اخبار سیاسی، در سوی دیگر اخبار اقتصادی قابل توجهی در چند روز اخیر منتشر شده است. توافق تولید کنندگان نفت در اوپک بر سر کاهش تولید نفت شاید مهمترین خبر اقتصادی با پیام نا اطمینانی باشد.

در مقابل اعلام خبر حضور بزرگترین هیات اقتصادی بخش خصوصی عمان به ایران در هفته جاری توسط وزیر امور خارجه و انتشار زمزمه‌هایی مبنی بر معافیت احتمالی در بخش‌هایی از صادرات هم اخبار با پیام امید بخش برای بازارها به خصوص بازار سهام بوده است.

در عین حال از سوی مقامات بورسی اعلام شده که عرضه اولیه‌های جدیدی در راه است و رئیس کل بانک مرکزی هم در پست اینستاگرامی خود تلویحا وعده بازگشت ثبات به بازار ارز را مطرح کرده است. در این دوره توجه مقامات به بازارها باید توجه داشت در هفته جاری احتمالا جزییات مهمی از لایحه بودجه سال آینده منتشر خواهد شد که هرکدام نیز حاوی پیام‌هایی خواهد بود.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد در هفته پیش‌ رو اخبار سیاسی و اقتصادی حاوی نا اطمینانی برای بازارها به خصوص دلار و طلا به چشم می‌خورد اما با این حال، سیاستگذار به دنبال کنترل این وضعیت است. در کنار این، با انتشار جزییاتی از لایحه بودجه احتمالا بازارها هم واکنش‌هایی را از خود بروز خواهند داد که کار را برای کنترل بازارها سخت‌تر خواهد کرد. با این روال احتمال تداوم صعودی بودن در هر سه بازار شاید سناریویی قوی برای عملکرد بازارها در هفته جاری باشد.

کد خبر: 71127
تاریخ: 1398/09/15 - 23:00
منبع: تجارت نیوز

دلار  طلا  سیاسی و اقتصادی  دونالد ترامپ 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

قیمت سکه طرح جدید به چهار میلیون و ۹۳۱ هزار تومان رسید / قیمت طلا و دلار امروز ۹۸/۱۱/۵

می متالز - قیمت طلا و سکه امروز، با پیروی از رشد بهای طلای جهانی در روز جمعه، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به چهار میلیون و ۹۳۱ هزار تومان تومان رسید.
 

ارز صرافی ملی ۱۰۰ تومان دیگر گران شد

می متالز - نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز در حالی اعلام شد که قیمت دلار و یورو در ابتدای روز ۲۵۰ تومان افزایش یافتند، اما در ادامه فعالیت بازارها بار دیگر نرخ ارز ۱۰۰ تومان افزایش یافت و بهای دلار به ۱۳ هزار و ۳۵۰ تومان رسید.
 

دلار کانادا گران، یورو و لیر ترکیه ارزان شدند

می متالز - بانک مرکزی امروز نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر این اساس نرخ ۲۶ ارز از جمله یورو، پوند و لیر ترکیه کاهش، قیمت ۱۳ واحد پولی مانند دلار کانادا و بهای دلار و ۷ ارز دیگر ثابت ماند.
 

دلار نیمایی ۱۳۴۰ تومان ارزان‌تر از دلار بازار + نمودار مقایسه روند قیمت این دلارها

می متالز - بررسی‌های یک‌ماهه نشان می‌دهد که قیمت دلار نیمایی به طور میانگین ۱۳۴۰ تومان از قیمت دلار در بازار آزاد ارزان‌تر است، این میزان اختلاف در ابتدای سال جاری بیش از ۴۵۰۰ تومان بود، به طوری که نرخ دلار نیمایی حدود ۸۴۰۰ تومان و نرخ دلار در بازار آزاد در سطح ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان قرار داشت.
 نایب رئیس دوم اتحادیه طلای تهران

پیش‌بینی قیمت طلا تا پایان هفته / خرید طلا زمان ندارد

می متالز - نایب رئیس دوم اتحادیه طلای تهران می‌گوید: خرید طلا زمان یا ساعت خاصی ندارد. مردم هر زمان از سال نیاز به طلا دارند، خریداری کنند. پیش‌بینی می‌شود قیمت طلا تا پایان این هفته نیز همانند هفته گذشته نوسان جزئی داشته باشد.
 

دلار ۲۵۰ تومان گران شد / قیمت ارز در صرافی ملی ۹۸/۱۱/۵

می متالز - نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز در حالی اعلام شد که قیمت دلار و یورو نسبت به روز پنج‌شنبه ۲۵۰ تومان افزایش یافتند و بهای دلار به رقم ۱۳ هزار و ۲۵۰ تومان رسید.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما