خبر
مسکن و اقتصاد  
رشد ۵ درصدی ساخت‌وساز در تهران

پرداخت وام ۱۷۰ میلیونی ساخت به انبوه‌سازان حرفه‌ای

می متالز - مهرماه امسال برای ۵۵۲۴ واحد مسکونی در شهر تهران، مجوز ساخت صادر شده که نسبت به شهریور امسال و مهرماه پارسال به ترتیب ۲۸ و ۵.۱ درصد افزایش یافته است.

به گزارش می متالز، به طور کلی در ۷ ماهه نخست امسال ۳۷ هزار و ۲۲۶ واحد مسکونی بر اساس پروانه‌های ساختمانی در حال احداث بوده که نسبت به ۷ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ افزون بر ۸.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. به گزارش ایسنا آمار گویای رسیدن وضعیت ساخت‌وساز در تهران به حدود یک سوم سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ در زمان رونق بازار مسکن است اما معاملات نیز تقریبا به همین مقدار کاهش نشان می‌دهد، از همین رو نگرانی از فشار تقاضا لااقل برای دوره کوتاه‌مدت وجود ندارد اما به‌طور قطع این شرایط نمی‌تواند پایدار باشد.
 

هم وام ساخت افزایش یافته، هم هزینه‌ها

امسال سقف تسهیلات پرداختی به سازندگان در شهر تهران از ۱۱۰ میلیون تومان برای هر واحد مسکونی به ۱۷۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده، هرچند سازندگان معتقدند این مبالغ جبران رشد هزینه‌ها را نمی‌کند. محمدمهدی مافی، عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان این‌که سودهای تا ۴۰ درصدی بخش ساخت‌وساز در واقع نوعی غلبه بر شرایط تورم عمومی محسوب می‌شود، عنوان کرد: به صورت معمول در ساخت‌وسازهای شهری، سود سازندگان از واحدهای مسکونی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد در مدت زمان ۲ ساله است. بیش از ۴۰ درصد به ندرت اتفاق می‌افتد و کمتر از ۴۰ درصد رغبت سرمایه‌گذاری را پایین می‌آورد. ولی به صورت معمول از زمان شروع تا پایان پروژه به طور دائم تورم به سازندگان تحمیل می‌شود. وی میانگین نرخ تمام شده یک واحد مسکونی در شهر تهران را ۸.۵ تا ۹ میلیون تومان اعلام و عنوان کرد: با توجه به نرخ متوسط شهر تهران یعنی ۱۲.۴ میلیون تومان روی کاغذ، سازندگان ۳.۵ تا ۴ میلیون تومان سود می‌برند اما به دلیل افزایش شدید نرخ زمین که مهم‌ترین مؤلفه در بخش ساخت‌وساز محسوب می‌شود دیگر نمی‌توانند پروژه‌ای همانند آن‌چه درحال‌حاضر می‌فروشند را بسازند و به صورت معمول سازندگان مجبور به تعریف پروژه‌های کوچک‌تر می‌شوند.مطابق طرح جامع مسکن برای ایجاد تعادل در بازار مسکن باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی احداث شود. اما بر اساس پروانه‌های ساختمانی، این رقم به ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد رسیده و کارشناسان از جمله دلایل جهش نرخ مسکن را به هم خوردن توازن بین عرضه و تقاضا عنوان می‌کنند.
 

افزایش سقف تسهیلات انبوه‌سازان در دستور کار قرار ندارد

مدیر امور اعتباری بانک مسکن با اعلام اینکه هم‌اکنون افزایش سقف تسهیلات به انبوه‌سازان در دستور کار قرار ندارد، افزایش سقف تسهیلات را به ابتدای هر سال منوط دانسته و گفت: هم‌اکنون در تهران به ازای هر واحد ۱۷۰ میلیون تومان به انبوه‌سازان حرفه‌ای و کسانی که فناوری‌های نوین را رعایت کنند برای ساخت هر واحد تعلق می‌گیرد که این رقم در سال گذشته ۱۱۰ میلیون تومان بود. محمد حسن علمداری آخرین وضعیت تسهیلاتی که به انبوه‌سازان اختصاص می‌یابد را اعلام کرد و گفت: درحال‌حاضر افزایش سقف تسهیلات انبوه‌سازان در دستور کار بانک مسکن قرار ندارد.
وی افزود: از ابتدای امسال، با توجه به افزایش نرخ مسکن و تورمی که رخ داد، تسهیلات به مرور و به‌تدریج افزایش یافت.
علمداری خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در تهران، انبوه‌سازان حرفه‌ای و سازندگانی که فناوری‌های نوین را رعایت کنند به ازای هر واحد ۱۷۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت دریافت می‌کنند که سود بازپرداخت آن نیز ۱۸ درصد است. به گفته وی، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، تسهیلاتی که به انبوه سازان تعلق می‌گیرد ۱۶۰ میلیون تومان است و این رقم برای سایر شهرها ۱۳۰ میلیون تومان و برای شهرهای کمتر برخوردار ۱۱۰ میلیون تومان برنامه‌ریزی شده است که قابل پرداخت به انبوه‌سازان و سازندگان است.
بنا بر اعلام بانک مسکن، در پایان هر سال با جلساتی که برگزار و بررسی‌هایی که انجام می‌شود سیاست‌های اعتباری سال بعد تعیین می‌شود. رقم تسهیلاتی که در سال ۱۳۹۷ به انبوه‌سازان حرفه‌ای و کسانی که فناوری‌های نوین را رعایت می‌کردند برای تهران ۱۱۰ میلیون تومان، برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۰۰ میلیون تومان، برای سایر شهرها ۹۰ میلیون تومان و برای شهرهای کمتر برخوردار ۷۰ میلیون تومان بود.

کد خبر: 71398
تاریخ: 1398/09/16 - 23:34
منبع: روزگار معدن

انبوه‌سازان  واحد مسکونی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

از اول دی متقاضیان ثانویه مسکن مهر مشمول پرداخت یارانه دولتی می‌شوند

می متالز - شرکت عمران پردیس برای مالکان مسکن مهر پیامک پرداخت یارانه دولتی را ارسال کرده که نقل و انتقالات اول دیماه امسال به بعد مشمول پرداخت یارانه مذکور خواهند شد.
 سال سیاه خانه‌اولی‌ها چگونه سبز می‌شود؟

بسته نجات از ابر رکود مسکن/ دو الگوی نجات از ابررکود ملکی/ معادله تامین اعتبار برای وام‌مسکن

می متالز - سقوط قدرت وام مسکن به پایین‌ترین سطح طی سه دهه گذشته، «سال سیاه» برای خانه‌اولی‌ها رقم زد. حجم تقاضای مصرفی در ابررکود فعلی مسکن، به زیر یک‌پنجم رکود قبلی رسیده است.
 

افزایش ۲۰ درصدی قیمت دلاری مسکن طی ۸ ماه امسال

می متالز - بر اساس گزارش‌های رسمی قیمت دلاری مسکن طی ۸ ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است.
 دبیر انجمن انبوه‌سازان:

نوردکاران، عمده تولیدشان را در بازار سیاه می‌فروشند

می متالز - بازار ساخت مسکن و نحوه عرضه محصولات نوردی ماجرای خاص خود را دارد. در شرایطی که براساس مصوبات و شیوه‌نامه جدید وزارت صمت، نوردکاران باید محصولات تولیدی خود را در بورس کالا و با قیمت عادلانه عرضه کنند، اما آمارها نشان می دهد آن‌ها درنهایت 30 درصد محصول خود را در بورس عرضه کرده و باقی را در بازار آزاد فروخته و بخشی هم صادر کرده اند.
 پاک فطرت پاسخ داد:

تولید یک میلیون واحد مسکونی با لحاظ چه مولفه های عملیاتی شود‌؟

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه ۳۵ درصد از تغییر مانده تسهیلات بانکی کفاف ارائه تسهیلات برای تولید یک میلیون واحد را می دهد، گفت: اگر دولت اراضی مورد نیاز را تأمین کند، مردم سرمایه های خود را وارد بازار تولید مسکن می کنند.
 

واگذاری ۷ واحد مسکونی از سوی «ثغرب»

می متالز - شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمالغرب از واگذاری شش دانگ ۷ واحد مسکونی خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما