خبر
مسکن و اقتصاد  
رشد ۵ درصدی ساخت‌وساز در تهران

پرداخت وام ۱۷۰ میلیونی ساخت به انبوه‌سازان حرفه‌ای

می متالز - مهرماه امسال برای ۵۵۲۴ واحد مسکونی در شهر تهران، مجوز ساخت صادر شده که نسبت به شهریور امسال و مهرماه پارسال به ترتیب ۲۸ و ۵.۱ درصد افزایش یافته است.

به گزارش می متالز، به طور کلی در ۷ ماهه نخست امسال ۳۷ هزار و ۲۲۶ واحد مسکونی بر اساس پروانه‌های ساختمانی در حال احداث بوده که نسبت به ۷ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ افزون بر ۸.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. به گزارش ایسنا آمار گویای رسیدن وضعیت ساخت‌وساز در تهران به حدود یک سوم سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ در زمان رونق بازار مسکن است اما معاملات نیز تقریبا به همین مقدار کاهش نشان می‌دهد، از همین رو نگرانی از فشار تقاضا لااقل برای دوره کوتاه‌مدت وجود ندارد اما به‌طور قطع این شرایط نمی‌تواند پایدار باشد.
 

هم وام ساخت افزایش یافته، هم هزینه‌ها

امسال سقف تسهیلات پرداختی به سازندگان در شهر تهران از ۱۱۰ میلیون تومان برای هر واحد مسکونی به ۱۷۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده، هرچند سازندگان معتقدند این مبالغ جبران رشد هزینه‌ها را نمی‌کند. محمدمهدی مافی، عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان این‌که سودهای تا ۴۰ درصدی بخش ساخت‌وساز در واقع نوعی غلبه بر شرایط تورم عمومی محسوب می‌شود، عنوان کرد: به صورت معمول در ساخت‌وسازهای شهری، سود سازندگان از واحدهای مسکونی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد در مدت زمان ۲ ساله است. بیش از ۴۰ درصد به ندرت اتفاق می‌افتد و کمتر از ۴۰ درصد رغبت سرمایه‌گذاری را پایین می‌آورد. ولی به صورت معمول از زمان شروع تا پایان پروژه به طور دائم تورم به سازندگان تحمیل می‌شود. وی میانگین نرخ تمام شده یک واحد مسکونی در شهر تهران را ۸.۵ تا ۹ میلیون تومان اعلام و عنوان کرد: با توجه به نرخ متوسط شهر تهران یعنی ۱۲.۴ میلیون تومان روی کاغذ، سازندگان ۳.۵ تا ۴ میلیون تومان سود می‌برند اما به دلیل افزایش شدید نرخ زمین که مهم‌ترین مؤلفه در بخش ساخت‌وساز محسوب می‌شود دیگر نمی‌توانند پروژه‌ای همانند آن‌چه درحال‌حاضر می‌فروشند را بسازند و به صورت معمول سازندگان مجبور به تعریف پروژه‌های کوچک‌تر می‌شوند.مطابق طرح جامع مسکن برای ایجاد تعادل در بازار مسکن باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی احداث شود. اما بر اساس پروانه‌های ساختمانی، این رقم به ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد رسیده و کارشناسان از جمله دلایل جهش نرخ مسکن را به هم خوردن توازن بین عرضه و تقاضا عنوان می‌کنند.
 

افزایش سقف تسهیلات انبوه‌سازان در دستور کار قرار ندارد

مدیر امور اعتباری بانک مسکن با اعلام اینکه هم‌اکنون افزایش سقف تسهیلات به انبوه‌سازان در دستور کار قرار ندارد، افزایش سقف تسهیلات را به ابتدای هر سال منوط دانسته و گفت: هم‌اکنون در تهران به ازای هر واحد ۱۷۰ میلیون تومان به انبوه‌سازان حرفه‌ای و کسانی که فناوری‌های نوین را رعایت کنند برای ساخت هر واحد تعلق می‌گیرد که این رقم در سال گذشته ۱۱۰ میلیون تومان بود. محمد حسن علمداری آخرین وضعیت تسهیلاتی که به انبوه‌سازان اختصاص می‌یابد را اعلام کرد و گفت: درحال‌حاضر افزایش سقف تسهیلات انبوه‌سازان در دستور کار بانک مسکن قرار ندارد.
وی افزود: از ابتدای امسال، با توجه به افزایش نرخ مسکن و تورمی که رخ داد، تسهیلات به مرور و به‌تدریج افزایش یافت.
علمداری خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در تهران، انبوه‌سازان حرفه‌ای و سازندگانی که فناوری‌های نوین را رعایت کنند به ازای هر واحد ۱۷۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت دریافت می‌کنند که سود بازپرداخت آن نیز ۱۸ درصد است. به گفته وی، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، تسهیلاتی که به انبوه سازان تعلق می‌گیرد ۱۶۰ میلیون تومان است و این رقم برای سایر شهرها ۱۳۰ میلیون تومان و برای شهرهای کمتر برخوردار ۱۱۰ میلیون تومان برنامه‌ریزی شده است که قابل پرداخت به انبوه‌سازان و سازندگان است.
بنا بر اعلام بانک مسکن، در پایان هر سال با جلساتی که برگزار و بررسی‌هایی که انجام می‌شود سیاست‌های اعتباری سال بعد تعیین می‌شود. رقم تسهیلاتی که در سال ۱۳۹۷ به انبوه‌سازان حرفه‌ای و کسانی که فناوری‌های نوین را رعایت می‌کردند برای تهران ۱۱۰ میلیون تومان، برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۰۰ میلیون تومان، برای سایر شهرها ۹۰ میلیون تومان و برای شهرهای کمتر برخوردار ۷۰ میلیون تومان بود.

کد خبر: 71398
تاریخ: 1398/09/16 - 23:34
منبع: روزگار معدن

انبوه‌سازان  واحد مسکونی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

گزارش تحولات بازار مسکن در تیرماه 1399 منتشر شد

می متالز - تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در تیرماه سال 1399، به 14 هزار واحد مسکونی بالغ شد که نسبت به ماه مشابه سال قبل 193.3 درصد افزايش نشان می‌دهد.
 نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان تاکید کرد:

نوع معاملات در "بورس‌کالا"، عامل افزایش قیمت فولاد/ برخی خریداران دیگر توان مالی نداشتند

می متالز - شفافیت به قیمت افزایش قیمت محصولات، نفعی برای مردم ندارد و معتقدم خروج فولاد از بورس کالا، برای انبوه سازان اتفاق مثبتی است.
 معاملات ملک با قصد تبدیل دارایی افزایش یافت

سه بالابر مسکن در تیر/ اثر دو بعدی هیجان بورس بر نبض مسکن

می متالز - بازار معاملات مسکن در پایتخت با تورم ماهانه دو رقمی در تیر مواجه شد؛ هر چند میزان رشد قیمت در مقایسه با تورم خرداد، تا حدودی کمتر بود. مطابق آمار رسمی، میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مرز ۲۱ میلیون تومان قرار گرفته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد سه بالابر قیمت در بازار مسکن نقش ایفا می‌کند که دو مورد از آنها تحت‌تاثیر هیجانات «بورس» فعال شده است. در اولین ماه از تابستان بیش از ۱۲ هزار واحد مسکونی در شهر تهران خرید و فروش شد. فاز معاملات تشریح شده است.
 یوسفی خبر داد:

تدوین طرح ۲ فوریتی برای تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی/بسته حمایتی از موسسات تخصصی تولید مسکن در راه است

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: این کمیسیون در حال تدوین بسته قانونی برای حمایت از شرکت ها و موسسات تخصصی تولید انبوه مسکن است تا از این طریق شرکت های مذکور انگیزه لازم را برای ورود به بازار انبوه سازی پیدا کنند.
 روابط عمومی بانک مرکزی منتشر کرد:

گزارش معاملات مسکن خرداد ماه شهر تهران

می متالز - تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در خرداد ماه سال 1399، به 10.8 هزار واحد مسکونی بالغ شد که نسبت به ماه مشابه سال قبل 80.1 درصد افزايش نشان می دهد.
 بدری:

قیمت تجهیزات ساختمانی در مسیر صعودی؛ دولت به انبوه‌سازان کارت مصالح ساختمانی ارائه کند

می متالز - نماینده مردم اردبیل در مجلس، با اشاره به برنامه ریزی دولت برای ارائه کارت مصالح ساختمانی به سازندگان مسکن، گفت: توزیع این کارت می تواند بخشی از تلاطم بازار مسکن را کاهش دهد، به شرط آن که کارت مذکور در اختیار سازندگان واقعی قرار گیرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما