خبر
مسکن و اقتصاد  
رشد ۵ درصدی ساخت‌وساز در تهران

پرداخت وام ۱۷۰ میلیونی ساخت به انبوه‌سازان حرفه‌ای

می متالز - مهرماه امسال برای ۵۵۲۴ واحد مسکونی در شهر تهران، مجوز ساخت صادر شده که نسبت به شهریور امسال و مهرماه پارسال به ترتیب ۲۸ و ۵.۱ درصد افزایش یافته است.

به گزارش می متالز، به طور کلی در ۷ ماهه نخست امسال ۳۷ هزار و ۲۲۶ واحد مسکونی بر اساس پروانه‌های ساختمانی در حال احداث بوده که نسبت به ۷ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ افزون بر ۸.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. به گزارش ایسنا آمار گویای رسیدن وضعیت ساخت‌وساز در تهران به حدود یک سوم سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ در زمان رونق بازار مسکن است اما معاملات نیز تقریبا به همین مقدار کاهش نشان می‌دهد، از همین رو نگرانی از فشار تقاضا لااقل برای دوره کوتاه‌مدت وجود ندارد اما به‌طور قطع این شرایط نمی‌تواند پایدار باشد.
 

هم وام ساخت افزایش یافته، هم هزینه‌ها

امسال سقف تسهیلات پرداختی به سازندگان در شهر تهران از ۱۱۰ میلیون تومان برای هر واحد مسکونی به ۱۷۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده، هرچند سازندگان معتقدند این مبالغ جبران رشد هزینه‌ها را نمی‌کند. محمدمهدی مافی، عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان این‌که سودهای تا ۴۰ درصدی بخش ساخت‌وساز در واقع نوعی غلبه بر شرایط تورم عمومی محسوب می‌شود، عنوان کرد: به صورت معمول در ساخت‌وسازهای شهری، سود سازندگان از واحدهای مسکونی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد در مدت زمان ۲ ساله است. بیش از ۴۰ درصد به ندرت اتفاق می‌افتد و کمتر از ۴۰ درصد رغبت سرمایه‌گذاری را پایین می‌آورد. ولی به صورت معمول از زمان شروع تا پایان پروژه به طور دائم تورم به سازندگان تحمیل می‌شود. وی میانگین نرخ تمام شده یک واحد مسکونی در شهر تهران را ۸.۵ تا ۹ میلیون تومان اعلام و عنوان کرد: با توجه به نرخ متوسط شهر تهران یعنی ۱۲.۴ میلیون تومان روی کاغذ، سازندگان ۳.۵ تا ۴ میلیون تومان سود می‌برند اما به دلیل افزایش شدید نرخ زمین که مهم‌ترین مؤلفه در بخش ساخت‌وساز محسوب می‌شود دیگر نمی‌توانند پروژه‌ای همانند آن‌چه درحال‌حاضر می‌فروشند را بسازند و به صورت معمول سازندگان مجبور به تعریف پروژه‌های کوچک‌تر می‌شوند.مطابق طرح جامع مسکن برای ایجاد تعادل در بازار مسکن باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی احداث شود. اما بر اساس پروانه‌های ساختمانی، این رقم به ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد رسیده و کارشناسان از جمله دلایل جهش نرخ مسکن را به هم خوردن توازن بین عرضه و تقاضا عنوان می‌کنند.
 

افزایش سقف تسهیلات انبوه‌سازان در دستور کار قرار ندارد

مدیر امور اعتباری بانک مسکن با اعلام اینکه هم‌اکنون افزایش سقف تسهیلات به انبوه‌سازان در دستور کار قرار ندارد، افزایش سقف تسهیلات را به ابتدای هر سال منوط دانسته و گفت: هم‌اکنون در تهران به ازای هر واحد ۱۷۰ میلیون تومان به انبوه‌سازان حرفه‌ای و کسانی که فناوری‌های نوین را رعایت کنند برای ساخت هر واحد تعلق می‌گیرد که این رقم در سال گذشته ۱۱۰ میلیون تومان بود. محمد حسن علمداری آخرین وضعیت تسهیلاتی که به انبوه‌سازان اختصاص می‌یابد را اعلام کرد و گفت: درحال‌حاضر افزایش سقف تسهیلات انبوه‌سازان در دستور کار بانک مسکن قرار ندارد.
وی افزود: از ابتدای امسال، با توجه به افزایش نرخ مسکن و تورمی که رخ داد، تسهیلات به مرور و به‌تدریج افزایش یافت.
علمداری خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در تهران، انبوه‌سازان حرفه‌ای و سازندگانی که فناوری‌های نوین را رعایت کنند به ازای هر واحد ۱۷۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت دریافت می‌کنند که سود بازپرداخت آن نیز ۱۸ درصد است. به گفته وی، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، تسهیلاتی که به انبوه سازان تعلق می‌گیرد ۱۶۰ میلیون تومان است و این رقم برای سایر شهرها ۱۳۰ میلیون تومان و برای شهرهای کمتر برخوردار ۱۱۰ میلیون تومان برنامه‌ریزی شده است که قابل پرداخت به انبوه‌سازان و سازندگان است.
بنا بر اعلام بانک مسکن، در پایان هر سال با جلساتی که برگزار و بررسی‌هایی که انجام می‌شود سیاست‌های اعتباری سال بعد تعیین می‌شود. رقم تسهیلاتی که در سال ۱۳۹۷ به انبوه‌سازان حرفه‌ای و کسانی که فناوری‌های نوین را رعایت می‌کردند برای تهران ۱۱۰ میلیون تومان، برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۰۰ میلیون تومان، برای سایر شهرها ۹۰ میلیون تومان و برای شهرهای کمتر برخوردار ۷۰ میلیون تومان بود.

کد خبر: 71398
تاریخ: 1398/09/16 - 23:34
منبع: روزگار معدن

انبوه‌سازان  واحد مسکونی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 معاون وزیر راه و شهرسازی خبرداد:

توافق وزارت راه با دو وزارتخانه دیگر برای ساخت مسکن ملی

می متالز - معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از توافق ساخت مسکن برای دو وزارتخانه جدید خبر داد و گفت: وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و همچنین فرهنگ و ارشاد اسلامی به جمع توافق‌های مسکن ملی اضافه شدند.
 مدیرکل مدیریت بحران استان گزارش داد

بازسازی ۹۶ درصدی کرمانشاه

می متالز - مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه معدل بازسازی مناطق زلزله‌زده استان را ۹۶ درصد اعلام کرد و گفت: به مالکان واحدهای نیمه‌کاره ۱۲ میلیون تومان تسهیلات دیگر پرداخت می‌شود تا ساخت واحدشان را به پایان برسانند.
 نوبخت:

۲۲۲۵ واحد مسکونی در بردسکن آماده تحویل است

می متالز - رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تحویل ۲ هزار و ۲۲۵ واحد مسکونی در بردسکن گفت: اگر انتقادها درباره بودجه سال آینده سازنده و برای توسعه کشور باشد، بسیار مهم بوده و باید آنها را مدنظر قرار دهیم.
 

قیمت یک متر خانه ۷۰ درصد افزایش یافت / رشد ۱۳۷ درصدی معاملات مسکن در ماه آذر

می متالز - آمار ارائه شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی حکایت از افزایش بیش از ۷۰ درصدی یک مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی در نه ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد، همچنین تعداد کل مبایعات ثبت‌شده در آذرماه سال جاری نسبت به آبان‌ماه گذشته رشد بیش از ۱۳۷ درصدی را تجربه کرده است.
 

افتتاح ۱۳۰ واحد مسکونی محرومان با حضور رئیس بسیج مستضعفان

می متالز - ۱۳۰ واحد مسکن محرومان در استان ایلام با حضور رئیس سازمان بسیج مستضعفین افتتاح شد.
 نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان تاکید کرد:

دو راهکار برای افزایش سودمندی تسهیلات خرید مسکن

می متالز - بازار مسکن همواره با کمبود تقاضا مواجه است و هر اقدامی در رابطه با بازار مسکن در ابتدا باید در راستای تقویت سمت عرضه باشد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما