خبر
مس  

انتظار روزهای خوش برای مس

می متالز - مس، در یک دهه آینده سال‌های پرتقاضایی را پیش‌رو خواهد داشت.

به گزارش می متالز، این در حالی است که در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی (۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ خورشیدی) این فلز افت شدید بها را تجربه کرد و این اتفاق از تمایل شرکت‌های معدنی به توسعه اکتشاف ذخایر مس کاست، چون بهای پایین مس راه‌اندازی معدن را از نظر اقتصادی به‌صرفه نشان نمی‌داد. با کاهش اکتشاف بازار مس، جهان برای عرضه به ذخایر معادن موجود روی آورد. در این معادن نیز استخراج مداوم به کاهش عیار کانی‌ها منتهی شد و بار دیگر بازار با چشم‌اندازی از کاهش عرضه در درازمدت روبه‌رو شد. حال تصور کنید در چنین شرایطی طرح‌هایی مانند تولید خودروهای برقی و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر همچنان توسعه پیدا کند؛ چنین اتفاقی به تقاضای مس دامن می‌زند و می‌تواند به ایجاد تنگنا در عرضه بینجامد.این احتمال نیز وجود دارد که در درازمدت صادرات از مبادی بزرگ صادراتی کنونی کمتر شود و بخش زیادی از عرضه از مبادی مانند مغولستان، قزاقستان، پاکستان و حتی افغانستان به بازار جهانی تزریق شود؛ کشورهایی که دارای ذخایر بکر هستند.در هر صورت بازار راه خود را پیدا می‌کند، ولی هنوز به آن مرحله نرسیده که احساس خطر کند.
 در کنار اینها دو سال جنگ تجاری بین امریکا و چین باعث تغییر شرایط اقتصادی چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس شد و گویا این کامودیتی را در تنگنا قرار داد. به یقین اگر جنگ تجاری وجود نداشت، بهای مس از آنچه اکنون است، بیشتر بود.
 در این بین قراضه هم می‌تواند گزینه خوبی برای کمبود ذخایر باشد، هر چند آلودگی‌های محیط‌زیستی برآمده از آن از جذابیتش می‌کاهد و درنهایت ایران نیز به عنوان بخشی از بازار جهانی مس، رویکرد خوبی به این فلز در چند سال گذشته پیدا کرده و طرح‌های توسعه کشور در بحث کنسانتره را به‌خوبی پیش می‌برد. این درحالی است که نیاز جهان بیش از هر محصولی به کنسانتره است اما مسئله این است که در بازار جهانی مس با وجود رقیبانی همچون شیلی کار ایران برای عرض‌اندام بسیار سخت می‌شود. با این حال مس ایران با پیشینه فعالیت ۴۰ ساله تاکنون به خوبی از پس نیازهای داخلی خود برآمده است.

پرویز امانیان - تحلیلگر بازار کار

کد خبر: 71404
تاریخ: 1398/09/16 - 23:43
منبع: روزگار معدن

مس  ذخایر مس  اکتشاف بازار مس  پرویز امانیان 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

"سرچشمه" و افزایش ۵۰ درصدی سرمایه

می متالز - شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه افزایش سرمایه می دهد.
 وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح:

تشریح جزئیات همکاری صنایع دفاع با خودروسازان/ تمامی خودروهای نیمه کاره با همکاری صنایع دفاع از پارکینگ ها ترخیص شد

می متالز - وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نحوه همکاری صنایع دفاع با خودروسازان داخلی را تشریح کرد.
 حاجی‌دلیگانی مطرح کرد:

مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان جدا از همسان‌سازی حقوق‌ها اجرا می‌شود

می متالز - عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور گفت: مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان جدای از موضوع همسان‌سازی حقوق آنهاست و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مطابق قانون در جای خود انجام می‌شود.
 بهادری مطرح کرد:

اخذ مالیات از ارزش زمین بلااستفاده؛ استراتژی بلند مدت برای کاهش قیمت مسکن

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: برخی افراد با هدف سرمایه گذاری اقدام به خرید زمین کرده که این مسئله فضا را برای تولید مسکن محدود می کند، از این رو اگر فردی به دلیل سرمایه گذاری و کسب سود از طریق خرید زمین است، باید مالیات آن را پرداخت کند.
 رونق خرید و فروش خانه در دی ماه امسال

قیمت مسکن رکورد تاریخی زد / هر متر خانه در تهران ۱۳ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان

می متالز - متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان در مناطق ۲۲گانه تهران در دی ماه امسال با ۴۱٫۹ درصد رشد نسبت به دی ماه سال گذشته به ۱۳ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان رسیده است. قیمت مسکن تهران در دی ماه امسال به بالاترین سطح تاریخی خود رسیده است.
 بررسی وضعیت قیمت لوله مسی در 17 دی ماه سال جاری؛

رشد هفتگی قیمت لوله‌های مسی در بازار

می متالز - قیمت انواع لوله‌های مسی دو شرکت‌ بابک مس ایرانیان و مهر اصل بعد از سپری شدن هشت روز، افزایش یافت و شیب صعودی را در پیش گرفته است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما