خبر
پتروشیمی  

بی‌توجهی «زنگنه» به توسعه صنعت پتروشیمی؛ ادعا یا واقعیت؟ (۲)

می متالز - در حالی که بهره‌برداری از طرح‌های پتروشیمی از ابتدای دولت یازدهم و تداوم پروژه‌های در دست اجرا، خود گواه رشد صنعت پتروشیمی و تحولات عظیم این صنعت و جلوگیری از خام‌فروشی است، نمایندگان مجلس شورای اسلامی توجه نکردن به توسعه صنعت پتروشیمی کشور را یکی از محورهای مطرح شده برای استیضاح وزیر نفت عنوان کرده‌اند؛ موضوعی که با یک بررسی ساده و نگاهی به رشد تولید و درآمد فعلی و آتی این صنعت مشخص می‌شود ادعاست یا واقعیت.

افزایش ۸۰ درصدی ظرفیت: به گزارش می متالز، ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی کشور در سال ۹۲ سالانه ۵۶ میلیون تن بوده است که با بهره‌برداری از ۱۵ طرح جدید، این رقم اکنون به سالانه ۶۶ میلیون تن رسیده است و با بهره‌برداری از ۲۷ طرح جدید دیگر تا پایان سال ۱۴۰۰ با افزایش ۸۰ درصدی ظرفیت به سالانه ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید.

افزایش ۲ برابری محصولات نهایی: هم‌اکنون سالانه ۳۱ میلیون تن محصول نهایی در صنعت پتروشیمی کشور تولید می‌شود که با افتتاح ۲۷ طرح جدید دیگر در دو سال آینده، رشد دو برابری محصولات نهایی پتروشیمی از سال ۹۲ تا پایان سال ۱۴۰۰ رقم می‌خورد.

افزایش ۶۰ درصدی درآمد: درآمد صنعت پتروشیمی هم‌اکنون سالانه بیش از ۱۷ میلیارد دلار است که با تداوم توسعه این صنعت، به ۲۵ میلیارد دلار تا پایان سال ۱۴۰۰ می‌رسد. به این ترتیب نسبت به درآمد ۱۵.۷ میلیارد دلاری سال ۹۲ رشد ۶۰ درصدی محقق خواهد شد.

افزایش ۷۰ درصدی درآمد ارزی: هم‌اکنون با صادرات بیش از ۷۰ درصد تولیدات پتروشیمی، درآمد سالانه ۱۲ میلیارد دلاری برای کشور حاصل شده است که بر اساس برنامه توسعه صنعت و رشد صادرات، درآمد ارزی صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰ با افزایش ۷۰ درصدی نسبت به سال ۹۲ به بیش از ۱۷ میلیارد دلار می‌رسد.

افزایش ۱۴ درصدی اشتغال: توسعه صنعت پتروشیمی افزون بر نقش بسزای آن در اقتصاد کشور و ایجاد ارزش افزوده، اشتغال‌زایی چشمگیری نیز به همراه دارد، به طوری‌که به ازای هر یک میلیون تن تولید در صنعت پتروشیمی، برای حدود هزار نفر اشتغال ایجاد می‌شود. به این ترتیب ۵۶ مجتمع پتروشیمی هم‌اکنون ۱۰۸ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است که این رقم در سال ۱۴۰۰ با ۱۴ درصد رشد به ۱۲۳ هزار نفر خواهد رسید. آمار اشتغال در صنایع پایین‌دست پتروشیمی بسیار خیره‌کننده است، زیرا به ازای تحویل هر یک میلیون تن محصول به بخش پایین‌دست ۱۷۰ هزار شغل ایجاد می‌شود؛ بنابراین هم‌اکنون با توجه به وجود ۱۵ هزار بنگاه فعال دراین بخش، برای ۸۸۰ هزار نفر اشتغال‎زایی شده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

افزایش ۷۰۰ میلیون دلاری درآمد صنعت پتروشیمی لردگان با بهره‌برداری از ۳ طرح پترول

می متالز - مدیرعامل پترول به بهره‌برداری از سه طرح پتروشیمی لردگان، فاز دوم پتروشیمی ایلام و سولفات پتاسیم ارومیه اشاره کرد و گفت: با گشایش این طرح‌ها، حدود ۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تن به ظرفیت، حدود ۷۰۰ میلیون دلار به درآمد و دو محصول جدید و با ارزش به سبد محصولات تولیدی صنعت پتروشیمی کشور افزوده شد.
 

برنامه ریزی امارات برای توسعه صنعت پتروشیمی

می متالز - شرکت او.ام‌.وی اتریش سرمایه‌گذاری‌اش در طرح‌های پتروشیمی امارات را از طریق سرمایه‌گذاری مشترک با یک شرکت اماراتی افزایش می‌دهد.
 وزیر نفت:

برای اولین بار همه منابع مالی قرارداد‌های نفتی فقط از بورس تامین خواهد شد

می متالز - وزیر نفت گفت: به دلیل کمبود منابع صندوق توسعه ملی و برای اولین بار همه منابع مورد نیاز قرارداد‌های نفتی فقط از بازار سرمایه تامین خواهد شد.
 

ابلاغ دستور المعل تنظیم بازار پتروشیمی؛ تحول یا مستندسازی

می متالز - از آنجا که صنعت پتروشیمی از صنایع مادر است، هرگونه تغییر و تحول در این صنعت، علی الخصوص دستورالعمل تنظیم بازار محصولات پتروشیمی بر صنایع پایین دستی نیز تأثیر می‌گذارد.
 وزیر نفت:

افزایش عرضه ۷۵ هزار بشکه‌ای، تأثیری در خروجی اوپک‌پلاس ندارد

می متالز - وزیر نفت به افزایش تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه‌ای کشورهای روسیه و قزاقستان در ماه‌های فوریه و مارس اشاره کرد و گفت: این مقدار تغییر در تولید، تأثیری در خروجی اوپک‌پلاس و بازار جهانی نخواهد داشت.
 وزیر نفت:

محدودیتی در صادرات مازوت وجود ندارد

می متالز - وزیر نفت در واکنش به برخی ادعاها مبنی بر افزایش آلودگی هوا ناشی از مصرف مازوت در نیروگاه‌ها گفت: هیچ محدودیتی در صادرات مازوت وجود ندارد و نه تنها در استان تهران، بلکه در نیروگاه‌های اصفهان، البرز و قم نیز مازوت مصرف نمی‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما