خبر
آلومینیوم   بورس کالا  

آلومینیوم داخلی گران‌تر از فوب خلیج‌فارس

می متالز - عضو هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم گفت: ابزارهای فروش مدت دار باید راه اندازی شود. این امکان، ریسک شرکت در مناقصات را هم کاهش خواهد داد.

به گزارش می متالز، در شرایطی که دشمن تلاش می‌کند هر لحاظ حلقه فشار را بر صنایع تولیدی و صادراتی کشور تنگ‌تر کند، سیاست‌گذاران داخلی باید از بار فشارها بکاهند. بورس‌کالا بازار مهمی برای بسیاری از صنعتگران ایرانی است و تسهیل معاملات این بازار هم برای صنایع عرضه کننده و هم صنایع پایین دستی، اهمیت دارد.

آریا صادق‌نیت در این خصوص بیان کرد: در بورس کالا اتفاقات مثبت بسیاری می تواند رقم بخورد، اما بعید می دانم به لحاظ سیستماتیک، انجام این تغییرات در اختیار بورس کالا باشد.

وی افزود: بورس کالا بازاری برای عرضه و تقاضای شفاف است، ولی قیمت گذاری در این بازار باید مورد بازنگری قرار گیرد. در شیوه قیمت‌گذاری کنونی، قیمت آلومینیوم در بورس‌کالا بالاتر از قیمت محصولات صادراتی است.

این فعال صنعت آلومینیوم اضافه کرد: به عبارتی آلومینیوم با قیمتی کمتر از آنچه در اختیار مصرف کنندگان و صنعتگران داخلی قرار میگیرد، در بازارهای صادراتی عرضه می شود. در حالی که در قانون بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید، کالاها باید به قیمت فوب خلیج فارس و حتی کمتر از آن در اختیار تولیدکنندگان داخلی برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده قرار بگیرد. این اتفاق نیفتاده و مکانیزم قیمت‌گذاری باید اصلاح گردد. در فرمول قیمت‌گذاری بورس کالا، ارز نیمایی لحاظ شده و قیمت‌ها از نرخ‌های صادراتی تیز بیشتر است. این فرمول می بایست بر اساس شرایط روز اصلاح گردد.

صادق‌نیت درخصوص صنایعی که تحت فشار هستند، تصریح کرد: می‌بایست فروش‌های مدت‌دار و سلف راه‌اندازی شود؛ تسهیل فرآیند تامین مواد اولیه در شرایط بحران نقدینگی شرکت ها، از بار فشارها خواهد کاست. سرمایه در گردش شرکت ها به سبب افت ارزش پول ملی کاهش داشته و گاهی شاهد هستیم عرضه های بورس کالا بدون خریدار می ماند. در حالی که تجربه نشان داده هر زمان فروش های مدت دار بوده، عرضه ها با استقبال مواجه شده است. ابزارهای فروش مدت دار باید راه اندازی شود. این امکان، ریسک شرکت در مناقصات را هم کاهش خواهد داد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 گلایه رئیس انجمن نوردکاران فولادی

برخورد با فولادسازانی که کف عرضه در بورس را رعایت نمی‎کنند

می متالز - رئیس انجمن نوردکاران معتقد است استمرار و تداوم عرضه های شمش فولادی در بورس کالا می تواند به بازگشت آرامش به بازار کمک کننده باشد.
 

عرضه کلیه محصولات کارخانه های فولاد در بورس کالا

می متالز - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: علت تاکید وزارت صمت بر عرضه محصولات در بورس کالا استفاده کردن شرکت‌های تولیدکننده فولاد از مزایای بورس است که در همین راستا باید کل تولید کارخانه های فولاد در بورس قیمت گذاری و عرضه شود.
 

گزارش عملکرد هفتگی شرکت‌های پتروشیمی

می متالز - گزارش عملکرد هفتگی شرکت‌های پتروشیمی در هفته منتهی به ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۹
 

خروج معاملات قیر و فولاد از بورس کالا زمینه‌ساز رانت و فساد می‌شود

می متالز - عضو هیات مدیره انجمن قیر ایران گفت: خروج معاملات قیر از بورس کالا، اندک شفافیت موجود در دادوستدهای این محصول را نیز از میان می‌برد و زمینه‌ساز رانت و فساد در این صنعت می‌شود.
 دبیر انجمن تولیدکنندگان باتری کشور خبر داد:

جمع‌آوری اجباری باتری‌های اسقاطی در دستور کار

می متالز - از ابتدای سال تاکنون قیمت باتری بیش از 40 درصد افزایش یافته و مشتریان را در خرید باتری با مشکل مواجه کرده است. مدیران شرکت‌های تولیدکننده باتری نیز بحث افزایش قیمت دلار و تاثیر آن بر قیمت سرب را یکی از دلایل اصلی برای افزایش قیمت‌ها عنوان کرده‌اند.
 

افزایش ۱۰.۰۰۰ تنی فروش وکیوم باتوم پالایشگاه شیراز در بورس کالا

می متالز - میزان فروش وکیوم باتوم این شرکت پالایشگاهی نسبت به هفته ۲۳ مرداد ماه با افزایش ۱۰.۰۰۰ تنی همراه شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما