خبر
بورس و سهام   خودرو  
کارشناس صنعت خودرو تاکید کرد:

"خودرو" قربانی شرایط سیاسی

می متالز - صنعت خودروی کشور با تولید چند محصول محدود و آن هم با کیفیت نه چندان مناسب آینده روشنی پیش رو ندارد.

به گزارش می متالز، دو شرکت خودروساز گزارش عملکرد ۹ ماهه خود را منتشر کرده اند. ایران خودرو رکورد فروش فصلی خود را در پاییز و به مبلغ ۱۰۰۶۷ میلیارد تومان به ثبت رساند که در قیاس با فصل قبل ۳۳ درصد بیشتر بوده اما، علی‌رغم این امر، با بهای تمام شده ی ۱۱۰۳۹ میلیارد تومانی، شرکت با زیان خالص ۹۷۱ میلیارد تومانی مواجه شده است.

در پاییز هزینه‌های عمومی و اداری ۴۷۶ میلیارد تومان و هزینه‌های مالی ۱۳۴۶میلیارد تومان بوده که به ترتیب ۲۷ و ۳۶درصد بیشتر از تابستان هستند.

ایران خودرو در بهار ۱۱۵۹، تابستان ۲۳۱۲ و در پاییز ۱۷۵۴ ریال زیان به ازای هر سهم داشته است. این شرکت در مجموع در ۹ ماهه سال جاری ۷۹۹۵ میلیارد تومان زیان خالص معادل ۵۲۲.۵ تومان زیان به ازای هر سهم داشته که در قیاس با مدت مشابه سال قبل ۵۶ درصد بیشتر شده است.

فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو در این خصوص بیان کرد: به نظر می‌رسد محدودیت‌هایی که اوایل سال جاری بر خوردویی‌ها اعمال شد و منجر به دپوی حجم زیادی خودرو در پارکینگ کارخانجات شد، بیش از آنکه ناشی از مشکلات بین المللی باشد، ناشی از مشکلات داخلی بود.

وی ادامه داد: اتفاق خاصی در عرصه بین‌المللی رخ نداده که تکمیل شدن خودروهای ناقص در پارکینگ کارخانجات را به آن ربط دهیم اما؛ تکمیل خودروهای ناقص به خاطر تغییراتی که در منشا تامین قطعات و عمدتا از سوی وزارت صنعت ایجاد شده بود، رخ داد.

وی افزود: اما نمی‌توان گفت وضعیت بهبود پیدا کرده یا خیر چراکه طبق آمارهای وزارت صمت، تیراژ تولید افت ۴۰درصدی نسبت به سال گذشته را ثبت کرده و احتمالا این افت تولید فعلا برطرف نخواهد شد.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: تنوع محصولات به شدت کاهش داشته و تولیدات خودروسازان محدود به چند محصول خواهد شد که اگر قرار باشد همین چند محصول محدود هم به سبب مشکلات استاندارد از سبد تولید خارج شوند مشکلات پررنگ تر خواهد شد.

زاوه در پیش بینی وضعیت بازار خودرو و سودآوری شرکت های خودروساز با شرایط فعلی گفت: با این شرایط مردم چاره‌ای جز خرید همین چند خودروی تولیدی توسط خودروسازان ندارند، اما از آنجا که خودروهایی که امکان تولید آن وجود دارد، خودروهایی است که قبلا ارزان قیمت بوده و توسط قشر متوسط خریداری می شده، حالا با افزایش قیمت‌ها احتمالا شاهد رکود در بازار خودروسازان خواهیم بود. به رشد سودآوری (سود عملیاتی) شرکت های خودروساز هم خوشبین نیستم.

وی اضافه کرد: مشکلات صنعت خودرو ناشی از سیاست های نادرست دولت است. حتی توانمندترین مدیر در صنعت خودرو با وجود دخالت های دولت در صنعت خودرو و محدودیت تراشی های وزارت صمت امکان رفع مشکلات را نخواهد داشت. صنعت خودرو به نوعی قربانی شرایط سیاسی شده و اگر همین شیوه ادامه داشته باشد، صنعت خودروسازی کشور در چند سال آینده مشکلات بیشتری خواهد داشت. صنعت خودروی کشور با تولید چند محصول محدود و آن هم با کیفیت نه چندان مناسب آینده روشنی پیش رو ندارد. نمی توان مرتبا از خودکفایی دم زد، ولی تولیدکنندگان تحت فشار باشند و به جای پیشرفت، عقبگرد داشته باشند.

کد خبر: 81409
تاریخ: 1398/11/02 - 23:53
منبع: بورس نیوز

فربد زاوه  صنعت خودرو  بازار سرمایه  ایران خودرو 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 چند نکته مهم درباره تغییرات قیمت سکه و ارز را بخوانید

یک تحلیل: آیا التهاب دلار و سکه به بورس ربط دارد + نمودار

می متالز - چرا همزمان با افت و خیز بورس، همین نوسان در بازار ارز و سکه نیز مشاهده میشود. عامل اصلی در التهاب قیمت سکه و ارز در قیاس با بورس چیست.
 

ابزارهای مالی چگونه به سهام عمق می بخشند

می متالز - بورس تهران و فرابورس ایران با ابزارهای جدید مالی میتواند تعمیق یابد.
 توسط شرکت مشاور سرمایه گذاری بررسی شد:

دلایل اصلاح و پیش بینی عبور شاخص از مقاومت یک میلیون واحدی

می متالز - شرکت مشاور سرمایه گذاری با بررسی روند معاملات، معرفی دو نماد دارای بیشترین ارزش و دلایل اصلاح، پیش بینی کرد شاخص از مقاومت روانی یک میلیون واحدی عبور می کند
 برای چندمین بار:

روحانی از بورس حمایت و بر عرضه سهام تاکید کرد/ اوراق ۳۰ هزار میلیاردی در راه

می متالز - رییس جمهور با اعلام چندمین حمایت از بازار سرمایه و تاکید بر لزوم تقویت و عرضه سهام جدید از تخصیص ۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق پذیره نویسی در خرداد به بخش عمران خبر داد.
 با بازدید سردار حاجی زاده از ایران خودرو و در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری:

مسیر تولید خودرو کم مصرف هموار تر شد

می متالز - فرمانده نیروی هوا فضا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از نمایشگاه دستاوردهای جدید گروه صنعتی ایران خودرو و "پروژه های فنا ورانه محصولات این خودرو ساز درسال جهش تولید" بازدید کرد و این بازدید مسیر تولید خودرو با مصرف سوخت پایین، مورد تاکید مقام معظم رهبری، را هموار تر کرد.
 

رفع شائبه کسب سود توسط خودروسازان در طرح فروش فوق العاده

می متالز - قائم مقام مالی و اقتصادی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تصریح کرد: با حذف پرداخت وجه در ثبت نام اولیه به دستور سرپرست وزارت صمت، دیگر شائبه اختصاص سود به مبالغ پرداختی به خودروسازان دیگر محلی از اعراب ندارد، چون هیچ گونه وجهی قبل از قرعه کشی پرداخت نمی‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما