خبر
اقتصاد   بورس کالا  

دخالت‌هایی که فروشندگان را تضعیف کرد!

می متالز - نباید انتظار داشت که عرضه‌کننده و متقاضی با نادیده گرفتن سودسازی بنگاه اقتصادی خود، تنها در راستای منافع کلانی گام بردارد که سیاست‌گذار به نفع اقتصاد خورد، حتی یک گام نیز برنداشته است.

به گزارش می متالز، غلام حسین جمیلی نایب رئیس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب و کارهای نوین دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران در خصوص تبانی قیمت در انجام معاملات بورس‌ کالا گفت: عرضه‌کننده و متقاضای درصدد دریافت سود بیشتر از معاملات خود هستند بنابراین فروشنده و خریدار در راستای منفعت شرکت‌ خود و بر اساس منفعت و سیاست‌گذاری‌های داخلی با یکدیگر کار می‌کنند و اگر سیاست‌های خرید و فروش آنها با هم مطابق شود و همخوانی داشته باشد، می‌توان این انتظار را داشت که حتی تبانی نیز در معاملات رخ دهد.

وی ادامه داد: ضعف نظارت و دخالت‌های بی‌جایی که به اسم بورس‌ کالا بوده و فروشندگان را تضعیف می‌کند باعث شده که خریدار و فروشنده در یک راستا و در جهت تامین انتظارات خود حرکت کنند.

جمیلی تصریح کرد: از سوی دیگر نباید انتظار داشت که عرضه‌کننده و متقاضی با نادیده گرفتن سودسازی بنگاه اقتصادی خود، تنها در راستای منافع کلانی گام بردارد که سیاست‌گذار به نفع اقتصاد خورد، حتی گامی برنمی‌دارد ولذا خریدار این حق را دارد که منافع خود را با فروشنده در یک رابطه دو جانبه تنظیم کند.

عضو اسبق هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران افزود: مچینگ موجب اخلال در نظام تنظیم قیمت در بازار و تغییر در روند تعیین قیمت از جانب نهادهای تعیین کننده با آن چیزی که در دنیای واقعی در حال شکل گیری هست می شود. منجر به سخت تر شدن کار در بازار، پیچیده تر شدن موضوعات و دستخوش قیمتی در بازار از لحاظ افزایش و کاهش قیمت می شود.

رییس کمیسیون کارآفرینی تصریح کرد: ناکارآمدی تصمیم گیری ها موجب مچینگ می شود، اگر تصمیماتی که در گذشته گرفته ایم کارآمدی و اثرگذاری لازم را داشت بازار به این سو نمی رفت که سخت گیری مضاعف، کنترل و نظارت بیشتری را در بازار داشته باشیم.

کد خبر: 93380
تاریخ: 1399/01/05 - 20:12
منبع: بورس نیوز

بورس‌ کالا  غلام حسین جمیلی  کمیسیون کارآفرینی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 ارزش معاملات پتروشیمی شازند بررسی شد:

رشد ۸درصدی نرخ فروش پلی‌پروپیلن "شاراک"

می متالز - در هفته گذشته ۱.۴۲۰ تن از پلی اتیلن سنگین پروشیمی اراک در بورس کالا به فروش رسید که نشان از افزایش ۸۸۰ تنی نسبت به هفته منتهی به ۲۰فروردین ماه دارد.
 

رشد ۸۸ درصدی حجم و ۱۸۱ درصدی ارزش معاملات بورس‌ کالای ایران

می متالز - در هفته منتهی به ۲۲ فروردین، ۵۲۸ هزار و ۵۹۵ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۲۳ هزار میلیارد ریال در بورس‌کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که به ترتیب رشد ۸۸ و ۱۸۱ درصدی را درحجم و ارزش معاملات تجربه کرد.
 

مروری بر مهم‌ترین رویدادهای تالار نقره‌ای در هفته‌ای که گذشت

می متالز - در دومین هفته فروردین ماه رویدادها و اظهار نظرهای مهمی پیرامون بورس‌ کالای ایران صورت گرفت که اقدامات بورس‌کالا جهت جلوگیری از شیوع کرونا، پذیرش ۵ محصول جدید در بورس‌کالای ایران و فرآیند تحویل قراردادهای آتی زیره‌سبز سررسید فروردین ماه از مهم‌ترین آنها بود.
 مدیرعامل شرکت تعاونی فولاد علویجه مطرح کرد:

"بهین یاب" سد راه توسعه اقتصادی کشور

می متالز - سامانه‌های نظیر بهین‌یاب اگر به‌صورت واقعی و شفاف نیز عمل کند، بیشتر سد راه توسعه اقتصادی کشور بوده تا عاملی برای پیشرفت چراکه خروجی و ورودی و حتی نحوه تصمیم‌گیری و تخصیص سهمیه‌ها در آن مشخص نیست.
 رئیس هیات‌مدیره انجمن ملی پلیمر ایران خبر داد

عرضه‌های خاص در بورس‌ کالا برای مبارزه با کرونا

می متالز - رئیس هیات‌مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران از تشکیل کارگروه مبارزه با ویروس کرونا با حضور نمایندگانی از وزارت صمت، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، بورس‌کالای ایران و نیز انجمن ملی پلیمر ایران و تعدادی از نهادها برای تامین اقلام موردنیاز مرتبط با کنترل این بیماری خبر داد.
 

مشکلات طرح پیشنهادی ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بورس‌ کالا

می متالز - طرح پیشنهادی ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بورس‌کالا موجب مشکلاتی در زمینه تامین به‌موقع مواد اولیه، نوسانات نرخ و کمبود نقدینگی برای واحدهای تولیدی می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما