خبر
مواد معدنی  
در بهار امسال محقق شد

رشد تولید ۶ محصول از ۱۰ محصول منتخب معدنی

می متالز - در بهار امسال از بین ۱۰ محصول منتخب معدنی، شش محصول رشد تولید و چهار محصول دیگر نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افت تولید داشتند.

به گزارش می متالز، جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که از ۱۰ محصول منتخب معدنی مورد بررسی قرار گرفته در این گزارش، طی سه ماهه نخست سال جاری، تولید فولاد خام و محصولات فولادی، کاتد مس، سیمان، شمش آلومینیوم و آلومینا میزان تولیدشان نسبت به سه ماهه ابتدایی سال گذشته رشد کرده و این در حالی است که شیشه‌ جام، ظروف شیشه‌ای، کنسانتره زغال‌سنگ و ظروف چینی، میزان تولیدشان کاهش یافته است.

براین اساس، شمش آلومینیوم در مدت مذکور با رشد ۴۶.۳ درصدی بیشترین درصد رشد را داشته است. در سه ماهه ابتدایی امسال تولید این محصول معدنی ۹۵ هزار تن بوده است، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۶۵ هزار تن شمش آلومینیوم تولید شده است.

پس از آن سیمان با ۱۰ درصد افزایش تولید نسبت به سه ماهه اول سال گذشته که ۱۴ هزار و ۸۶۸ تن تولید شده بود، در سه ماهه اول امسال میزان تولید خود را به ۱۶ هزار و ۳۵۳ تن رسانده است.

فولاد خام نیز در فصل بهار امسال نزدیک به شش میلیون و ۹۷۰ هزار تن تولید شده است که نسبت به شش میلیون و  ۴۲۶ هزار تن تولید شده در مدت مشابه سال گذشته رشد ۸.۵ درصدی داشته‌ است.

پس از آن آلومینا و کاتد مس نیز به ترتیب ۲.۳ درصد و ۲.۱ درصد در سه ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد تولید داشته‌اند. در فصل بهار سال ۱۳۹۸ آلومینا ۶۱ هزار و ۴۰۰ تن و کاتد مس ۶۸ هزار و ۲۰۰ تن تولید شده بودند که این ارقام در فصل بهار امسال به ترتیب به ۶۲ هزار و ۸۰۰ تن برای آلومینا و ۶۹ هزار و ۶۰۰ تن برای کاتد مس رسیده است.

براساس این گزارش، کمترین رشد تولید نیز مختص محصولات فولادی است که از پنج میلیون و ۳۸۸ هزار تن تولید شده در سه ماهه ابتدایی سال گذشته به پنج میلیون و ۴۸۵ هزار تن در مدت مشابه امسال رسیده و رشد ۱.۸ درصدی داشته است.

در مقابل ظروف چینی ۳۱ درصد، شیشه جام ۱۷.۱ درصد، ظروف شیشه‌ای ۱۰.۶ درصد و کنسانتره زغال‌سنگ ۴.۴ درصد کاهش تولید را در فصل بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده‌اند.

در مدت مذکور سال جاری، ۹ هزار و ۳۰۰ تن ظروف چینی تولید شده است که نسبت به ۱۳ هزار  و ۴۰۰ تن تولید شده در سه ماهه ابتدایی سال گذشته، ۳۱ درصد افت تولید داشته است.

همچنین شیشه جام نیز در مجموع از ۲۷۱ هزار و ۸۰۰ تن تولید شده در بهار ۹۸ به ۲۲۵ هزار و ۲۰۰ تن در بهار سال جاری و میزان تولید ظروف شیشه‌ای نیز از ۱۴۲ هزار و ۵۰۰ تن به ۱۲۷ هزار و ۵۰۰ تن در بهار امسال رسیده‌اند. 

کنسانتره زغال‌سنگ نیز در سه ماهه ابتدایی سال جاری ۳۴۰ هزار و ۱۰۰ تن تولید شده است که نشان از افت ۴.۴ درصدی این محصول معدنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد؛ چراکه در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ از این محصول ۳۵۵ هزار و ۸۰۰ تن تولید شده بود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 برای دومین ماه پیاپی؛

با افزایش تقاضای داخلی، صادرات فولاد هند کاهش داشت

می متالز - اطلاعاتی که از کمیته مشترک کارخانه های هند منتشر شده است نشان می دهد صادرات فولاد هند برای دومین ماه متوالی در ماه آگوست در مقایسه با ماه ژوئیه در میان تقاضای محلی بیشتر ۲۴.۵ درصد کاهش داشت و به ۱.۰۴ میلیون تن رسید.
 

عرضه کلیه محصولات کارخانه های فولاد در بورس کالا

می متالز - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: علت تاکید وزارت صمت بر عرضه محصولات در بورس کالا استفاده کردن شرکت‌های تولیدکننده فولاد از مزایای بورس است که در همین راستا باید کل تولید کارخانه های فولاد در بورس قیمت گذاری و عرضه شود.
 سرپرست امور استان‌های وزارت صمت:

داشتن راهبرد و رفع محدودیت‌ها، به تحقق اهداف دولت کمک خواهد کرد

می متالز - سرپرست اداره کل امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت: داشتن راهبرد، بهره‌گیری از توانمندی‌ بخش‌های مختلف اقتصادی و رفع موانع و محدویت‌ها، زمینه‌ تحقق اهداف راهبردی دولت و این وزارتخانه را فراهم خواهد کرد.
 در هجدهمین اجلاس سالانه هیات عمومی نظام مهندسی معدن مطرح شد؛

نقطه امید سرمایه‌گذاری‌ها بخش معدن و صنایع معدنی است/ معدن به درستی پیشران اقتصاد کشور است

می متالز - هجدهمین اجلاس سالانه هیات عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران با حضور داریوش اسماعیلی معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت، کامبیز مهدیزاده مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی، تقی نبئی رییس سازمان نظام مهندسی، بهرام شکوری رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران، اعضای کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی و اعضای هیات مدیره استان‌های سازمان نظام مهندسی معدن امروز برگزار شد.
 استاندار خراسان شمالی مطرح کرد:

کم لطفی وزارت صنعت به خراسان شمالی در حوزه معادن

می متالز - استاندار خراسان شمالی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به خراسان شمالی در حوزه معادن و زیرساخت‌های این حوزه کم لطفی کرده است.
 در جلسه مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت با سازمان بورس تشریح شد

بررسی ظرفیت های بازار سرمایه برای واحدهای تولیدی

می متالز - در جلسه ویدئو کنفرانس، با اتاق‌های بازرگانی، خانه‌های صنعت و معدن، سازمان‌های صنعت معدن و تجارت استانی و شرکتهای منتخب، ظرفیتهای بازار سرمایه و نحوه بهره گیری از آن تشریح شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما