خبر
سیمان   کاشی و سرامیک  

سرنوشت سیمان؛ در انتظار کاشی و سرامیک

می متالز - دبیر اجرایی تولیدکنندگان انجمن کاشی و سرامیک گفت: آنچه برای سیمان در حال اتفاق افتادن است، برای این صنعت هم دارد تکرار می‌شود. ما بارها اعلام کردیم که اکنون ظرفیت ما ۷۰۰ میلیون متر مربع است. در حالی که برای ۵۰ درصد این رقم فقط بازار داریم. حتی به وزارت صنعت نامه زدیم که تعدد تولیدکنندگان و محدودیت در صادرات به دلایل شرایط سیاسی باعث شده که واحدها تعطیل شوند اما بازهم می‌بینیم که دارند مجوز می‌دهند.

به گزارش می متالز، بهنام عزیز‌زاده در خصوص وضعیت فعالین این حوزه در سال ۹۷ گفت: با وجود اینکه تولیدات ما صادرات‌محور است، انتظار همگان این بود که وضعیت خوبی داشته باشیم اما سال گذشته سال بسیار سختی برای ما بود. تعدد بخشنامه‌های بانک مرکزی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان را سردرگم کرد. متاسفانه در هنگام صدور این بخشنامه‌ها هیچ نگاه کارشناسی وجود نداشت و آنقدر این بلاتکلیفی ادامه داشت که صادرکنندگان تصمیم گرفتند هیچ کاری انجام ندهند و برای مدتی از بازار دور شوند و عملا کار را در اختیار دلال‌ها قرار دادند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر این غیبت باعث شد که ما بازار خود را به خصوص در کشورهای همسایه از دست بدهیم. بانک مرکزی زمانی به پیمان‌سپاری ارزی تاکید داشت که ۹۰ درصد صادرات ما به عراق و افغانستان به صورت ریالی بود ولی از ما دلار و یورو می‌خواستند.

دبیر اجرایی تولیدکنندگان انجمن کاشی و سرامیک گفت: ما به لحاظ کمّی در سال ۹۷ افزایش صادرات داشتیم اما به لحاظ کیفی در هر متر مربع، کاهش شدید قیمت را تجربه کردیم. این در حالی است که مواد اولیه ما همچون جوهر چاپ و گلوله‌های سرامیکی به شدت افزایش پیدا کرده بود. به طور کلی در این سال به جای که ما به فکر تولید باشیم بیشتر به فکر تامین مواد اولیه، مشکلات کارگری و نحوه پیمان‌سپاری ارزی بودیم.

وی افزود: محدودیت در نقل و انتقالات بانکی باعث شده بود که نتوانیم مانند قبل به راحتی صادرات کنیم. اما با وجود همه این مشکلات به جای افزایش قیمت ، کاهش قیمت داشتیم به طوری که در سال ۹۶ هر متر را چهار دلار صادر می‌کردیم اما امسال دو دلار صادرات انجام دادیم!

دبیر اجرایی تولیدکنندگان انجمن کاشی و سرامیک تاکید کرد: آنچه برای سیمان در حال اتفاق افتادن است، برای این صنعت هم دارد تکرار می‌شود. ما بارها اعلام کردیم که اکنون ظرفیت ما ۷۰۰ میلیون متر مربع است. در حالی که برای ۵۰ درصد این رقم فقط بازار داریم. حتی به وزارت صنعت نامه زدیم که تعدد تولیدکنندگان و محدودیت در صادرات به دلایل شرایط سیاسی باعث شده که واحدها تعطیل شوند اما بازهم دیدیم که هفته گذشته دو واحد جدید در یزد افتتاح شده و بزودی دو واحد بزرگ نیز در سیستان و بلوچستان افتتاح خواهد شد.

وی اظهار داشت: ما از زمان ریاست آقای بهمنی در بانک مرکزی تا به امروز نامه زدیم به افرادی که می‌خواهند کارخانه تولید کاشی و سرامیک بزنند وام ندهند زیرا بازاری برای فروش محصولات نیست و حتی به صورت علمی و با عدد و رقم ثابت کردیم که امکان بازگشت سرمایه در این واحدها صفر است و اکنون تولید ما سه برابر مصرف داخلی است اما باز هم می‌بینیم که مجوز داده می‌شود و تازه وام‌های کلانی هم به آنها اهدا می‌شود. در حالی که هیچ‌گونه توجیه اقتصادی ندارد.

آیا غیر از این است که بانک برای دادن وام باید به دنبال توجیه اقتصادی باشد؟ این نشان می‌دهد که در هنگام گرفتن وام، معیارهای دیگری نیز به غیر از این موارد مطرح می‌شود و مهم است.

کد خبر: 33024
تاریخ: 1398/01/17 - 15:07
منبع: سیمان خبر

سیمان  کاشی و سرامیک  بهنام عزیز‌زاده 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

ارسال 100 تن سیمان از خراسان جنوبی به مناطق سیل زده

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی گفت: محموله یکصد تنی تولیدات کارخانه سیمان باقران درمیان برای کمک به سیل زدگان استان گلستان و شهر پلدختر تحویل بسیج سازندگی شد.
 با افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی؛

هند و چین متقاضی خرید سیمان ایران شدند/ پیش بینی رشد ۲۰ تا ۳۰ درصدی صادرات در سال جاری

می متالز - کارشناس صنعت سیمان از تقاضای جدید تجار هندی و چینی برای خرید سیمان ایران خبر داد و گفت: پیش‌بینی می شود صادرات سیمان امسال ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یابد.
 

«سخزر» بعد از شفاف‌سازی ناشی از نوسان ۵۰ درصدی قیمت سهام، به تابلو بازگشت/ سیمان خزر برنامه‌ای برای افزایش سرمایه ندارد

می متالز - سیمان ‌خزر بعد از شفاف‌سازی ناشی از نوسان ۵۰ درصدی قیمت سهام، به تابلوی معاملات بازگشت و علیرغم جوی منفی حاکم بر بازار، مثبت کار خود را آغاز کرد.
 

توضیحات سیمان شمال با توجه به افزایش قیمت سهام/ شرکت برنامه‌ای برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها ندارد

می متالز - با توجه به روند رو به رشد قیمت سهام نمادهای سیمانی طی روزهای‌ اخیر، سیمان شمال نیز با توجه به نوسان ۵۰ درصدی قیمت متوقف شد و در این زمینه توضیحاتی ارائه داد.
 دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان:

تداوم فعالیت سیمانی‌ها در گرو افزایش نرخ/ آمار تولید و فروش سیمانی‌ها در سال ۹۷/ پیمان سپاری ارزی، بندی بر پای صادرکنندگان سیمان

می متالز - الزام به صادرات ارزی و افزایش هزینه های حمل و نقل مهمترین موانع پیش روی صادرات صنعت بوده است.
 

رونق تولید، بدون رونق بازار امکان پذیر نیست

می متالز - مدیرعامل شرکت سیمان لامرد گفت: باید علاوه بر به موضوع رونق تولید، چالش های صادرات در کنار رونق تولید مورد توجه قرار گیرد زیرا بازارهای خارجی عاملی موثر در رونق تولید است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما