خبر
سیمان   سهام  

رالی داغ سهام سیمانی در خط پایان؟

می متالز - در معاملات امروز بورس تهران از شدت رشد نمادهای سیمانی کاسته شده است. «دنیای بورس» در بررسی برخی از نمادهای این گروه به لزوم وجود شرایط ویژه‌ برای حمایت بنیادی از ادامه رشد قیمتی نمادهای این گروه اشاره کرده بود. در معاملات امروز نیز برخی از نمادهای سیمانی صف فروش را تجربه می‌کنند با این حال قدرت نقدینگی در برخی دیگر از نمادها همچنان فضا را داغ نگه داشته است. با چنددستگی نمادهای این گروه این سوال مطرح می‌شود که آیا رشد نمادهای سیمانی به پایان رسیده است؟

به گزارش می متالز، «دنیای بورس» در بررسی دو نماد سیمانی به ریسک تشکیل حباب قیمتی با توجه به پیشی گرفتن قیمت سهام از وضعیت بنیادی سهام اشاره کرده بود. در این خصوص به پیش بینی سودآوری سیمان تهران و همچنین سیمان هگمتان مراجعه کنید. با این حال در معاملات امروز نیز سیمان تهران همچنان با صف خرید همراه است و بر این اساس دو سناریو قابل طرح است. بررسی این سناریوها می‌تواند رویه قیمتی کل گروه را تا حدودی مشخص سازد.

نخست این‌که پول داغ در حال استفاده از آخرین قدرت خود برای داغ کردن سهام سیمان تهران است و بر این اساس ریسک بالایی این سهم را تهدید می‌کند. با این حال در سناریو دوم شاید نتوان با این قطعیت در خصوص نوسانات یک سهم اظهارنظر کرد. بر این اساس هر گونه عامل بازاری مانند شایعات پیرامون افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی یا اخبار پشت پرده از دارایی‌های ثابت می‌تواند بهانه‌ای برای داغ کردن سهام بر اساس الگوی ذهنی بازار سهام اخباری باشد.

با این حال نکته‌ای که پس از رشدهای اخیر برای سهام سیمانی از اهمیت بالایی برخودار است انتظار برای انتشار گزارش‌ مالی جدید از این شرکت‌ها است. بدون توجه به نوسانات سودآوری این شرکت‌ها و اگر بنا باشد بهانه‌های بازاری نیز برای داغ کردن سهام مهیا نباشد ریسک حضور در معاملات این نمادها بالا خواهد بود. نخستین سیگنال عملکرد ماهانه شرکت‌ها در فروردین است که می‌تواند مسیر نوسان قیمتی سهام را مشخص کند. در گزارش‌های آتی «دنیای بورس» به برخی از نمادهای جذاب سیمانی از منظر بنیادی خواهد پرداخت. با این حال به صورت کلی باید به سودآوری به عنوان یک عامل بسیار مهم در نوسانات قیمت سهام توجه ویژه داشت. 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 جهش بورس به قله جدید

نقشه نیمروز بورس شنبه (31 فروردین)

می متالز - شاخص کل بورس تهران پس از اصلاح موقت طی روز چهارشنبه، بار دیگر به مسیر صعودی بازگشت. این نماگر در معاملات امروز به دلیل استقبال گسترده سرمایه‌گذاران از سهام بیش از 4 هزار واحد دیگر ارتفاع گرفت و برای اولین بار وارد کانال 204 هزار واحدی شد. انتشار اخبار مساعد پیرامون سهام خودرویی، اوره‌سازان صنعت پتروشیمی منجر به پیوستن ادامه‌دار پول‌های جدید و افزایش تقاضا در تمام صنایع بورسی در معاملات امروز ارزیابی می‌شود.
 در نظرسنجی هفتگی دنیای بورس مطرح شد

پیش‌بینی از تداوم صعود نماگرهای بازار سهام

می متالز - معاملات بورس تهران در هفته گذشته با رشد 3 درصدی شاخص کل به پایان رسید. این روند در شرایطی شکل گرفت که غالب کارشناسان و سهامداران حاضر در نظر سنجی سایت تحلیلی «دنیای بورس» روند شاخص سهام را صعودی پیش‌بینی کرده بودند. برآورد اکثر در نظرسنجی «دنیای بورس» از روند شاخص کل در هفته جاری نیز صعودی است.
 

جستجو برای سهام در بازار گاوی/ فتح 204 هزار واحد با جهش 4 هزار واحدی

می متالز - معاملات بورس تهران امروز نیز با رشد پرشتاب شاخص همراه شد. همان‌طور که در پایان هفته گذشته نیز اشاره شد سهام اصلاح موقتی را در پیش گرفته است و بار دیگر به مسیر صعودی خود ادامه می‌دهد. در این شرایط دیگر بازارها مسیر کم‌نوسانی را در پیش گرفته‌اند یا این‌که با ارزش معاملات پایین همراه هستند و در چنین شرایطی سهام یکه‌تازی می‌کند. رشدهای مداوم سهام از بازار «گاوی» یا bullish market خبر می‌دهد جایی که باید به دنبال اندک بهانه‌ای برای صعود سهام بود.
 سنجش هراس سهامداری در قله

دیده‌بان بورس شنبه (31 فروردین)

می متالز - شاخص کل بورس تهران هفته گذشته توانست رکورد جدیدی را در تاریخ خود به ثبت برساند و بر خلاف انتظار بسیاری از فعالان، عقب‌نشینی محسوسی را تجربه نکرد. اکنون اما در قله جدید و تجربه ابرکانال 200 هزار واحدی، سهامداران را با نگرانی‌هایی مواجه کرده که برای حرکت صحیح نیازمند شناخت عوامل و زمین بازی از جنبه‌های مختلف است.
 

رشد خیره‌کننده ۴ هزار واحدی شاخص بورس تهران/ رکوردشکنی به مدد افزایش قیمت کالایی و ارز

می متالز - شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز ۴ هزار و ۱۱ واحد رشد کرد و به رکورد ۲۰۳ هزار و ۹۲۲ واحد رسید.
 جهش تاریخی بازار سرمایه

شاخص بورس تهران از 200 هزار واحد گذشت

می متالز - امروز شاخص کل بورس تهران در مواجه با قله تاریخی 195 هزار و 480 واحدی که نهم مهرماه سال گذشته در عبور از آن ناکام مانده بود، توانست به مدد جو مثبت در معاملات اغلب گروه‌های حاضر در بازار، رشد 5120 واحدی را تجربه کند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما