خبر
سیمان و بتن   بورس و سهام  

رالی داغ سهام سیمانی در خط پایان؟

می متالز - در معاملات امروز بورس تهران از شدت رشد نمادهای سیمانی کاسته شده است. «دنیای بورس» در بررسی برخی از نمادهای این گروه به لزوم وجود شرایط ویژه‌ برای حمایت بنیادی از ادامه رشد قیمتی نمادهای این گروه اشاره کرده بود. در معاملات امروز نیز برخی از نمادهای سیمانی صف فروش را تجربه می‌کنند با این حال قدرت نقدینگی در برخی دیگر از نمادها همچنان فضا را داغ نگه داشته است. با چنددستگی نمادهای این گروه این سوال مطرح می‌شود که آیا رشد نمادهای سیمانی به پایان رسیده است؟

به گزارش می متالز، «دنیای بورس» در بررسی دو نماد سیمانی به ریسک تشکیل حباب قیمتی با توجه به پیشی گرفتن قیمت سهام از وضعیت بنیادی سهام اشاره کرده بود. در این خصوص به پیش بینی سودآوری سیمان تهران و همچنین سیمان هگمتان مراجعه کنید. با این حال در معاملات امروز نیز سیمان تهران همچنان با صف خرید همراه است و بر این اساس دو سناریو قابل طرح است. بررسی این سناریوها می‌تواند رویه قیمتی کل گروه را تا حدودی مشخص سازد.

نخست این‌که پول داغ در حال استفاده از آخرین قدرت خود برای داغ کردن سهام سیمان تهران است و بر این اساس ریسک بالایی این سهم را تهدید می‌کند. با این حال در سناریو دوم شاید نتوان با این قطعیت در خصوص نوسانات یک سهم اظهارنظر کرد. بر این اساس هر گونه عامل بازاری مانند شایعات پیرامون افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی یا اخبار پشت پرده از دارایی‌های ثابت می‌تواند بهانه‌ای برای داغ کردن سهام بر اساس الگوی ذهنی بازار سهام اخباری باشد.

با این حال نکته‌ای که پس از رشدهای اخیر برای سهام سیمانی از اهمیت بالایی برخودار است انتظار برای انتشار گزارش‌ مالی جدید از این شرکت‌ها است. بدون توجه به نوسانات سودآوری این شرکت‌ها و اگر بنا باشد بهانه‌های بازاری نیز برای داغ کردن سهام مهیا نباشد ریسک حضور در معاملات این نمادها بالا خواهد بود. نخستین سیگنال عملکرد ماهانه شرکت‌ها در فروردین است که می‌تواند مسیر نوسان قیمتی سهام را مشخص کند. در گزارش‌های آتی «دنیای بورس» به برخی از نمادهای جذاب سیمانی از منظر بنیادی خواهد پرداخت. با این حال به صورت کلی باید به سودآوری به عنوان یک عامل بسیار مهم در نوسانات قیمت سهام توجه ویژه داشت. 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 برترین‌های بورس در بهار معرفی شدند

«فملی» جزو پنج شرکت برتر بورس

می متالز - بر اساس آخرین فهرست ارائه‌شده ازسوی بورس برای سه‌ماهه نخست سال 1398، شرکت ملی صنایع مس ایران با نماد «فملی» جزو پنج شرکت فعال‌تر بورس شناخته شد.
 

زمان و شرایط عرضه بلوک « وبانک »

می متالز - بزرگترین بانک دولتی بلوک ۷.۵ درصدی سهام سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی را ۱۲ تیر ماه در بورس تهران عرضه می‌کند تا در صورت انجام، درصد مالکیت را کاهش دهد.
 

زمان عرضه اولیه «نوری»

می متالز - زمان عرضه اولیه پتروشیمی نوری اعلام شد.
 برای سه ماهه اول سال ۹۸ اعلام شد:

قرارگرفتن "فولاد"، "کگل" و "فملی" در میان ۵ رتبه نخست بورس تهران

می متالز - فهرست ۵۰ شرکت فعال تر بورس تهران برای سه ماهه اول سال ۹۸ به‌روز شد و از این لیست ۴ شرکت خارج و ۴ شرکت جدید اضافه شدند.
 چرخش سهام از مسیر نزولی؟

نقشه نیمروز بورس یکشنبه (2 تیر)

می متالز - شاخص کل بورس تهران درمعاملات امروز رشد قابل توجه بیش از 1.5 درصدی را تجربه کرد. شاخص سهام طی چهار روز متوالی نزولی شد اما از ابتدای معاملات امروز شاهد شکل‌گیری موج تقاضا برای سهام گروه‌های مختلف بودیم. در میان نمادهای با بیشترین اثر بر شاخص بورس نماینده‌هایی از گروه‌های معدنی، شیمیایی، مخابرات و همچنین پالایشی‌ها مشاهده می‌شود. در این میان گرچه سهام در مسیر صعودی قرار گرفته است اما ارزش معاملات همچنان از میانگین ارزش معاملات روزانه بهار کمتر است که می‌تواند نشانه‌ از ادامه تردید در بازار باشد.
 نقشه راه موج پایانی صعود بورس

دیده‌بان بورس یکشنبه (2 تیر)

می متالز - شاخص کل بورس تهران در معاملات شنبه چهارمین افت متوالی را از میانه هفته گذشته تجربه کرد. گرچه از شدت افت شاخص در مقایسه با روز چهارشنبه کاسته شد با این حال افت‌های متوالی در کنار افت شدید ارزش معاملات نگرانی معامله‌گران از ادامه رویه قیمتی سهام را به وجود آورده است. این د رحالی است که با توجه به رخدادهای بنیادی طی هفته‌های آتی احتمال رشد دوباره قیمتی سهام وجود دارد. در چنین شرایطی برآوردی از ریسک‌ها و فرصت‌ها می‌‌تواند مسیر دماسنج بازار را تعیین کند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما