خبر
مس  

حرکت به سمتِ صنعت سبز

می متالز - شرکت ملی صنایع مس ایران، طرح توسعه‌ای کارخانه اسید سولفوریک را در دستور کار قرار داد چراکه تغییرات فناوری، موضوع‌های جدیدی را به‌همراه می‌آورد.

به گزارش می متالز، به‌عنوان نمونه، تغییر فناوری کوره ریورب به فلش در واحدهای تابع شرکت ملی صنایع مس، یک اتفاق بزرگ و دستاورد مطلوب بود. با این وجود، گازهای خروجی از کوره ریورب (فناوری قدیمی) ۰.۷ تا ۱ درصد SO۲ دارد اما در کوره‌های فلش حاوی حدود ۲۶ درصد SO۲ است. در نتیجه، یکی از مهم‌ترین اقدامات مورد نیاز در کنار ساخت کوره‌های فلش، راه‌اندازی کارخانه‌های اسید است تا حجم آلایندگی‌های زیست‌محیطی را به کمترین میزان کاهش دهد. در این زمینه، همزمان با طرح تغییر فناوری از ریورب به فلش، ساخت کارخانه‌های اسید از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران پیگیری شده است. در فرآیند تولید برخی فلزات اساسی مانند مس، گاز دی‌اکسید گوگرد به‌عنوان یک محصول جانبی تولید می‌شود و برای جلوگیری از ورود این گاز (به‌عنوان یک آلاینده)، باید راهکاری برای حذف آن پیدا کرد. تبدیل این گاز به اسیدسولفوریک، یکی از به‌صرفه‌ترین کارهایی است که می‌توان برای جلوگیری از انتشار آن در محیط انجام داد. درنتیجه می‌توان گفت اسید سولفوریک یک الزام برای کارخانه فلش است. پروژه اسید در شرکت مس زمانی مطرح شد که کارخانه ذوب سرچشمه از سال ۱۳۸۹ تغییر فناوری ذوب از ریورب به فلش را آغاز کرد. ظرفیت طراحی کارخانه‌های اسید در سرچشمه و خاتون‌آباد ۶۰۰ هزار تن اسید ۵.۹۸ درصد است اما کارخانه اسید سرچشمه با صرف هزینه‌ای معقول و تعویض برخی تجهیزات، قابلیت ‌افزایش ظرفیت تولید تا یک‌میلیون تن اسید در سال را دارد. برای اینکه از چه فناوری در این پروژه استفاده شده است باید گفت فناوری‌های برتر جهان در ساخت کارخانه اسید چند مورد بیشتر نیستند. برترین فناوری، متعلق به شرکت مونسانتوی امریکاست که کارخانه‌های اسید چین بیشتر به وسیله همین شرکت ساخته شده‌اند. در مقام دوم نیز اتوتک قرار دارد. با توجه به زمینه‌های همکاری زیاد شرکت مس و اتوتک، شرکت مس تصمیم گرفت کارخانه‌های اسید در مجتمع مس سرچشمه و خاتون‌آباد بر اساس فناوری جذب مضاعف (Absorption Double) طراحی شوند که صاحب این فناوری، شرکت اتوتک آلمان است. هزینه سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی ۲ پروژه اسید با احتساب کارخانه‌های تصفیه‌پساب و اضافه‌کاری‌های مرتبط، حدود ۲۰۶ میلیون یورو و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است.

محمدرضا سرحدی / مجری ساخت شرکت ملی صنایع مس ایران

کد خبر: 33549
تاریخ: 1398/01/26 - 12:45
منبع: روزگار معدن

شرکت ملی صنایع مس ایران  فلزات اساسی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

کاهش قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی

می متالز - امروز در بازارهای جهانی قیمت انواع فلزات کاهشی بود و تنها آلومینیوم و اندکی نقره افزایش قیمت داشت.
 بهمن‌آبادی تشریح کرد:

اقدامات شرکت مس برای تبدیل شدن به صنعت سبز

می متالز - مدیر HSE شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران تا تبدیل شدن به صنعت سبز راه زیادی ندارد.
 مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان شرقی:

شرکت مس به تعهدات زیست‌محیطی‌اش عمل کرده است

می متالز - مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان آذربایجان شرقی در بازدید از غرفهٔ شرکت ملی صنایع مس ایران در نمایشگاه محیط‌زیست گفت: خوشبختانه شرکت مس در همهٔ موارد ابلاغی در زمینه محیط‌زیست، با این سازمان تعامل و هماهنگی لازم را داشته و به تعهدات خود عمل کرده‌ است.
 آبسیم بررسی کرد:

سرچشمه افزایش سرمایه این شرکت بسته شد / دست بسته «سرچشمه» در یک اقدام مهم

می متالز - گاهی اوقات به طول انجامیدن فرایندهای افزایش سرمایه، برنامه‎ریزی‎های شرکت‎ها را دچار چالش می‎کند. «سرچشمه» از جمله شرکت‎هایی است که انتظاراتش از افزایش سرمایه برآورد نشد.
 عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم رفسنجان و انار:

راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی مس به رونق تولید کمک می‌کند

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی گفت: صنایع پایین دستی مس در بیش از 500 هکتار منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان در حال راه اندازی است که این کار در ایجاد فرصت های جدید شغلی پایدار و رونق تولید استان کرمان و سایر استان ها موثر است.
 

رشد 15 درصدی درآمد فروش ملی مس در سال 97 / تولید 247 هزار تن کاتد و فروش بیش از 171 هزار تن از این محصول در یک سال اخیر

می متالز - شرکت ملی صنایع مس ایران براساس عملکرد 12 ماهه برای سال مالی منتهی به29 اسفند 97 مبلغ 100 هزار و 619 میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد رشد داشته است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما