خبر
آهن و فولاد   محیط زیست  
مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان:

صنایع فولادی در رتبه آخر آلاینده ها قرار دارند

می متالز - منصور یزدی‌زاده مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در نشست خبری در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط‌زیست اظهار کرد: محیط زیست بحث‌های متعددی به ویژه برای فولاد وجود دارد اما اگر به مراجع محیط زیست مراجعه کنیم می بینیم که صنایع رتبه آخر را در آلایندگی دارند.

به گزارش می متالز، وی ادامه داد: صنعت فولاد در مقایسه با سایر صنایع در رتبه پایین تری قرار دارد و شرکت‌های فولادی که با روش های عرف تولید را انجام می‌دهند ضمن تولید اقدامات زیست محیطی را انجام می دهند و این موضوع باعث نمی شود که بحث محیط زیست کنار گذاشته شود.

وی گفت: بحث محیط زیست بیشتر درخصوص تولید گازهای گلخانه ای است که محیط زیست در استان‌های مختلف نماینده دارد و استانداردهایی تعریف کرده است‌.

یزدی زاده ادامه داد: درخصوص ذوب آهن اختلاف نظر وجود دارد که آیا ما در درجه دوم آلاینده ها هستیم یا اول؟ اما خوشبختانه با اقدامات اصلاحی و غبارگیری کنورتورها میزان آلایندگی در حال کاهش است و محیط زیست نیز آن را بررسی می کند.

وی گفت: صنعت در ذات خود آلاینده است اما مهم کنترل این آلودگی است. یکی از اجبارها این است که به ازای فضایی که دارید 25درصد فضای سبز داشته باشید.
اکنون کل فضای تولید 800 هکتار داریم و 16هزارو 500 هکتار فضای سبز که بیش از 80 برابر این اصل بوده است. از این فضا حدود 2هزارهکتار به صورت غربال و مابقی به صورت دیمی آبیاری می‌شود.

به گفته وی 10/5 میلیارد تومان در سال 96 برای فضای سبز هزینه شده است.

وی گفت: استفاده از پسماند از دیگر مواردی است که در ذوب آهن اصفهان انجام گرفته است‌‌.

وی ادامه داد: ما در حال توسعه تصفیه خانه ها هستیم تا به جای استفاده از آب خام و زاینده رود در چهارسال آینده از پساب فولادشهر نجف آبادو زرین شهر 560 لیتر بر ثانیه استفاده کنیم تا پساب جایگزین آب خام شود.

وی گفت: ظرفیت تولید ما در سال 4میلیون تن است نیز به همین میزان است که با اضافه شدن پساب فلاورجان ظرف 4سال آینده کل نیاز صنعتی ذوب آهن را با پروژه BOT تامین کنیم.

یزدی زاده افزود: مصرف آب حدود 5/5 لیتر به ازای هرکیلوفولاد است. البته فرآیند ذوب آهن متفاوت است و با ظرفیت تولید کامل این رقم سرشکن خواهد شد.
نکته دیگر درخصوص نیروگاه ذوب آهن اصفهان است که 220 مگاوات برق تولید می کند که نیازمند آب بدون‌املاح است.

وی در خصوص تامین مواد اولیه نیز وی گفت: ما ذخایر فراوانی از زغال‌سنگ داریم که باید از آن استفاده کنیم تا ضمن اشتغالزایی برنامه بهتری برای گاز داشته باشیم.

یزدی زاده گفت: ذوب آهن 3 باتری دارد. باتری شماره 2 مستهلک شد و با راه اندازی باتری شماره 3 آن را جمع آوری کردیم اما باتری شماره یک کاملا به روز و اصلاح شده و سیستم‌ غبارگیری آن درست شده است.

وی گفت: بازسازی باتری 3 به زمان تحریم خورد و پروژه ناتمام ماند و اوکراینی ها رفتند و چینی ها نتوانستند این پروژه را کامل کنند. سال گذشته 3 اقدام روی آن انجام دادیم که 2 مورد آن کامل شده است.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت: کوره شماره 3 تا میلاد امام زمان (عج) افتتاح خواهد شد و افزایش ظرفیت هم خواهیم داشت.

وی در خصوص پروژه pci یا همان تزریق پودر زغال نیز گفت که تا آخر فرودین پروژه سرد آن راه اندازی می شود. در واقع مصرف مواد اولیه و کاهش هزینه خواهیم دلشت و آلایندگی به شدت کمتر خواهد شد و کمک می کند که ظرفیت کوره بلند را افزایش دهیم.

یزدی زاده ادامه داد: پروژه تولید ریل را سال گذشته آغاز کردیم و از فروردین تولید ریل برای وزارت‌راه آغاز می‌شود.
هات شارژینگ که 3 سال پیش به بهره برداری رسید شمش به صورت مستقیم تبدیل به نورد می شود و مصرف انرژی را به شدت کاهش می دهد.

 

تامین سنگ آهن ذوب آهن

به گفته یزدی‌زاده ذوب آهن تنها شرکتی است که کوره بلند است و باید مستقیم سنگ اهن دانه بندی با عیار بالای 60 درصد استفاده کند. امروز سنگ اهن بالای 60 درصد تبدیل به کنسانتره شده و ارزش افزوده بیشتری دارد و در نتیجه کسی علاقه برای ارائه سنگ آهن به ما را ندارد. در این زمینه وزارت صمت هم قول همکاری داده و ما باید با شرکتهای تولید کننده کنسانتره در بورس برای خرید سنگ آهن رقابت کنیم.

وی ادامه داد: ذوب آهن نیاز به 6 میلیون تن سنگ آهن برای 4میلیون چدن دارد. تا چندسال گذشته از سنگ آهن مرکزی تامین میشد اما اکنون این معادن درگیر صنایع پایین دستی شده اند و به سمت فولادسازی رفته اند. این در حالی است که ذوب آهن نیازمند زغال‌سنگ با کیفیت است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

میزان سرمایه‌گذاری 2 ساله در فلزات اساسی

می متالز - وزیر صمت از سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری در زنجیره فلزات اساسی خبر داد.
 

ایرالکو در فهرست واحدهای آلاینده های زیست محیطی است

می متالز - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: نام شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) در فهرست واحدهای آلاینده های زیست محیطی قرار دارد و معرفی آن به عنوان صنعت سبز بدون اصلاحات مورد تایید قابل پذیرش نیست.
 

استانداردهای زیست محیطی مجتمع سنگان خواف ایده‌آل نیست

می متالز - مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی گفت: مجتمع سنگان خواف تا حصول استانداردهای زیست محیطی فاصله دارد.
 رئیس کل اچ‌اس‌یی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس عنوان کرد

پایش مستمر پروژه‌های زیست محیطی مجتمع‌های هلدینگ خلیج فارس

می متالز - رئیس کل بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس گفت: پایش ماهانه پروژه‌های زیست محیطی و ممیزی پسماندها، آب و پساب شرکت‌ها به‌طور دقیق در حال انجام است.
 

در صنعت فولاد به خودکفایی مناسبی رسیده‌ایم

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خوشبختانه در صنعت فولاد کشور به خودکفایی مناسبی دست یافته‌ایم.
 

مشکل کنونی «ذوب»

می متالز - ذوب‌آهن اصفهان با اکتشاف و راه‌اندازی معادن در دهه‌های گذشته، همچنان از تامین سنگ‌آهن رنج می‌برد. پیش‌تر ذوب آهن در خصوص شروط پنج گانه برای دریافت مجوز تامین سنگ آهن دست به شفاف‌سازی زده بود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما