خبر
اقتصاد   مسکن و ساختمان  

بازار مسکن به رکود می‌رود؟

می متالز - کارشناسان و صاحب‌نظران می‌خواهند به این سوال پاسخ دهند که آیا بازار مسکن در سال ۹۸ به رکود خواهد رفت؟ در صورت وقوع، آیا این رکود از جنس رکود تورمی خواهد بود؟ یا آنکه بازار مسکن در سال جاری قرار است در مسیر متفاوتی قدم بگذارد؟

به گزارش می متالز، بخش مسکن را می‌توان یکی از مهم‌ترین بخش‌های توسعه در هر جامعه دانست. در اهمیت بخش مسکن همین بس که بخش قابل‌توجهی از ثروت و درآمد ملی را به خود اختصاص داده است. این بخش با ابعاد وسیع اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و کالبدی، اثرات گسترده‌ای در ارائه ویژگی‌ها و سیمای جامعه به مفهوم عام دارد.

با عنایت به سهم‌بری بخش مسکن از اقتصاد خانوار و اقتصاد ملی و برای حفظ تعادل بازار، اتخاذ سیاست‌های مناسب در هر دو سوی عرضه و تقاضا و تدوین برنامه‌ای جامع در این بخش حائز اهمیت فراوان است. دستیابی به این مهم، مستلزم شناسایی کامل و تجزیه و تحلیل عمیق ابعاد و عوامل موثر بر آن است. در این میان شاید بتوان پرداختن به شاخص‌های بخش، برآورد صحیح تغییرات هر یک از شاخص‌ها و پیش‌بینی آن و شناخت صحیح وضعیت موجود بازار را کلیدی‌ترین ابزار برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در این بخش دانست.

بازار مسکن در ایران از سال ۱۳۷۰ تاکنون با پنج دوره رونق و رکود مواجه شده است. این دوره‌ها به این گونه شکل می‌گیرند که پس از چند سال ثبات قیمت و کاهش حجم معاملات و به تبع آن کاهش سرمایه‌گذاری، عرضه مسکن به‌صورت نسبی کاهش می‌یابد و این کاهش عرضه به همراه تغییرات قابل‌توجه در یک عامل برون‌زا، منجر به افزایش قیمت در بازار مسکن شده و متعاقبا سرمایه‌گذاری در ساخت و ساز و شاخص‌های عرضه مسکن مثبت می‌شوند.

بررسی دوره‌های رونق و رکود نشان می‌دهد که دلایل برون‌بخشی پنج دوره افزایش قیمت، در سال‌های ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵ ناشی از جهش نرخ ارز، نرخ بالای رشد نقدینگی در سال‌های پیش از آن و همچنین منفی بودن نرخ سود بانکی و سوق نقدینگی از سیستم بانکی به سمت بازار مسکن، در سال ۱۳۸۱ عمدتا متاثر از ورود سایر بانک‌ها در حوزه تسهیلات‌دهی به بخش مسکن و همچنین محدودیت‌های ایجاد شده توسط شهرداری تهران در حوزه شهرسازی، در سال ۱۳۸۶ ناشی از حجم زیاد نقدینگی تزریق شده به اقتصاد از محل درآمدهای نفتی (بیماری هلندی)، نرخ سود حقیقی منفی، انحراف منابع طرح خوداشتغالی به سمت بخش مسکن و همچنین تزریق منابع بانک‌ها و موسسه‌های مالی به این بخش به قصد سوداگری در سال ۱۳۹۱ ناشی از وجود نرخ سود حقیقی منفی و جهش در نرخ ارز بوده است.

در سال‌های اخیر نیز پس از یک دوره ثبات قیمت و رکود در ساخت و ساز، انتظار می‌رفت قیمت مسکن در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ با افزایش مواجه شود و ساخت‌وساز نیز در این سال‌ها روند صعودی به خود بگیرد. ولی با توجه به کنترل انتظارات تورمی و پیش‌بینی ثبات در متغیرهای کلان اقتصادی، عموما، کارشناسان پیش‌بینی جهش قیمت و شوک در بازار مسکن را نداشتند.

ولی با روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا و اعمال تحریم از سوی این کشور، بازارهای موازی و تاثیرگذار بر بخش مسکن به خصوص نرخ ارز با تلاطم و بی‌ثباتی مواجه‌ شد و در پی آن شاخص قیمت در عموم بازارها از جمله بازار مسکن افزایش قابل‌توجهی یافت؛ به‌طوری که میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران در آخرین ماه سال گذشته به ۱۱ میلیون تومان رسید.

 هر چند مطابق دوره‌های گذشته، پس از افزایش قیمت‌های روی داده در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷، این انتظار وجود دارد که قیمت مسکن در سال ۱۳۹۸ با رشد مواجه نشود و بازار مسکن امسال دوره ثبات قیمتی را تجربه کند. اما به نظر می‌رسد احتمال اثرگذاری برخی پارامترهای بیرونی بخش مسکن می‌تواند تا حدودی قطعیت این پیش‌بینی را زیر سوال برد.

باشگاه اقتصاددانان  قصد دارد با نظر کارشناسان مسیر حرکتی بازار مسکن در سال 98 را مورد پرسش و تامل قرار دهد:

در همین رابطه نیز بخوانید: بازیگران اصلی بازار مسکن سال 98

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

چشم انداز بازار مسکن / عواملی که قیمت مسکن را کاهش می دهند

می متالز - کاهش ماهیانه قیمت در مناطق میانی، افت ۷۸ درصدی معاملات و افزایش ۲۵ درصدی ساخت و ساز، چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای را پیش روی بازار مسکن پایتخت قرار داده است.
 نگاهی به بازار معاملات مسکن

اجاره یک واحد مسکونی در منطقه ارم چقدر هزینه دارد؟ + قیمت

می متالز - یک دستگاه واحد مسکونی ۳۵ متری واقع در منطقه ارم، خیابان بهار با مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره و ۳۰ میلیون تومان ودیعه معامله می‌شود.
 وضعیت نبض بازار بالادست ساخت‌وساز

تورم زمین هم چرخش کرد

می متالز - افت تورم فصلی در بازار املاک پایتخت، به «زمین» رسید.
 افضلی مطرح کرد:

ادعای جدید انبوه‌سازان؛ توانایی تولید سالانه ۱ میلیون واحد مسکونی

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: اخیرا برخی از انبوه سازان اعلام کرده اند که ما توان تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی را داریم، از این رو می توان از این ظرفیت برای تولید ملک و کاهش تقاضا و افزایش عرضه استفاده کرد.
 چرخش نقدینگی از سمت سهام کالایی؟

دیده‌بان بورس یک‌شنبه (27 مرداد)

می متالز - شاخص کل بورس تهران روز گذشته پس از یک صعود ناموفق در نهایت با رشد اندک معاملات را به پایان رساند. همچنان نمادهای کالایی بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل دارند و در این میان توجه به سمت دیگر نمادها با ارزش بازار کمتر جلب شده است. به این ترتیب با وجود درجای شاخص کل سهام، شاخص کل هم‌وزن رشد نزدیک به یک درصدی را به ثبت رساند. گروه‌های غیرکالایی با بهانه‌های متفاوت مورد توجه معامله‌گران بورس هستند.
 

تابلوی جدید تقاضا در بازار مسکن

می متالز - ترکیب جدید جمعیت ایران، تابلوی تقاضای آتی در بازار مسکن را به‌روز کرد. اطلاعات رسمی از آخرین آمارهای مربوط به میزان جمعیت و تعداد خانوار، حاوی ۶ نشانگر درباره ترکیب جمعیتی است که براساس آن می‌توان گفت: «پیر شدن» ایرانی‌ها در مسیر خلاف جهت رشد جمعیت «جوان» شتاب گرفته است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما