خبر
اقتصاد   بورس و سهام  
یک کارشناس بازار سرمایه:

موضوع تبلیغات و آشنا کردن سرمایه‌ گذاران و آحاد مردم با بازار سرمایه از اهم واجبات است

می متالز - فاینکس ۲۰۱۹ اتفاقی است، که در نخستین روزهای سال آینده به عنوان بزرگترین رویداد اقتصادی کشور رقم می‌ خورد.

به گزارش می متالز، این گردهمایی در پیشبرد اهدافی چون تقویت فرهنگ سازی و سرمایه‌ گذاری مولد در کشور تاثیر پر رنگی دارد.

یک کارشناس بازار سرمایه در پیش‌ بینی از وضعیت بازار سرمایه در سال جاری گفت: با توجه به وجود مولفه‌ های نبود اطمینان در شرایط کنونی،‌ پیش‌بینی از شرایط سال آینده سخت است، البته در آغاز فصل بهار خبرهای خوبی در انتظار است، که می‌ تواند بازار را تحت تاثیر خوبی قرار دهد.

روی خوش بازار ۹۸

عظیم ثابت، ارایه گزارش دوازده ماهه و آغاز مجامع شرکت‌ ها در بهار را بر مثبت بودن بازار موثر دانست و افزود: این اتفاق اثرگذاری بهتری در وضعیت شرکت‌ ها دارد، به طوری که بر سودآوری و افزایش انگیزه سهامداران موثر است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه به روند بازار در سال ۹۷ ‌اشاره کرد و توضیح داد: سال ۹۷ به علت جهش قیمت ارز و فلزات اساسی و نفت به عنوان محرک های اصلی رشد بازار با رشد طوفانی بورس به خصوص در شش ماه نخست مواجه بودیم. این وضعیت بر تولید و فروش شرکت‌ ها تاثیر زیادی گذاشت و در بسیاری مواقع نسبت به پیش‌ بینی‌ ها فراتر رفت و به نظر می‌رسد، می‌ توانیم این وضعیت را در سال جاری نیز متصور باشیم.

ثابت ادامه داد: البته در خصوص تداوم این روند، نگرانی‌ هایی هم وجود دارد، به این معنی که باید دید، تداوم سودآوری شرکت‌ ها با توجه به تشدید تحریم‌ ها و احتمال تهدید آنها وجود دارد یا خیر.

این کارشناس بازارسرمایه عنوان کرد: نوسانات قیمت دلار بر روند سودآوری شرکت‌ها تاثیر زیادی دارد. بر این اساس، باید دید شرکت‌ها در سال ۹۸ چه پیش‌بینی برای دلار خواهند داشت، هرچند که به نظر می‌رسد این تغییر خاصی در این خصوص نداشته باشیم.

بازار سرمایه، پیشرو در ارائه شفافیت و عدالت 

وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه بازارسرمایه هنوز به اندازه کافی رشد نکرده است که دلیل آن هم می‌ تواند آشنایی اندک سرمایه‌ گذاران با این بازار باشد، گفت: بازار ما باید بیشتر مورد توجه سرمایه‌ گذاران قرار بگیرد.

ثابت نمایشگاه بورس، بانک و بیمه (فاینکس ۲۰۱۹) را به عنوان یکی از بزرگ ترین رویدادهای اقتصادی پیش رو دانست و گفت: این نمایشگاه رویداد خوبی است که باید حتما دنبال شود، بهتر است برای غنی‌ سازی و نوآوری این رویداد تلاش بیشتری شود. همچنین باید پیشرو بودن بازارسرمایه به لحاظ شفافیت و قیمت‌ گذاری عادلانه نشان داده شود.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: بخش مهم دیگری که باید در نظر داشت، موضوع تبلیغات و آشناسازی سرمایه‌ گذاران و آحاد مردم با بازارسرمایه است. مردم باید بدانند که محل اصلی سرمایه‌ گذاری بازارسرمایه است و این بازار است که به تولید و حمایت از آن کمک می‌ کند.

او ادامه داد: این موضوع امکان ندارد، مگر اینکه تمام ارکان بازارسرمایه در آن نقش داشته باشند،‌ در این میان به خصوص توجه بیشتر دولت به بازار اهمیت زیادی دارد.

وی افزود: این بازار، کارکردهای بسیار متنوعی دارد، به طوری‌ که برای هر سلیقه‌ ای امکان استفاده از ابزارهای متعدد وجود دارد. این ابزارها در حال پیشرفت هستند و با تنوع زیادی که دارند، می‌ توانند پاسخگوی سلیقه‌ ها و نیازهای مختلف باشند.

او گفت: از این رو ابزارهای مختلف باید به مردم شناسانده شوند، زیرا هنوز عده زیادی از وجود چنین امکان‌ هایی بی‌ خبرند. چنین شناختی می‌ تواند در رویدادهایی مانند نمایشگاه اتفاق بیفتد تا توجه مردم را جلب کرده و آنها را با قابلیت‌ های سود دهی در این بازار آشنا کند، البته باید همچنان به افزایش عمق بازار و شفافیت پرداخته شود.

ثابت در پایان عنوان کرد: بازار سرمایه به دلیل ماهیت تخصصی‌ و چالشی بودن هنوز به میزان کافی مورد استقبال قرار نگرفته است. در این راستا با چنین رویدادهایی می‌ توانیم، ذهن مردم را به سمت سرمایه‌ گذاری حرفه‌ا ی و مولد پیش ببریم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تغییر در سود «فولاژ»

می متالز - فولاد آلیاژی ایران به ازای هر سهم 54.8 تومان سود محقق کرد.
 رییس سازمان بورس عنوان کرد:

نقش ویژه بازار سرمایه در تقویت تولید ملی

می متالز - رییس سازمان بورس اعلام کرد: تنوع ابزارها و نهادهای مالی که در سال‌های اخیر اتفاق افتاده سبب شده بنگاه‌های بیشتری برای تامین مالی به بازار سرمایه رجوع کنند.
 

پیش‌بینی فروش امسال معدنی‌ها و فلزی‌‌ها

می متالز - با بررسی عملکرد شرکت‌های معدنی و فلزی حاضر در بورس، فعالان و آگاه بازار از برآورد رشد فروش این شرکت‌ها در سال 98 خبر می‌دهند.
 

شاخص بورس ۳۲۲۰ واحد رشد کرد

می متالز - شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با رشد ۳۲۲۰واحدی مواجه شد.
 رییس سازمان بورس اعلام کرد:

نقش ویژه بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه‌ها

می متالز - رییس سازمان بورس اعلام کرد: تنوع ابزارها و نهادهای مالی که در سال‌های اخیر اتفاق افتاده سبب شده بنگاه‌های بیشتری برای تامین مالی به بازار سرمایه رجوع کنند.
 

لایحه حمایت از سرمایه‌گذار خرد در دولت

می متالز - لایحه حمایت از سرمایه‌گذاران خرد با هدف ارتقای رتبه ایران در «شاخص حمایت از سرمایه‌گذاران خرد» در جلسات تخصصی کمیسیون اقتصاد دفتر هیات دولت مورد بررسی قرار می‌گیرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما