خبر
اقتصاد   بورس و سهام  
یک کارشناس بازار سرمایه:

موضوع تبلیغات و آشنا کردن سرمایه‌ گذاران و آحاد مردم با بازار سرمایه از اهم واجبات است

می متالز - فاینکس ۲۰۱۹ اتفاقی است، که در نخستین روزهای سال آینده به عنوان بزرگترین رویداد اقتصادی کشور رقم می‌ خورد.

به گزارش می متالز، این گردهمایی در پیشبرد اهدافی چون تقویت فرهنگ سازی و سرمایه‌ گذاری مولد در کشور تاثیر پر رنگی دارد.

یک کارشناس بازار سرمایه در پیش‌ بینی از وضعیت بازار سرمایه در سال جاری گفت: با توجه به وجود مولفه‌ های نبود اطمینان در شرایط کنونی،‌ پیش‌بینی از شرایط سال آینده سخت است، البته در آغاز فصل بهار خبرهای خوبی در انتظار است، که می‌ تواند بازار را تحت تاثیر خوبی قرار دهد.

روی خوش بازار ۹۸

عظیم ثابت، ارایه گزارش دوازده ماهه و آغاز مجامع شرکت‌ ها در بهار را بر مثبت بودن بازار موثر دانست و افزود: این اتفاق اثرگذاری بهتری در وضعیت شرکت‌ ها دارد، به طوری که بر سودآوری و افزایش انگیزه سهامداران موثر است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه به روند بازار در سال ۹۷ ‌اشاره کرد و توضیح داد: سال ۹۷ به علت جهش قیمت ارز و فلزات اساسی و نفت به عنوان محرک های اصلی رشد بازار با رشد طوفانی بورس به خصوص در شش ماه نخست مواجه بودیم. این وضعیت بر تولید و فروش شرکت‌ ها تاثیر زیادی گذاشت و در بسیاری مواقع نسبت به پیش‌ بینی‌ ها فراتر رفت و به نظر می‌رسد، می‌ توانیم این وضعیت را در سال جاری نیز متصور باشیم.

ثابت ادامه داد: البته در خصوص تداوم این روند، نگرانی‌ هایی هم وجود دارد، به این معنی که باید دید، تداوم سودآوری شرکت‌ ها با توجه به تشدید تحریم‌ ها و احتمال تهدید آنها وجود دارد یا خیر.

این کارشناس بازارسرمایه عنوان کرد: نوسانات قیمت دلار بر روند سودآوری شرکت‌ها تاثیر زیادی دارد. بر این اساس، باید دید شرکت‌ها در سال ۹۸ چه پیش‌بینی برای دلار خواهند داشت، هرچند که به نظر می‌رسد این تغییر خاصی در این خصوص نداشته باشیم.

بازار سرمایه، پیشرو در ارائه شفافیت و عدالت 

وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه بازارسرمایه هنوز به اندازه کافی رشد نکرده است که دلیل آن هم می‌ تواند آشنایی اندک سرمایه‌ گذاران با این بازار باشد، گفت: بازار ما باید بیشتر مورد توجه سرمایه‌ گذاران قرار بگیرد.

ثابت نمایشگاه بورس، بانک و بیمه (فاینکس ۲۰۱۹) را به عنوان یکی از بزرگ ترین رویدادهای اقتصادی پیش رو دانست و گفت: این نمایشگاه رویداد خوبی است که باید حتما دنبال شود، بهتر است برای غنی‌ سازی و نوآوری این رویداد تلاش بیشتری شود. همچنین باید پیشرو بودن بازارسرمایه به لحاظ شفافیت و قیمت‌ گذاری عادلانه نشان داده شود.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: بخش مهم دیگری که باید در نظر داشت، موضوع تبلیغات و آشناسازی سرمایه‌ گذاران و آحاد مردم با بازارسرمایه است. مردم باید بدانند که محل اصلی سرمایه‌ گذاری بازارسرمایه است و این بازار است که به تولید و حمایت از آن کمک می‌ کند.

او ادامه داد: این موضوع امکان ندارد، مگر اینکه تمام ارکان بازارسرمایه در آن نقش داشته باشند،‌ در این میان به خصوص توجه بیشتر دولت به بازار اهمیت زیادی دارد.

وی افزود: این بازار، کارکردهای بسیار متنوعی دارد، به طوری‌ که برای هر سلیقه‌ ای امکان استفاده از ابزارهای متعدد وجود دارد. این ابزارها در حال پیشرفت هستند و با تنوع زیادی که دارند، می‌ توانند پاسخگوی سلیقه‌ ها و نیازهای مختلف باشند.

او گفت: از این رو ابزارهای مختلف باید به مردم شناسانده شوند، زیرا هنوز عده زیادی از وجود چنین امکان‌ هایی بی‌ خبرند. چنین شناختی می‌ تواند در رویدادهایی مانند نمایشگاه اتفاق بیفتد تا توجه مردم را جلب کرده و آنها را با قابلیت‌ های سود دهی در این بازار آشنا کند، البته باید همچنان به افزایش عمق بازار و شفافیت پرداخته شود.

ثابت در پایان عنوان کرد: بازار سرمایه به دلیل ماهیت تخصصی‌ و چالشی بودن هنوز به میزان کافی مورد استقبال قرار نگرفته است. در این راستا با چنین رویدادهایی می‌ توانیم، ذهن مردم را به سمت سرمایه‌ گذاری حرفه‌ا ی و مولد پیش ببریم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 روز آرام در انتظار بورس

دیده‌بان بورس چهارشنبه (30 مرداد)

می متالز - بازار سهام پس از پشت سر گذاشتن وقفه یک روزه در معاملات، در یک روز بین تعطیل بازگشایی خواهد شد. نکته مهم در این خصوص، جو نسبتا بی سر و صدای اخبار و تحولات بورسی طی روزهای اخیر است که انتظار حرکت سرمایه‌گذاران براساس روال سابق را زیاد می‌کند. البته تکانه‌های مدیریتی در بزرگترین شرکت‌ خودروسازی کشور را می‌توان مهمترین اخبار مربوط به بدنه بورس دانست. بازاری که در مسیر مواجهه با ریسک‌های ساختاری و درون‌زا در حرکت است.
 کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

تک نرخی شدن ارز بی تاثیر در بازارسرمایه/ رکود بورس به تعویق افتاد

می متالز - کارشناس بازار سرمایه گفت: براساس پیش بینی های انجام شده انتظار می رفت در مردادماه شاخص بازار وارد فاز رکود شود، ادامه داد: اما به دلیل جلوگیری از رشد هیجانی بازار، شاخص روند اصلاحی را در پیش گرفت و رکود آن نیز با تعویق مواجه شد.
 کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

نوسانات مانعی برای ورود شاخص به چاله رکود

می متالز - کارشناس بازار سرمایه گفت: در زوهای اخیر شاخص بورس سیر صعودی را در پیش گرفته اما؛ به دلیل وجود نوسان در بازار می توان گفت که پس از این رشد شاخص وارد فاز رکود نمی شود.
 عضو هیات مدیره کانون کارگزاران اعلام کرد:

انتقاد از ستاد تنظیم بازار در ورود به کارمزد کارگزاران و تبعات منفی رویه ناصواب

می متالز - عضو هیات مدیره کانون کارگزاران بورس با انتقاد از ستاد تنظیم بازار در ورود به حوزه غیر تخصصی و کارمزد کارگزاران به تبعات منفی چنین رویه های ناصوابی هشدار داد.
 در عملکرد یک ماهه:

۵ صندوق برتر بازار سرمایه مشخص شدند / پیش بینی کارشناس از صنایع مقبول

می متالز - ۵ صندوق برتر بازار سرمایه مشخص شدند و مدیر یک صندوق با بررسی سه عامل پیش بینی کرد برخی صنایع گزینه مناسبی برای سهامداری باشند.
 عظیم ثابت:

بازار سرمایه جایی برای نگرانی ندارد

می متالز - یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه جایی برای نگرانی ندارد و اصلاحاتی که گاهی اوقات شاهد هستیم طبیعی است و نباید نگران ریزش‌هایی‌ باشیم که گاهی اوقات در بازار رخ می‌دهد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما