خبر
اقتصاد  

بازار اقیلم کردستان فرصت طلایی برای صنعت آذربایجان‌غربی است

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: با توجه به شرایط سیاسی منطقه بازار اقلیم کردستان عراق فرصت طلایی برای کالاهای تولیدی این استان است.

به گزارش می متالز، غلامرضا بابایی عصر روز سه‌شنبه در جلسه رفع موانع تولید در مهاباد افزود: تحریم کالاهای ترکیه توسط اقلیم کردستان بهترین فرصت برای کارخانه‌داران و صنعت گران منطقه به خصوص آذربایجان‌غربی است که تولیدات خود را براساس توان رقابتی خود روانه بازار کشور همسایه کنند.

وی با بیان اینکه آذربایجان‌غربی ظرفیت تولید کالای مورد نیاز کردستان عراق را دارد، ادامه داد: هم‌اکنون بازار چهار میلیارد دلاری منطقه اقلیم کردستان انتظار تولید و صادرات محصولات آذربایجان‌غربی را می‌کشد که به شرط استفاده از آن زمینه توسعه این استان را فراهم خواهد کرد. 

وی با اشاره به اینکه آذربایجان‌غربی با سه کشور مرز مشترک دارد، عنوان کرد: تفاوت نرخ ارز ایجاب می‌کند کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی این استان به صورت تمام وقت و حداکثر طرفیت تولیدات خود را افزایش دهند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی اظهار داشت: سرمایه‌گذاری در استان باید به سمت تولید کالاهایی برود که از نظر کیفیت و قیمت تمام شده توان رقابت با محصولات خارجی را داشته باشد تا امکان صادرات آنها مهیا شود.

وی وجود معادن را از دیگر ظرفیت‌های ارزشمند منطقه دانست و بیان کرد: ما برای طرح‌های هم‌ راستا با معادن، فرآوری مواد استخراجی و اکتشاف حمایت ویژه‌ای از طریق دریافت تسهیلات انجام خواهیم داد. 

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه گفت: طرح سراسری احیای معادن کوچک مقیاس در استان آغاز شده است و تمامی معدن‌کارانی که دارای مشکلات فنی، مالی، زیرساختی و اکتشاف حین استخراج هستند، می‌توانند با مراجعه به سازمان نسبت به نام‌نویسی در این طرح اقدام کنند.

پریسا عابدپور بیان کرد: در قالب این طرح همه مشکلات معادن غیر فعال از جمله مسائل مالی، ماشین‌آلات، راه دسترسی بررسی و برای هر واحد نسبت به علت غیرفعال بودن تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی گفت: رفع برخی مشکلات در این حوزه نیازمند اعتبارات چندانی نبوده و تنها با تدابیر مدیریتی و واگذاری اختیارات به استان‌ها این امر قابل رفع و پیگیری است.

در ادامه جلسه هر یک از نمایندگان واحدهای تولیدی و صنعتی مهاباد مشکلات خود را مطرح کردند.

بنابر آمارهای اداره کل امور اقتصادی و دارایی، آذربایجان‌غربی رتبه نخست فضای کسب و کار را طی فصل‌های تابستان و بهار امسال کسب کرده است؛ دولت تدبیر و امید با اجرای طرح رونق تولید، زمینه بازگشت هزاران واحد تولیدی به چرخه تولید را فراهم کرده است.

یکی از مهم ترین نتایج اقدامات دولت تدبیر و امید در آذربایجان‌غربی توسعه صادرات غیرنفتی در آذربایجان غربی بوده و این رشد به حدی است که در طول سال گذشته به بیش از ۱۰۰ درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۶ رسید و امسال نیز همین روند نسبت به سال ۱۳۹۷ ادامه دارد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 معاون طرح و برنامه وزارت صمت اعلام کرد:

رشد تولیدات 22 محصول اصلی صنعتی و معدنی در 5 ماهه سال99/ صدور بیش از 2 هزار و 300 پروانه بهره برداری

می متالز - معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه بیش از 2 هزار و 370 فقره پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری بالغ بر 326 هزار میلیارد ریال و ایجاد اشتغال مستقیم برای نزدیک به 42 هزار نفر صادر شده است.
 رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد خبر داد:

پرداخت ۱۸۹ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی یزد

می متالز - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد گفت: با تصمیم کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، ۱۸۹ میلیارد تومان تسهیلات بانکی از محل تسهیلات رونق جدید به ۳۴ واحد تولیدی استان پرداخت می‌شود.
 

بررسی فرآیند اعطای تسهیلات ارزی و ریالی به شرکتها و فعالین دریایی/ هدفمندسازی منابع تسهیلات ارزی برای طرح های توسعه ای صنایع دریایی

می متالز - جلسه بررسی وضعیت اعطای تسهیلات به طرح های اقتصاد مقاومتی در حوزه صنایع دریایی توسط صندوق توسعه ملی و از طریق بانکهای عامل برگزار شد و فرآیند اعطای تسهیلات ارزی و ریالی به شرکتها و فعالین دریایی مورد بررسی قرار گرفت.
 

۵۱ نوع ماده معدنی در آذربایجان‌غربی وجود دارد

می متالز - معاون معدن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه ۶۸ نوع ماده معدنی در کشور شناسایی شده است، گفت: ۵۱ نوع از این تعداد در این استان وجود دارد که در مرحله اکتشاف و بهره‌برداری است.
 

کسی را معرفی کنید که خودتان حاضر به دفاع از او باشید!

می متالز - رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: آقای روحانی با برخورد غیرمسوولانه، بازار گرفتار التهابات را بدون متولی رها و معیشت مردم را هدف گرفتید.
 معاون صنایع وزارت صنعت تشریح کرد:

اقدامات جدید وزارت صنعت در ساماندهی بازار فولاد/ روند عرضه و تقاضا قطعا اصلاح می‌شود/ همه تولیدکنندگان فولاد مکلف به عرضه در بورس/ متخلفان مجازات می‌شوند/ ۴۰ درصد خریداران فولاد کد بهین یاب ندارند

می متالز - معاون صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، اقدامات معاونت متبوع خود در ساماندهی عرضه و تقاضای بازار فولاد را تشریح کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما