خبر
اقتصاد  

بازار اقیلم کردستان فرصت طلایی برای صنعت آذربایجان‌غربی است

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: با توجه به شرایط سیاسی منطقه بازار اقلیم کردستان عراق فرصت طلایی برای کالاهای تولیدی این استان است.

به گزارش می متالز، غلامرضا بابایی عصر روز سه‌شنبه در جلسه رفع موانع تولید در مهاباد افزود: تحریم کالاهای ترکیه توسط اقلیم کردستان بهترین فرصت برای کارخانه‌داران و صنعت گران منطقه به خصوص آذربایجان‌غربی است که تولیدات خود را براساس توان رقابتی خود روانه بازار کشور همسایه کنند.

وی با بیان اینکه آذربایجان‌غربی ظرفیت تولید کالای مورد نیاز کردستان عراق را دارد، ادامه داد: هم‌اکنون بازار چهار میلیارد دلاری منطقه اقلیم کردستان انتظار تولید و صادرات محصولات آذربایجان‌غربی را می‌کشد که به شرط استفاده از آن زمینه توسعه این استان را فراهم خواهد کرد. 

وی با اشاره به اینکه آذربایجان‌غربی با سه کشور مرز مشترک دارد، عنوان کرد: تفاوت نرخ ارز ایجاب می‌کند کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی این استان به صورت تمام وقت و حداکثر طرفیت تولیدات خود را افزایش دهند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی اظهار داشت: سرمایه‌گذاری در استان باید به سمت تولید کالاهایی برود که از نظر کیفیت و قیمت تمام شده توان رقابت با محصولات خارجی را داشته باشد تا امکان صادرات آنها مهیا شود.

وی وجود معادن را از دیگر ظرفیت‌های ارزشمند منطقه دانست و بیان کرد: ما برای طرح‌های هم‌ راستا با معادن، فرآوری مواد استخراجی و اکتشاف حمایت ویژه‌ای از طریق دریافت تسهیلات انجام خواهیم داد. 

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه گفت: طرح سراسری احیای معادن کوچک مقیاس در استان آغاز شده است و تمامی معدن‌کارانی که دارای مشکلات فنی، مالی، زیرساختی و اکتشاف حین استخراج هستند، می‌توانند با مراجعه به سازمان نسبت به نام‌نویسی در این طرح اقدام کنند.

پریسا عابدپور بیان کرد: در قالب این طرح همه مشکلات معادن غیر فعال از جمله مسائل مالی، ماشین‌آلات، راه دسترسی بررسی و برای هر واحد نسبت به علت غیرفعال بودن تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی گفت: رفع برخی مشکلات در این حوزه نیازمند اعتبارات چندانی نبوده و تنها با تدابیر مدیریتی و واگذاری اختیارات به استان‌ها این امر قابل رفع و پیگیری است.

در ادامه جلسه هر یک از نمایندگان واحدهای تولیدی و صنعتی مهاباد مشکلات خود را مطرح کردند.

بنابر آمارهای اداره کل امور اقتصادی و دارایی، آذربایجان‌غربی رتبه نخست فضای کسب و کار را طی فصل‌های تابستان و بهار امسال کسب کرده است؛ دولت تدبیر و امید با اجرای طرح رونق تولید، زمینه بازگشت هزاران واحد تولیدی به چرخه تولید را فراهم کرده است.

یکی از مهم ترین نتایج اقدامات دولت تدبیر و امید در آذربایجان‌غربی توسعه صادرات غیرنفتی در آذربایجان غربی بوده و این رشد به حدی است که در طول سال گذشته به بیش از ۱۰۰ درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۶ رسید و امسال نیز همین روند نسبت به سال ۱۳۹۷ ادامه دارد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

فیلم/ ناکارآمدی تحریم‌های تکراری دولت تروریست آمریکا علیه صنعت فولاد

می متالز - ناکارآمدی تحریم‌های تکراری دولت تروریست آمریکا علیه صنعت فولاد صورت گرفت.
 

سیاست تشویقی یا تنبیهی برای صادرات؟

می متالز - دولت آمریکا برای دومین بار در چند روز گذشته، پس از تحریم فروش نفت ایران، به نقش و ارزش صادراتی مواد معدنی ایران پی‌برده است، به‌طور جامع صنعت آهن و فولاد کشور را در لیست تحریم‌ها قرار داد و بر اهمیت ارزآوری این بخش تمرکز کرد. در کنار این تحریم‌ها، سیاست وضع عوارض صادرات برای مواد معدنی در کشور بر اثرگذاری این تحریم‌ها خواهد افزود.
 

یک میلیارد و ۵۰۰ هزار تن ذخیره مواد معدنی در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شد

می متالز - سالار حسین‌پور، بیشتر معدن استان را شن و ماسه، بوکسیت، سلستین و فسفات عنوان کرد و اظهار داشت: معدن در این استان نوپا بوده اما سعی کردیم از ظرفیت برخی سازمان‌های توسعه‌ای از جمله ایدور استفاده کنیم.
 معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران:

فرهنگ داخلی‌سازی محصولات در صنعت فولاد شکل گرفته است

می متالز - دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری صبح امروز در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.
 دهمرده در تذکر شفاهی:

تحریم را باید به فرصت تبدیل کرد

می متالز - نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند در مجلس با بیان اینکه تحریم را باید به فرصت تبدیل کرد، گفت: با وحدت کلمه از زنده‌باد و مرده‌باد بی حاصل پرهیز کنیم.
 علی عباسلو، مدیر عامل شرکت جهان فولاد سیرجان در همایش simex2020 سیرجان:

جهان فولاد سیرجان به عنوان پایلوت ساخت داخل، آماده است

می متالز - جهان فولاد سیرجان به عنوان پایلوت ساخت داخل، آماده است تا تمام پتانسیل‌ها و توانمندی‌های خود را در همه بخش‌ها از جمله برق، مکانیک و.... در اختیار همه علاقمندان فولادی در سراسر کشور قرار دهد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما