خبر
بورس و سهام  
روز تاریخی بورس تهران/شاخص کل بر اوج 201 هزار واحدی

نقشه نیمروز بورس دوشنبه (26 فروردین)

می متالز - شاخص بورس تهران با صعود خستگی‌ناپذیر خود، در جریان معاملات امروز، ضمن جهش 5 هزار واحدی برای نخستین‌بار از مرز 200 هزار واحد گذشت و قدم در کانال 201 هزار واحد گذاشت. جابه‌جایی مجدد رکوردها در بورس تهران عمدتا حاصل پول‌های تازه ارزیابی می‌شود. ترکیب یکدست و همگن تقاضا در سهم‌هایی با کیفیت سودآوری مختلف و ناهمگن، تصویری از اثر رفتار توده‌وار بسیاری از معامله‌گران است که هیجان‌زدگی را در بین اهالی بازار نشان می‌دهد.

به گزارش می متالز، عبور شاخص کل از مرز تاریخی 200 هزار واحد بسیاری از فعالان سهام را در معاملات امروز غافلگیر کرد. دماسنج اصلی سهام امروز در همان ساعت اولیه معاملات با رشد چشمگیر نزدیک به 5 هزار واحد، ضمن شکستن رکورد قبلی توانست وارد کانال بی‌سابقه 201 هزار واحد شود.  در ارزش بالای معاملات خرد و حضور پررنگ و پیوسته سهامداران حقیقی در سمت خرید، بسیاری از نمادها در معاملات امروز ضمن تجربه صف خرید، تا سقف مجاز روزانه به رشد خود ادامه دادند. در فهرست نمادهای موثر بر شاخص کل، نام غول‌های فلزکار بازار، هلدینگ‌های پتروشیمی و بزرگان صنعت پالایش نفت به چشم‌ می‌خورد. رشد قابل توجه قیمت در این دسته از سهم‌ها، زمینه را برای سبقت شاخص کل از شاخص هم‌وزن، آن هم پس از هشت روز کاری مهیا کرد.

هموارسازی جاده جهش

در چند روز اخیر که شاخص در مجاورت سقف قبلی قرار گرفته بود، بسیاری از معامله‌گران نموداری(تکنیکالیست) عبور از این مرز روانی را مستلزم استراحت یا اصلاح قیمت‌ها می‌دانستند. اما از روز گذشته که الگوی نمودارنگر در ذهن بازار شکسته شد، مسیر شاخص دست‌کم از حیث روان‌شناختی هموار شد تا بازتاب آن در معاملات امروز با جهش شاخص کل هویدا شود. «دنیای بورس» در گزارش‌های قبلی به توانایی بازار برای شکستن قالب‌های ذهنی و ظرفیت مشروط طیفی از سهم‌ها برای رشد بیشتر اشاره کرد. ظرفیت سهام به این مشروط است که بازدهی چشمگیر بسیاری از سهم‌های کوچک و متوسط که توامان با موج نقدینگی و در جریانی دسته‌جمعی صعود کرده‌اند، به زعم کارشناسان توجیه بنیادی ندارد و ادامه روند صعودی در این گروه از نمادها به مثابه رفتن در منطقه خطرناک تشکیل حباب است(مطالعه این و این گزارش‌ها توصیه می‌شود). به بیان دیگر، اگر پتانسیلی برای سهم‌ها جهت رشد بیشتر مورد انتظار است، غالبا  در سهم‌هایی است که از کیفیت بالای سودآوری برخوردارند. بروز جهش قیمت در سهم‌های بزرگ و همزمان فشار عرضه در صنایعی نظیر قند که طی این روزها رشد چشمگیری به نمایش گذاشتند را می‌توان نمایی از فروکش نسبی هیجان اهالی بورسی دانست که بار دیگر گروه‌های بزرگ را هدف تقاضای خود قرار داده‌اند.

صدرنشینی «کگل»

درست زمانی که شاخص در مرز 201 هزار واحد نوسان داشت، و برای دقایقی این مرز را واگذار کرده بود، غول سنگ‌آهنی بازار، یعنی نماد «کگل» پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده برای تصويب افزايش 33 درصدی سرمايه از محل مطالبات و آورده نقدی به تابلو معاملات پیوست و جهش بیش از 11 درصد قیمت را در لحظات آغازین بازگشایی تجربه کرد. همین اتفاق سبب تقویت حدود 800 واحد شاخص کل و قرارگرفتن این نماگر در سطوح بالای کانال 201 هزار واحدی شد.

تعلیق در بازگشایی «وتجارت»

بی‌تردید یکی از اتفاقات مهم بورس تهران در جریان دادوستدهای امروز تب‌وتاب سهامداران برای بازگشایی و کشف قیمت در سهام بانک تجارت بود. این نماد پس از غیاب 17 روزه از جریان معاملات امروز با ثبت افزایش سرمایه 390 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها آماده بازگشایی شد. نماد این شرکت که در لحظه تنظیم این گزارش در وضعیت مجاز-محفوظ برای کشف قیمت قرار دارد، سفارش‌گیری‌ها را در قیمت‌های بالای 70 تومان شروع کرد و به تدریج و با افزایش عرضه‌ها قیمت در این نماد تا مرز 45 تومان تعدیل شد. افزایش تعداد سهام قابل معامله بانک تجارت به بیش از 223 میلیارد سهم و قابل معامله بودن تمام دارایی حاصل از افزایش سرمایه در روز بازگشایی، حجم معاملات سفارش‌های خرید این سهم را به بالای 3 میلیارد سهم برد. به نظر می‌رسد بازگشایی سهم در محدوده قیمتی 45 تومان و ثبت رشد 30 درصدی، شاخص کل مجال جهش به کانال 202 هزار واحدی را خواهد یافت.

یکی از تاثیرات بازگشایی «وتجارت» افزایش فشار عمومی عرضه در کل بازار بود. بسیاری از نمادها از گروه‌های مختلف تحت تاثیر بازگشایی نماد بانک تجارت به دلیل غلبه عرضه‌ها از سقف روزانه خود فاصله گرفتند و در برخی از سهم‌‌ها نیز قیمت‌ها وارد محدوده منفی شد.

حرکت اصلاحی قندی‌ها

بسیاری از سهم‌های صنایع سیمانی‌، غذایی، دارویی، قندی و برخی تک‌سهم‌های از دیگر صنایع، در رالی اخیر بازار سهام که از 14 اسفند سال گذشته آغاز شد، بازد‌هی قابل ملاحظه 50 تا 100 درصدی را به ثبت رسانده‌اند. این روند در گروه‌های مزبور با سرعت سابق ادامه دارد با این تفاوت که قندی‌ها بر خلاف جریان بازار در حال اصلاح قیمت هستند. فشار شدید فروش در این گروه، نه تنها به ریزش 10 تا 8 درصدی در نمادهایی چون «قشهد» و «قصفها» منجر شده بلکه متوسط قیمت‌ها در کل صنعت را بیش از 3 و نیم درصد تنزل داده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 بورس تهران در موضع انفعال

نقشه نیمروز بورس سه‌شنبه(یک مرداد)

می متالز - شاخص کل بورس تهران پس از دو جهش متوالی در معاملات امروز تحت تاثیر انفعال اهالی سهام در دو سوی معاملات عقب‌نشینی حدود 2 هزار واحدی را تجربه کرد. در حالی که کارنامه‌های فصلی خبر از سودآوری مقبول شرکت‌ها می‌داد و برای دو روز موج قدرتمندی از تقاضا را رقم زده بود اما در معاملات امروز موج کم‌جان تقاضا مغلوب عرضه‌هایی شد که عموما در پی شناسایی سود بودند. با وجود این، تردید در برخورد دوباره با سقف تاریخی باعث شد تا ضمن مشارکت کمتر معامله‌گران، ارزش معاملات افت کند.
 خیز بورس برای قله‌های جدید

دیده‌بان بورس سه‌شنبه (یک مرداد)

می متالز - شاخص کل بورس تهران در معاملات دیروز با حمایت رشد قیمتی سهام بزرگان بورس رشد نزدیک به 3400 واحدی را تجربه کرد. طی چند هفته گذشته بورس با اختلاف نظر بر سر تشکیل حباب یا پتانسیل ادامه رشد قیمتی مواجه بود. حال اما به نظر می‌رسد وضعیت تا حدودی متفاوت است و نظرات مبنی بر پتانسیل ادامه رشد سهام غالب شده است. با این حال به صورت طبیعی همچنان تردیدهایی از سوی معامله‌گران دیده می‌شود که عرضه سهام را از سمت این معامله‌گران تقویت می‌کند. این موضوع به خصوص در رفتار برخی از معامله‌گران حقوقی محسوس بود.
 صعود دوباره بورس به قله تاریخی

نقشه نیمروز بورس دوشنبه(31 تیر)

می متالز - شاخص کل بورس تهران در آخرین روز کاری تیرماه به لطف استقبال چشمگیر سرمایه‌گذاران از سهام شرکت‌های بزرگ با صعود یک و نیم درصدی، پس از یک هفته، قله 253 هزار واحد را پس گرفت. گزارش‌هایی که طی دو روز اخیر از سود فصلی بخش عمده شرکت‌ها منتشر شد، اهالی بازار را غافلگیر کرد و ضمن رفع نگرانی معامله‌گران، موجی از تقاضای قوی را در بازار سهام رقم زد.
 خون تازه در رگ‌های سهام

دیده‌بان بورس دوشنبه(31 تیر)

می متالز - آخرین روز کاری بورس تهران در تیرماه مقارن است با اوج‌گیری روند انتشار صورت‌های مالی شرکت‌ها در فصل بهار. انتظار می‌رود اثر تحقق سودهای جذاب و در مواردی فراتر از انتظار که از روز گذشته در چرخش شاخص سهام نمایان شد، طی معاملات امروز هم ادامه یابد و بار دیگر، جریان نقدینگی را به سمت سهامی با توان سودسازی بالاتر و ظرفیت‌های بیشتر برای صعود قیمت شدت بخشد.
 تجدید قوای بنیادی سهام

نقشه نیمروز بورس یکشنبه(30 تیرماه)

می متالز - بورس تهران پس از تجربه موج اصلاحی در معاملات امروز با سوخت بنیادی توانست از زیر فشار عرضه‌ها بلند شود و رشد قابل ملاحظه‌ای را ثبت کند. انتشار اطلاعات عملکرد جالب توجه و فراتر از انتظار شرکت‌های بزرگ متعلق به زیرمجموعه‌های کالایی بازار، با جذب حجم انبوهی از تقاضا، سیمای هراسان بازار را در معاملات امروز سبزپوش کرد. در عین حال، رونمایی از کارنامه‌های بهار دست سهامی که بیش از اندازه رشد کرده بودند را رو کرد.
 

جزئیات عرضه جدید اوراق صکوک

می متالز - مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی از صدور موافقت اصولی سازمان بورس و عرضه صکوک رهنی ایران خودرو به ارزش ۳۰۸.۷ میلیارد تومان در بورس تهران خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما