خبر
سهام  
روز تاریخی بورس تهران/شاخص کل بر اوج 201 هزار واحدی

نقشه نیمروز بورس دوشنبه (26 فروردین)

می متالز - شاخص بورس تهران با صعود خستگی‌ناپذیر خود، در جریان معاملات امروز، ضمن جهش 5 هزار واحدی برای نخستین‌بار از مرز 200 هزار واحد گذشت و قدم در کانال 201 هزار واحد گذاشت. جابه‌جایی مجدد رکوردها در بورس تهران عمدتا حاصل پول‌های تازه ارزیابی می‌شود. ترکیب یکدست و همگن تقاضا در سهم‌هایی با کیفیت سودآوری مختلف و ناهمگن، تصویری از اثر رفتار توده‌وار بسیاری از معامله‌گران است که هیجان‌زدگی را در بین اهالی بازار نشان می‌دهد.

به گزارش می متالز، عبور شاخص کل از مرز تاریخی 200 هزار واحد بسیاری از فعالان سهام را در معاملات امروز غافلگیر کرد. دماسنج اصلی سهام امروز در همان ساعت اولیه معاملات با رشد چشمگیر نزدیک به 5 هزار واحد، ضمن شکستن رکورد قبلی توانست وارد کانال بی‌سابقه 201 هزار واحد شود.  در ارزش بالای معاملات خرد و حضور پررنگ و پیوسته سهامداران حقیقی در سمت خرید، بسیاری از نمادها در معاملات امروز ضمن تجربه صف خرید، تا سقف مجاز روزانه به رشد خود ادامه دادند. در فهرست نمادهای موثر بر شاخص کل، نام غول‌های فلزکار بازار، هلدینگ‌های پتروشیمی و بزرگان صنعت پالایش نفت به چشم‌ می‌خورد. رشد قابل توجه قیمت در این دسته از سهم‌ها، زمینه را برای سبقت شاخص کل از شاخص هم‌وزن، آن هم پس از هشت روز کاری مهیا کرد.

هموارسازی جاده جهش

در چند روز اخیر که شاخص در مجاورت سقف قبلی قرار گرفته بود، بسیاری از معامله‌گران نموداری(تکنیکالیست) عبور از این مرز روانی را مستلزم استراحت یا اصلاح قیمت‌ها می‌دانستند. اما از روز گذشته که الگوی نمودارنگر در ذهن بازار شکسته شد، مسیر شاخص دست‌کم از حیث روان‌شناختی هموار شد تا بازتاب آن در معاملات امروز با جهش شاخص کل هویدا شود. «دنیای بورس» در گزارش‌های قبلی به توانایی بازار برای شکستن قالب‌های ذهنی و ظرفیت مشروط طیفی از سهم‌ها برای رشد بیشتر اشاره کرد. ظرفیت سهام به این مشروط است که بازدهی چشمگیر بسیاری از سهم‌های کوچک و متوسط که توامان با موج نقدینگی و در جریانی دسته‌جمعی صعود کرده‌اند، به زعم کارشناسان توجیه بنیادی ندارد و ادامه روند صعودی در این گروه از نمادها به مثابه رفتن در منطقه خطرناک تشکیل حباب است(مطالعه این و این گزارش‌ها توصیه می‌شود). به بیان دیگر، اگر پتانسیلی برای سهم‌ها جهت رشد بیشتر مورد انتظار است، غالبا  در سهم‌هایی است که از کیفیت بالای سودآوری برخوردارند. بروز جهش قیمت در سهم‌های بزرگ و همزمان فشار عرضه در صنایعی نظیر قند که طی این روزها رشد چشمگیری به نمایش گذاشتند را می‌توان نمایی از فروکش نسبی هیجان اهالی بورسی دانست که بار دیگر گروه‌های بزرگ را هدف تقاضای خود قرار داده‌اند.

صدرنشینی «کگل»

درست زمانی که شاخص در مرز 201 هزار واحد نوسان داشت، و برای دقایقی این مرز را واگذار کرده بود، غول سنگ‌آهنی بازار، یعنی نماد «کگل» پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده برای تصويب افزايش 33 درصدی سرمايه از محل مطالبات و آورده نقدی به تابلو معاملات پیوست و جهش بیش از 11 درصد قیمت را در لحظات آغازین بازگشایی تجربه کرد. همین اتفاق سبب تقویت حدود 800 واحد شاخص کل و قرارگرفتن این نماگر در سطوح بالای کانال 201 هزار واحدی شد.

تعلیق در بازگشایی «وتجارت»

بی‌تردید یکی از اتفاقات مهم بورس تهران در جریان دادوستدهای امروز تب‌وتاب سهامداران برای بازگشایی و کشف قیمت در سهام بانک تجارت بود. این نماد پس از غیاب 17 روزه از جریان معاملات امروز با ثبت افزایش سرمایه 390 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها آماده بازگشایی شد. نماد این شرکت که در لحظه تنظیم این گزارش در وضعیت مجاز-محفوظ برای کشف قیمت قرار دارد، سفارش‌گیری‌ها را در قیمت‌های بالای 70 تومان شروع کرد و به تدریج و با افزایش عرضه‌ها قیمت در این نماد تا مرز 45 تومان تعدیل شد. افزایش تعداد سهام قابل معامله بانک تجارت به بیش از 223 میلیارد سهم و قابل معامله بودن تمام دارایی حاصل از افزایش سرمایه در روز بازگشایی، حجم معاملات سفارش‌های خرید این سهم را به بالای 3 میلیارد سهم برد. به نظر می‌رسد بازگشایی سهم در محدوده قیمتی 45 تومان و ثبت رشد 30 درصدی، شاخص کل مجال جهش به کانال 202 هزار واحدی را خواهد یافت.

یکی از تاثیرات بازگشایی «وتجارت» افزایش فشار عمومی عرضه در کل بازار بود. بسیاری از نمادها از گروه‌های مختلف تحت تاثیر بازگشایی نماد بانک تجارت به دلیل غلبه عرضه‌ها از سقف روزانه خود فاصله گرفتند و در برخی از سهم‌‌ها نیز قیمت‌ها وارد محدوده منفی شد.

حرکت اصلاحی قندی‌ها

بسیاری از سهم‌های صنایع سیمانی‌، غذایی، دارویی، قندی و برخی تک‌سهم‌های از دیگر صنایع، در رالی اخیر بازار سهام که از 14 اسفند سال گذشته آغاز شد، بازد‌هی قابل ملاحظه 50 تا 100 درصدی را به ثبت رسانده‌اند. این روند در گروه‌های مزبور با سرعت سابق ادامه دارد با این تفاوت که قندی‌ها بر خلاف جریان بازار در حال اصلاح قیمت هستند. فشار شدید فروش در این گروه، نه تنها به ریزش 10 تا 8 درصدی در نمادهایی چون «قشهد» و «قصفها» منجر شده بلکه متوسط قیمت‌ها در کل صنعت را بیش از 3 و نیم درصد تنزل داده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 جدال سنگین عرضه و تقاضا پس از رالی‌ پرشتاب

نقشه نیمروز بورس دوشنبه (دوم اردیبهشت)

می متالز - گرمای معاملات بورس تهران همچنان ادامه دارد. گرچه فشار عمومی عرضه منجر به عقب‌نشینی قیمت‌ها از سقف روزانه شد اما قدرت سمت تقاضا افزایش محسوس ارزش معاملات را در پی داشت که نشان از پتانسیل بورس برای ادامه مسیر صعودی دارد. به نظر می‌رسد رونمایی تدریجی عملکرد ماهانه شرکت‌ها با انتشار خبرهای مرتبط با گروه‌های مختلف سهام بر تب‌وتاب معاملات در دو سوی خرید و فروش افزوده و جریان ورودی پول‌ها را تداوم بخشیده است.
 سیاه و سفید رکوردهای بورسی

دیده‌بان بورس دوشنبه (دوم اردیبهشت)

می متالز - نخستین ماه از سال 98 در شرایطی به پایان رسید که شاخص بورس توانست بهترین فروردین را در تاریخ خود به ثبت برساند. هم‌زمان بازار سهام توانست رتبه نخست را در میان تمامی بازارهای داخلی در این مدت به ثبت برساند و گوی سبقت را در سال جاری در اختیار بگیرد. اکنون اما بیم و امیدهایی در دل سهامداران قابل ردیابی است که توجه دقیق به آنها می‌تواند نقشه راه بهتری برای آینده باشد.
 

معارفه امروز زیرمجموعه شستا

می متالز - هلدینگ ۲ هزار میلیارد تومانی سرمایه گذاری صدر تامین امروز معرفی می‌شود تا این زیرمجموعه مهم شستا، آماده عرضه اولیه ۵ تا ۱۰ درصدی سهام باشد.
 

مزیت‌ های فاینکس ٢٠١٩ برای شرکت‌ های بزرگ

می متالز - مدیر عامل بورس تهران در خصوص دوازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه بیان کرد: شرکت‌ های گوناگون به‌ ویژه شرکت‌ هایی که در زمینه ‌آی‌ تی فعالیت می‌ کنند، توانمندی‌ های خود در حوزه صنعت و خدمات بازار مالی را ارائه و از جدیدترین دستاوردهای خود رونمایی می‌ کنند.
 جهش بورس به قله جدید

نقشه نیمروز بورس شنبه (31 فروردین)

می متالز - شاخص کل بورس تهران پس از اصلاح موقت طی روز چهارشنبه، بار دیگر به مسیر صعودی بازگشت. این نماگر در معاملات امروز به دلیل استقبال گسترده سرمایه‌گذاران از سهام بیش از 4 هزار واحد دیگر ارتفاع گرفت و برای اولین بار وارد کانال 204 هزار واحدی شد. انتشار اخبار مساعد پیرامون سهام خودرویی، اوره‌سازان صنعت پتروشیمی منجر به پیوستن ادامه‌دار پول‌های جدید و افزایش تقاضا در تمام صنایع بورسی در معاملات امروز ارزیابی می‌شود.
 در نظرسنجی هفتگی دنیای بورس مطرح شد

پیش‌بینی از تداوم صعود نماگرهای بازار سهام

می متالز - معاملات بورس تهران در هفته گذشته با رشد 3 درصدی شاخص کل به پایان رسید. این روند در شرایطی شکل گرفت که غالب کارشناسان و سهامداران حاضر در نظر سنجی سایت تحلیلی «دنیای بورس» روند شاخص سهام را صعودی پیش‌بینی کرده بودند. برآورد اکثر در نظرسنجی «دنیای بورس» از روند شاخص کل در هفته جاری نیز صعودی است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما